Steve Jobs’ın 10.ölüm yıldönümünde: Tim Cook ile Apple nereye gitti?

0

Steve Jobs ile Tim Cook karşılaştırması: On yıl önce, Apple’ın kurucusu Steve Jobs kanserle uzun savaşını kaybetti. Halefi Tim Cook, Jobs’ın mirasını korumakla kalmadı, en azından şirketi satış ve kâr açısından yeni bir döneme soktu. Steve Jobs’ın 10.ölüm yıldönümünde: Tim Cook ile Apple nereye gitti?

Apple CEO’su Tim Cook, on yıldır dünyanın en değerli şirketini yönetiyor. 2011 yılında kanserden ölen efsanevi kurucu ve uzun zamandır CEO’su Steve Jobs’un yerini aldı.5 Ekim 2011’de, Kaliforniyalı grubun geleceğiyle ilgili endişeler, Steve Jobs’un yasını tuttu. O zamanlar hayranlar, Jobs’un Apple’dan ilk kez ayrıldığı 1985 yılını çok iyi hatırlıyorlardı. İddiaya göre, Jobs’un o zamanki CEO John Sculley tarafından görevden alındığı söyleniyor. Kurucunun 1997 yılında dönüşüne kadar geçen on iki yıl, şirket tarihindeki en başarısız dönem olarak kabul edilir.

Cook, Jobs’un istediği halefiydi

Ancak o zamandan farklı olarak, Apple, Cook’un liderliğinde üretimini kökten yeniden tasarladıktan sonra, Jobs açıkça Tim Cook’u halefi olarak seçmişti. O zamandan beri, üretimin çoğu, Foxconn gibi Çin’deki fason üreticiler tarafından gerçekleştirildi. Hisse senetleri artık eskisi gibi aylarca değil, sadece birkaç hafta veya gün sürmeli. Cook’un mantığı “kimse ekşi süt almak istemez”.

Apple patronu olarak geçen on yılda Cook, satışları ve kârları tamamen yeni boyutlara taşımayı başardı. Yıllık gelirler 2020 yılına kadar 108 milyar dolardan 275 milyar doların biraz altına tırmandı. Karlar 26 milyar dolardan 57 milyar dolara yükseldi.

Apple Watch’tan büyük başarı

Cook’un liderliğindeki grup, iPhone’un ve diğer başarılı ürünlerin daha da geliştirilmesinin yanı sıra piyasaya bir dizi yeni donanım ürünü getirdi. Şu anda yedinci neslinde olan Apple Watch, bugüne kadarki en büyük başarı olarak kabul ediliyor. Birkaç yıldır Apple, Swatch gibi şirketleri köşeye sıkıştırarak saat pazarında küresel lider konumunda.

Apple Watch artık iPhone’un bir eklentisinden çok daha fazlası. Gittikçe daha fazla yeni sağlık işleviyle Apple, görünüşe göre, en azından sanayileşmiş ülkelerde, yaşlanmakta olan bir toplumun sinirini bozuyor – ancak, şirket belirli bir satış rakamı yayınlamadığından ve bu nedenle ilk başta Apple Watch olası bir fiyasko olarak kabul edildi. akıllı saatin başarısı hakkında piyasa gözlemcilerinin şüphelerini besledi.

Başka yerlerde de Cook, kendi aksanlarını çok iyi ayarlayabildiğini kanıtladı. Liderliği altında Apple, Jobs’un her zaman reddettiği başarılı ürünleri piyasaya sürdü: iPad Mini, daha büyük iPhone’lar ve özellikle Apple Pencil. Jobs sözde bir “kalem kalemi”ne şiddetle saldırmıştı; Ona göre insan parmağı şimdiye kadarki en iyi ameliyat aletiydi.

Ancak AirPods kablosuz kulaklıklar da dahil olmak üzere bu yeni donanım ürünlerinin başarısına rağmen, Apple hala büyük ölçüde her sonbaharda sunulan yeni iPhone modellerinin zengin müşteriler tarafından gerçekten iyi karşılanıp karşılanmadığına bağlı . Çünkü tüm yeniliklerden bağımsız olarak: Tim Cook, Steve Jobs’un çığır açan yenilikçi gücünü aradan on yıl geçmesine rağmen hala kaybediyor.

Artık önemli olan sadece donanım değil

Sonuçta, özellikle yüksek marjlı “Hizmetler” alanı, kendisini ikinci önemli sütun olarak belirlemiştir. Klasik App Store ve iCloud depolama hizmetine ek olarak, buna Apple Music ve önemli ölçüde hala genç TV akış hizmeti Apple TV + da dahildir. Almanya’da da bulunan Apple Pay ödeme hizmeti ve yalnızca ABD’de kullanılabilen Apple Card kredi kartı ile finansal hizmetler alanındaki başarılı genişleme muhtemelen bir mesele olmazdı. Jobs’ın himayesi altında.

Cook’un liderliğinde Apple, yarı iletken endüstrisini de sarsma sürecinde. Kasım 2020’de Apple, giderek daha fazla Mac bilgisayar ve dizüstü bilgisayar için pazar lideri Intel’in ürünlerini artık kullanmayacağını duyurdu. Bunun yerine Apple, grubun daha önce yalnızca iPhone ve iPad gibi mobil cihazlar için geliştirdiği özel olarak geliştirilmiş çipleri kullanıyor. Cook, 2005 yılında Jobs tarafından verilen bir kararı tersine çevirdi.

Çevreyi korumaya gelince, Cook çağa ayak uydurur. Bazı zararlı bileşenlerin terk edilmesi, daha fazla geri dönüştürülmüş hammadde kullanımı ve daha fazla yenilenebilir enerji, çevre koruma kuruluşu Greenpeace’den Apple’ın övgüsünü bile kazandı. Veri koruması söz konusu olduğunda, ABD grubunun, Google’ın Android işletim sistemi gibi rakiplerinden önemli ölçüde daha ilerici olduğu kabul ediliyor.

“Ama bir şey daha var”?Belki de Cook yakında bir açılış etkinliğinde efsanevi “Ama bir şey daha var” diyerek selefi Jobs’u taklit edecek ve ardından yeni, devrim niteliğinde bir ürün sunacak – markanın milyonlarca hayranının zaten ilgilendiği bir ürün. uzun zaman.Cook, artırılmış gerçeklik (gerçeklik algısının bilgisayar destekli genişlemesi) konusunda geçmişte birçok ipucu verdi. “Bence AR, bir gün geriye bakıp hayatımızı onsuz nasıl yaşadığımızı merak edeceğimiz birkaç derin teknolojiden biri.” Apple ayrıca elektrikle çalışan kendi kendini süren arabalar için pazara da göz attı.

Apple hisse oranı on katından fazla

Apple hisse fiyat graği son on yıl

Ancak son on yılda çığır açan yeni gelişmeler olmasa bile, hissedarlar Tim Cook’tan memnun olmalıdır. Apple patronu olduğu süre boyunca, hisse fiyatı on kattan fazla arttı. Bu, Steve Jobs’un her zaman reddettiği ve şirketin birkaç yıldır dağıttığı temettüleri içermez. Ve piyasa değeri açısından Apple, iki trilyon ABD dolarının üzerinde bir değerle dünyanın en büyük petrol şirketi olan Saudi Aramco’nun bile önünde.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku