Squid Game Konusu Nedir? Ne Anlatıyor? Nerede Ne Zaman Çekildi? Squid Game Netflix Konusu

0

Squid Game Konusu Nedir? Squid Game Ne Anlatıyor? Netflix’in rekor kırmaya hazırlanan dizisi Squid Game ne demek? Dizi nerede çekildi? Squid Game Dizisi hangi ülkeye ait, hangi ülkenin yapımı? Dizi ne zaman çekildi? Squid Game Netflix Dizisinin Konusu ne? Squid Game oyuncuları ve Squid Game Dizisi hakkında yorumlar neler? İki hafta önce gösterime giren Squid Game Dizisi, neredeyse Netflix’in en çok izlenen dizisi olan Bridgerton’un rekoruna yaklaşmaya başladı. Peki bu dizinin özelliği ne?

Squid Game Benzer Diziler »

Squid Game Konusu Nedir?

Ölümüne bir yarışın içerisindeki 456 insan… Gizemli bir çete, zor durumdaki insanlara Mürekkep Balığı Oyununa katılmaları için şifreli davetiyeler gönderir.

Squid Game dizisinde borca batmış ve çaresizlik içindeki 456 insan bir oyuna katılırlar. Bu oyun içerisinde peş peşe altı oyun kazanırlarsa 39 milyon dolarlık ödülü alacaklardır. Ödül gibi ceza da oyunda mevcut. Eğer elenirseniz, hayatınızı kaybediyorsunuz.
Dizideki oyunlar nereden geliyor diyenler için belirtelim: Dizinin yaratıcısı Hwang Dong-hyuk, dizinin konseptinin çocukken oynadığı bir oyundan ilham aldığını açıkladı. Squid Game, yönetmenin küçükken oynadığı bir sokak oyunu.

Aslında oynanan oyunlar çok kolay, çocuk oyunları bile diyebiliriz. Ama kaybedince öleceğiniz bir oyun oynamak, psikolojik olarak oldukça zor bir durum.

Squid Game Ne Anlatıyor?

Diziyi özel kılan sanırız gerçek hayattan gibi duran karakterleri ve insan doğasına dair düşündürdükleri… İnsanların hayatta kalma azmi ve bunun için her türlü acımasızlığı yapabileceklerini dizide görüyoruz.

Squid Game Ne Demek?

Squid Game, Mürekkep Balığı Oyunu anlamına geliyor. Squid mürekkep balığı veya kalamar olarak tercüme ediliyor.

Squid Game Dizisi Nerede Çekildi?

Dizi Güney Kore yapımı. Dong-hyuk 2008’de senaryosu üzerinde çalışmaya başladı ve ilk taslağını 2009’da bitirdi. Yazar ve yönetmenin ilk iki bölümü tek başına yazması yaklaşık altı ay sürdü. Bu süreçte bu kadar zor bir senaryoyu çekemediler. Netflix onu yaklaşık on yıl sonra alana kadar finansman ve oyuncu seçimi ile uğraştılar. The Korea Times’a konuşan Dong-hyuk, “Fakat yaklaşık 12 yıl sonra dünya böyle tuhaf, şiddetli hayatta kalma hikayelerinin hoş karşılandığı bir yer haline geldi” dedi.
Dong-hyuk’un film geçmişi düşünüldüğünde bu çok şaşırtıcı değil. “Silenced” ve “The Fortress” gibi büyük hit filmler yazıp yönetti. Aynı zamanda, tüm zamanların en başarılı Kore filmlerinden biri olarak kabul edilen müzikal komedi “Miss Granny”nin senaristi ve yönetmeniydi.

Squid Game Oyuncuları Kimler?

Dizide 456 oyuncu olduğunu biliyoruz. Bu oyuncular içinden bazıları öne çıkıyor. Başrolde görünen isimler listesi şöyle:

Lee Jung-jae (Seong Gi-hun – 456 Numaralı Oyuncu)

Lee Jung-jae (Seong Gi-hun - 456 Numaralı Oyuncu)

Bir şoför ve kumar bağımlısı olarak, annesiyle birlikte yaşıyor ve kızını maddi olarak desteklemek için mücadele ediyor. Birçok borcunu kapatmak için Oyuna katılır.

Daha önce An Affair, Housemaid, City of the Rising Sun ve televizyon dizisi Chief of Staff’da rol almıştır.

Park Hae-soo, Cho Sang-woo -218 Numaralı Oyuncu)

Park Hae-soo, Cho Sang-woo -218 Numaralı Oyuncu)

bir menkul kıymetler şirketinde yatırım ekibinin başı olarak, Gi-hun’dan küçük ve Seul Ulusal Üniversitesi’nde okuyan yetenekli bir öğrenciydi, ancak şimdi polis tarafından müşterilerinden para çaldığı için aranıyor.

Jung Ho-yeon (Kang Sae-byeok 067 Numaralı Oyuncu)

Jung Ho-yeon (Kang Sae-byeok 067 Numaralı Oyuncu)

Oyuna giren ve hala sınırın ötesinde olan hayatta kalan aile üyelerini bulmak ve geri almak için bir komisyoncuya ödeme yapmak üzere Oyuna giren Kuzey Koreli bir sığınmacı.

O Yeong-su (Oh Il-nam 001 Numaralı Oyuncu)

dış dünyada ölmeyi beklemek yerine Oyun oynamayı tercih eden beyin tümörü olan yaşlı bir adam.

Heo Sung-tae (Jang Deok-su 101 Numaralı Oyuncu)

devasa kumar borçlarını kapatmak için Oyuna giren bir gangster olanrolünde.

Anupam Tripathi (Abdul Ali 199 Numaralı Oyuncu)

işvereni ona aylarca ödeme yapmayı reddettikten sonra genç ailesine bakmak için Oyuna giren Pakistanlı yabancı bir işçi.

Kim Joo-ryoung (Han Mi-nyeo – 212 Numaralı Oyuncu)

fakir, bekar bir anne olduğunu iddia eden gizemli ve manipülatif bir kadın.

Wi Ha-joon, Hwang Jun-ho

kayıp kardeşini bulmak için Oyuna gizlice giren bir polis memuru.

Squid Game Ne Kadar İzlendi?

Netflix’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi 10 gösteri listesinde 1 numaraya ulaşan ilk Kore draması olan Squid Game için Netflix CEO’su Ted Sarandos, “Squid Game”in yayın hizmetinin şimdiye kadarki en popüler dizisi olma şansının çok yüksek olduğunu söyledi.

Squid Game Yorumları

Squid Game dizisine Amerika Birleşik Devletleri’nde çok az reklam veya basın olmasına rağmen, 17 Eylül 2021’de gösterime girer girmez Netflix ana sayfası muamelesi yapıldı. İnsanlar sosyal medyada şov hakkında tweet atmaya ve tartışmaya başladı ve ilgi gördü. Olumlu internet geri bildirimi, daha da fazla dikkat çekmesine yardımcı oldu ve onu Netflix derecelendirmelerinin zirvesine taşıdı.

Şov, küresel bir hit için tüm unsurlara sahip: aksiyon, entrika ve nerede izlediğinden bağımsız olarak herkesle bağlantı kurabilen duygusal bir olay örgüsü. İzleyicilerin günler içinde yutacağı aksiyon dolu, hızlı tempolu dokuz bölümle, gösteri aynı zamanda inanılmaz derecede tıkınır, bu da tam olarak Netflix’in konusu.

Squid Game 2 Ne Zaman?

Dong-hyuk, dizinin ikinci sezonunu çekmeyi düşünmeden önce daha fazla film yapmayı düşünmek istediğini söyledi.

Variety’ye konuşan yönetmen “Squid Game 2 için iyi geliştirilmiş planlarım yok” dedi. “Düşünmek bile çok yorucu. Ama yapacak olsam kesinlikle tek başıma yapmazdım. Bir yazar odası kullanmayı düşünürdüm ve birden fazla deneyimli yönetmen isterim.”

Squid Game dizisini çok beğenenler için benzer dizi ve filmlerin listesini oluşturduk:

Squid Game Benzer Diziler »

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku