Su Diyeti Nedir? Su Diyeti Nasıl Yapılır? Yararları ve Tehlikeleri

Su Diyeti Denemeye Değer mi? / Beslenme / Sağlıklı Beslenme

0

İnsan vücudunun ağırlığının üçte ikisinden fazlasını oluşturan su, sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Onsuz, hücreler ve organlar düzgün bir şekilde çalışamazdı. Ancak su tek başına vücudunuzu ayakta tutmak için yeterli değildir.

Su Diyeti nedir?

Bu diyetin hafif ila aşırı arasında değişen birçok varyasyonu vardır. Aşırı uçta, bir kişi yiyecekten vazgeçer ve sadece suya güvenir. Yavaş yavaş, bu varyasyonlar meyve veya sebze gibi az miktarda yiyecek ekler. Esasen, su diyetinin bu versiyonu, oruç tutmanın başka bir adıdır. Normal, sağlıklı bir insan için oruç tutmak size dışarıdan zarar vermese de, kilo vermek için tavsiye edilen bir yol değildir. Başlangıçta, bu tür diyetler sonuç üretme eğilimindedir. Bununla birlikte, yerleşik açlık, aşırı yemeye ve kilo alımına neden olabilir. Doğru beslenmezseniz açlığınız o kadar artar ki, çoğu normal yeme düzenine dönerek başlangıçta verdikleri kiloları geri alır.

Soğuk Su Diyetine Ne Dersiniz?

Su diyetinin daha az kısıtlayıcı versiyonlarından biri aslında bir diyet değildir. Kişi normal alımına devam eder, tek şart her gün belirli miktarda soğuk su içmesidir. Buradaki düşünce, vücudun buz gibi suyu normal vücut sıcaklığımız olan 98.6 dereceye kadar ısıtmak için ekstra kalori harcamasıdır. Bu fikir, vücudumuzun ısınmak için enerji harcadığı inancından geliştirilmiştir. Vücudunuzun sıcaklığı yükseltmek için çalışacağı doğru olsa da, bunu yapmak için yalnızca az miktarda kalori harcar.

 

 

Lehte ve aleyhte olanlar

Yeterli su içmenin faydaları vardır. Daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olacak ve aşırı yemeye daha az meyilli olmanızı sağlayacaktır. Su ayrıca vücutta biriken toksinlerin atılmasına da yardımcı olabilir. Bununla birlikte, ana alımınız su olduğunda, vücudunuz düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu birçok vitamin, mineral ve diğer besinlerden mahrum kalır. Besin maddelerinin yeterince alınmaması yorgunluk, baş dönmesi, kabızlık, dehidrasyon ve soğuğa tahammül edememe gibi semptomlara yol açabilir. Ayrıca uzun süre oruç tutmak hayati tehlike oluşturabilir.

Ek olarak, bu kısıtlayıcı diyet türlerinde bireylerde kaybedilen kilo, yağ dokusundan ziyade kastan gelme eğilimindedir. Bu, metabolizmada bir azalmaya yol açabilir, yani kilo kaybını sürdürmek için çok daha az yemeniz gerekecek. Oruçluyken vücudunuz iştahınızı keserek uyum sağlar, böylece ilk başta daha az aç hissedersiniz. Bununla birlikte, orucunuzu bitirdiğinizde iştahınız tekrar artar ve genellikle daha fazla aç hissetmenize ve daha fazla yemek yemenize neden olur.

Su için Diyet Referans Alımı, yetişkinler için günde yaklaşık 91-125 sıvı ons (2,7-3,7 litre)’dir. Bu toplam, hem yiyecek hem de içeceklerin bir kombinasyonudur. En çok istenen hızlı sonuçları vermese de, uygun miktarda su tüketmenin yanı sıra sağlıklı bir diyet planı sürdürmek, güvenli ve sürdürülebilir bir şekilde kilo vermeyi sağlayacaktır.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku