Gündem

Su baskınlarına karşı tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.


Gündem

Su baskınlarının nedenlerine baktığımızda, su borularının delik ya da hatalı bir döşeme şeklinden kaynaklandığını görürüz. Su kaçağı tespiti ise bu delik ve yanlış su borusu döşemenin fark edilmesiyle meydana gelir.Su baskınlarının nedenlerine baktığımızda, su borularının delik ya da hatalı bir döşeme şeklinden kaynaklandığını görürüz. Su kaçağı tespiti ise bu delik ve yanlış su borusu döşemenin fark edilmesiyle meydana gelir. Kaçağın tespit edilmesi genellikle su borusundan sızan suyun fark edilmesiyle olur. Su kaçaklarının en büyük nedeni aslına bakıldığında yanlış su borusu döşemek değil kullanılan su borularının ya da atık gider borularının kalitesiz ürünlerden imal edilmiş olmasıdır. Genellikle üretilen su borularının maddesi kalın ve sert bir maddedir. Bu bakımdan kalitesiz  olarak üretilen su boruları ya da atık gider boruları ince ve plastikten yapıldığı için delinmelere ve zarar görmeye meyillidir. Su kaçaklarının günümüzde büyük tehlikelere sebebiyet verebileceğini biliyoruz. Evimize her geçen gün yepyeni teknolojik aletler girmekte ve bu aletlerin fiyatları da epey pahalıdır. Bir sabah uyandığınızda siz de bu almış olduğunuz teknoloji ürünlerinin sular altında telef olduğunu görmek istemiyorsanız en kısa sürede su tesisatınızda işlerin iyi gittiğinden ya da gitmediğinden emin olunuz.

 Gider borularının kontrolü

Evlere ya da iş yerlerine su taşıyan boruların kontrolü haricinde bir de gider borularının kontrol edilmesi şarttır. Türk erkekleri çoğunlukla her işin ellerinden geldiğini söyleyerek su tesisatını da kendilerinin döşeyebileceklerini iddia ederler lakin bu durum yoğun şekilde yanlış ve tehlikelidir nedeniyse su tesisatının döşenmesi oldukça ciddi bir konudur. Bu açılardan bakılınca su tesisatının yaptırılma evresi epey bir ciddi bir şeydir. Tıkanıklık açma işlemi bile konusunda deneyimli kişilerce yapılmalıdır aksi takdirde tıkanıklığı açayım derken su borusunun patlamasına ya da çatlamasına sebebiyet verebilirsiniz. Bu işlemi de Dimyata`a pirince gideyim derken evdeki bulgurdan olma deyimi ile açıklayabiliriz. O nedenden dolayı su tesisatının yaptırılması işlemlerinde biraz daha özenli olmalıyız ki ileride başımız ağrımasın. Tıkanıklık açma işlemi aslında çok basittir ancak gider borularının sert cisimlerden yapılması borunun yanlış bir hamle ile delinmesine sebep olabilir. Bu nedenle hiç kimsenin bu tarz borulara el atması uygun değildir.

Su tesisat işlerinin kontrolü

Su baskınları ve ufak çaplı sellerin sebebi gerçekte altyapı sorunudur. Lakin evlerimizde ve ya işyerlerimizde meydana gelen su baskınlarının asıl sebebi evlerimize döşenen su borularının itinasız bir şekilde usta sebebi ile döşenmesi ya da döşenen su borularının kalitesizliğinden olur. Su tesisatının yapılmadan öncelikle kullanılacak olan materyallerin iyi seçilmesi gerekmektedir. Çünkü su tesisatı evlere ve ya meslek yerlerine bir defa yapılacağı için tesisatın güvenilir olması ve uygulanan ürünlerin kaliteli olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor. Yediden yetmişte ülkemizin ve dünyanın her yerinde çoğunlukla yaz aylarında evlere yada işlerine tadilat yapılmaktadır. Sizler de her yaz evinizin bakımlarını yapmalı yahut bir tadilat yapmalısınız ki olası su kaçağı tespitini yapabilesiniz. Su tesisatçısı olmak aslında küçüklükten beri başlanan bir meslektir. Meziyet isteyen bir iştir. Herkesin yapabileceği tarzdan bir meslek değildir. O bakımdan herkes su tesisat işlerine bakmamalıdır.

Çünkü su tesisatı konusu önemli bir iştir ve yapılan her işin yanlış yapılması olası su baskınlarına sebebiyet verebilir. Kimi Türk erkeği ben yaparım dese de aslında o işler o kadar da kolay da değildir. Bu bakımdan su kaçağının ya da su borusunda fark edilen boru çatlağının fark edilmesiyle boruya her hangi bir müdahale de bulunmamak gerekir. Bu işi tamamıyla su tesisat ustalarına bırakmak en mantıklı ve en doğru adım olacaktır.