Süleyman Soylu’dan ‘Afgan’ açıklaması: Yıl sonuna kadar tamamlayacağız…

0

[ad_1]

İçişleri Bakanı Süleyman Asil, Al Jazeera kanalına verdiği röportajda mühim açıklamalarda bulunmuş oldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Asil, Al Jazeera kanalına mühim açıklamalarda bulunmuş oldu.

Asil’nun açıklamaları şu şekilde:

Şimdi şunu söyleyeyim. 2016’dan itibaren ortalama 1 milyon 300 bin düzensiz göçmen geldi, Afganistan dahil. Pakistan, Suriye, Afrika, Orta Asya, Orta Doğu… 2016 yılından itibaren yükselmeye başladı. 460 bin, biz Afgan kaçak göçmen yakaladık. Yakaladıklarımızın yüzde 15’i mükerref, yakalıklarımızı yine yakaladık. 151 binini Afganistan’a uçaklarla yolladık. Dünyanın birçok noktasıyla anlaşmalarımız var. 2016’tan itibaren 150 binden fazla Afgan, yurt dışına düzensiz göçmen olarak firar etmiş. Bunların bir kısmı internasyonal rakamlarda var.

Muhalefetin işi karşıcılık yapmak. Doğru karşıcılık yapmasını isteriz. Dezenformasyon, yalanlarla meydana getirilen karşıcılık kutuplaştırır. Göç dalgaları ırkçılık meydana getirmeye, yabancı düşmanlığı meydana getirmeye eğilim eden bir süreci vardır.

Suriye’deki, Afganistan’daki, Irak’taki iktidarsızlığın sebebi biz miyiz? Biz tüm ülkelerle karşı karşıyayız. Sudaki bileşik kaplar modeli, insanlarda da bileşik kaplar modeli var. İnsanlar varlıklı olan bölgeye gelmek isterler. Akdeniz bu şekilde, Anadolu bu şekilde… Bunun üstünde biz uzun senelerden beri tedbirini alan kaçak göçe karşı duran bir anlayışı uygulamaya çalışıyoruz.

Toplam 182 bin Türkiye’de kayıtlı Afgan var. Kaçaklarla beraber toplam 300 bin Afgan bulunduğunu tahmin ediyoruz.

“BU YIL SONU İTİBARİYLE HEPSİNİ TAMAMLAYACAĞIZ”

Son 3 yılda 1 milyon 250 bin sınırlarımızdan Türkiye’ye girmeye çalışan kaçak göçmen engelledik. ABD bunu başaramadı, insanlık dışı uygulamalar ortaya koydu. Tüm mücadeleyi kolluk güçlerimizle, sınır birliklerimizle yürütüyoruz. Biz cenup sınırımızda tüm duvarlarımızı yaptık. Doğu sınırımızda 150 kilometre yaptık, 250 kilometreyi de bitiriyoruz, 250 kilometreye de gelecek ay başlıyoruz. O coğrafyada sınır duvarı yapmak oldukca zor bir şey. Bir taraftan termal kameralar yapıyoruz, sensörlü sistemler yapıyoruz, Kuleler yapıyoruz. Bu yıl sonunda itibariyle hepsini tamamlayacağız.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku