Sulawesi adasında 7.000 yıl önce gömülü olan modern İnsandan DNA İzole ediyor.

0

Uluslararası araştırma ekibi , Endonezya’nın Sulawesi adasında 7.000 yıl önce gömülü olan modern insandan DNA izole ediyor .

Uluslararası çalışma, Endonezya’dan birkaç araştırmacı ve kurumla yakın işbirliği yoluyla gerçekleştirildi. Kurul, Leipzig’deki Max Planck Evrimsel Antropoloji ve Jena’daki İnsan Tarihi Bilimi Enstitülerinden Profesör Johannes Krause, Tübingen Üniversitesi Senckenberg İnsan Evrimi ve Paleoçevre Merkezi’nden Profesör Cosimo Posth ve Griffith’ten Profesör Adam Brumm tarafından yönetiliyordu. Üniversite, Avustralya Çalışma Nature’ın son baskısında yayınlandı .

Neredeyse tamamen korunmuş iskelet

Wallacean Adaları, muhtemelen 50.000 yıldan daha uzun bir süre önce, ilk modern insanın Avrasya’dan Okyanusya’ya yayılmasında basamak taşları oluşturdu. Arkeolojik bulgular, türümüzün atalarının 47.000 yıl önce Wallacea’da yaşadığını gösteriyor. Yine de çok az insan iskeleti bulundu. 

Bu bölgedeki en belirgin arkeolojik keşiflerden biri, 8.000 ila 1.500 yıl önce çok daha yakın bir döneme tarihlenen Toalean teknoloji kompleksidir. Toalean kültürünün insanları tarafından üretilen nesneler arasında Maros noktaları olarak bilinen karakteristik taş ok uçları vardır. 

Toalean kültürü, sadece Sulawesi’nin güney yarımadasında nispeten küçük bir alanda bulunmuştur. Adam Brumm, “Leang Panninge’deki cenaze törenini bu kültüre atadık” diyor.

Max Planck İnsan Tarihi Bilimi Enstitüsü’nde doktora adayı ve çalışmanın baş yazarı Selina Carlhoff, kafatasının petroz kemiğinden DNA izole etti. “Kalıntılar tropik iklim tarafından güçlü bir şekilde bozulduğu için bu büyük bir zorluktu” diyor. Analiz, Leang Panninge bireyinin yaklaşık 50.000 yıl önce Avrasya’dan Okyanusya’ya yayılan ilk modern insanlarla ilişkili olduğunu gösterdi. Yeni Gine ve Avustralya’nın yerli sakinlerinin genomu gibi, Leang Panninge bireyinin genomu da Denisovan DNA’sının izlerini içeriyordu. Denisovalılar, öncelikle Sibirya ve Tibet’teki buluntulardan bilinen soyu tükenmiş bir arkaik insan grubudur. “Genlerinin Leang Panninge’deki avcı-toplayıcılarda bulunması gerçeği, Denisovalıların çok daha geniş bir coğrafi alanı işgal ettiği yönündeki daha önceki hipotezimizi destekliyor.

Büyük genetik bulmacanın bir başka parçası

Wallacea’nın batısında yaşayan ve Leang Panninge bireyi ile aynı zamanda yaşayan avcı-toplayıcıların genomik verileriyle yapılan bir karşılaştırma, daha fazla ipucu verdi – bu veriler Denisovan DNA’sının hiçbir izini göstermedi. “Denisovanların ve modern insanların coğrafi dağılımı Wallacea bölgesinde örtüşmüş olabilir. Cosimo Posth, Denisova halkının ve yerli Avustralyalıların ve Papuaların atalarının iç içe geçtiği kilit yer olabilir, ”diyor Cosimo Posth.

Maros uçları olarak bilinen taş ok uçları, 8.000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Sulawesi adasının güneyinde yaşayan insanlar tarafından geliştirilen Toalean tekno-kompleksinin tipik bir örneği olarak kabul edilirler. Kredi bilgileri: Yinika L Perston

Bununla birlikte, Leang Panninge bireyi, genomunun büyük bir bölümünü eski bir Asya popülasyonundan da taşır. “Bu bir sürpriz oldu, çünkü modern insanların Doğu Asya’dan Wallacea bölgesine yayıldığını biliyoruz – ancak bu çok daha sonra, yaklaşık 3.500 yıl önce gerçekleşti. 

Bu, bu bireyin hayatta kalmasından çok sonraydı,” diyor Johannes Krause. Ayrıca araştırma ekibi, Leang Panninge grubunun Wallacea’daki günümüz nüfusu arasında kalan torunlara ait olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadı. Toalean kültürüne ve insanlarına ne olduğu belirsizliğini koruyor. 

Posth, “Leang Panninge’den gelen genetik bulmacanın bu yeni parçası, her şeyden önce, güneydoğu Asya’daki modern insanların genetik tarihi hakkında ne kadar az şey bildiğimizi gösteriyor” diyor.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku