‘Sur Mağdurlarına İstanbul’da da Ev Verilebilir’

Sur’da hiç kimseyi mağdur etmeyeceklerini söyleyen Özhaseki, “Ev sahiplerine farkla alternatifler var. Mesela Mardin’de TOKİ ev yapmış, Mardin’den istiyorsa Mardin’den ev verilebilir. Başka illerde de, İstanbul’da da ev verilebilir” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Diyarbakır’ın PKK’ya operasyon düzenlenen ve halen 5 mahallesinde sokağa çıkma yasağı bulunun merkez Sur İlçesi’nin Eylem Planı’nı geldiği kentte açıkladı.

Sur İlçesi’ndeki Liluz Otel’deki toplantıya Bakan Özhaseki’nin yanı sıra Ak Parti Diyarbakır Milletvekilleri Galip Ensarioğlu, Ebubekir Bal, Vali Hüseyin Aksoy, sivil toplum örgütleri, Sur ilçesi esnafları katıldı. Vali Hüseyin Aksoy’un sunduğu brifingde Sur’un çatışmalar sırasında mağdur olan vatandaşlara yönelik hayata geçirilen destekleme projeleri ile vatandaşlara sağlanan imkanlar anlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Diyarbakır’ın kadim bir şehir olduğunu belirterek, yaşanan olayların bir daha yaşanmamasını temenni etti. Özhaseki, hükümetlerinin bugüne kadar yaptığı hizmetleri de anlattıktan sonra, son dönemlerde teröristlerin düzenlediği bombalı saldırılara değindi. Özhaseki, “Peki bundan sonra silahın ne işi var arkadaşlar. Nedir bu silah ya, nedir bu terör. Silahla alınacak bir şey yok ki, zaten şu ramazan mübarek günü bir yerlerde bomba patlatarak masum insanları öldürmenin ne anlamı var arkadaşlar ya? Vahşi Arap kabileleri bile İslam’dan önce haram aylar derlerdi böyle aylarda kimseye dokunmazlardı. Bırakın öldürmeyi, hangi dinde, hangi imanda, hangi insafta bomba patlatarak insanları öldürmek var? Bunların artık bitmesi lazım bunun da, bu tür eylemlerin de kimseye vereceği bir fayda yok. Emin olun ki hiç kimsenin derdine derman olmaz bu işler. Yarasına merhem olmaz bu işler. İnşallah bunlar son bulur, inşallah bu acıları yaşamayız. Hiç kimse ölmez ve hiç kimsenin burnu kanamaz. Allah’tan dileğimiz bizim Ramazan günü hürmetine bu duaya hep beraber amin diyelim de, inşallah hiçbir yavrumuzun burnu kanamasın inşallah. Bu ülkede hep barış birlik güzellik olsun. Şimdi burada olan oldu, biten bitti. Şimdi yaraları sarma zamanı” dedi.

SUR İÇİN 3 ANA TEMEL

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Sur İlçesi Eylem Planı’nda üç ana temelin bulunduğunu belirterek, “Birisi hasara uğramış, ne varsa zarara uğrayan kim varsa bunları zararlarını tanzim etmek. Burada özellikle sokak sağlıklaştırma projesi ile esnaf arkadaşlarımızın işini daha iyi görebilecekleri bir hale getirmek. Üçüncüsü bütün tarihi eserleri elden geçirmek. Burası Türkiye’nin en önemli restorasyon merkezlerinden birisi olur. Herkes burayı görmeye gelir. Çünkü yüzlerce tarihi eser var. Nerede bulacaklar bu kadar tarihi eseri. Kadim bir medeniyet var. Geleneksel bir yaşam var. Allah’tan bir mani gelmezse önümüzdeki günlerde bütün bunları yapacağız, gerçekleştireceğiz. Ve burası inşallah Türkiye’nin en önemli turizm merkezi olacak” dedi.

Sur İlçesi Eylem Planı çerçevesinde çıkan söylentilere de açıklık getiren Özhaseki, “Bu arada epeyce söz söyleniyor. Acil kamulaştırma kararı alındı, her taraf kamulaştırıldı.Yok arkadaş böyle bir şey yok. Devlet alıpta ne yapsın? İşte kilisenin bile tabusunu alacaklar, Ulucami’nin bile tabusunu alacaklar, insanların dükkanlarını ellerinden alacaklar vs. kulağımıza hepsi geliyor. Kilisenin, caminin tabusu bize ne lazım? Sizin dükkanınızın tapusu devlete ne lazım? Bir sürüde fitne kazanları kaynatılıyor ve özelliklede bu yalanlar söyleniyor. Önümüzdeki günlerde bütün bunların boş olduğunu gösteririz. Şimdi dersimize çalıştık, buraya geldik. İnşallah bu son toplantı olur, toplantıdan bıkacak hale geldi herkes. Bundan sonra toplantı olmasın, işimize bakarız. Burada özel olarak kimseden istediğimiz bir şey yok. Sadece yaşanmış bir olay var, bir acı var, kanayan bir yara var. O da dinmek üzere, diniyor. Bundan sonra bu yaraları sarıp, buradaki bu acıları giderip işimize, gücümüze bakalım önümüzdeki günlerde, Barış içerisinde huzurla iş yapacağımız güvenli bir ortama gelelim. Bunun içinde devlet her türlü pozitif ayrımcılık yapmaya hazır. Eski bizim bildiğimiz Diyarbakır evlerinin olduğu bir mahalle çıkacak. Dışarıdan söylenildiği gibi TOKİ gelip te buraya 3-4 katlı evler yapmayacak. Öyle bir şey yok. Burada zaten imar planı var biz bunu gerçekleştirmeye çalışacağız. 600’ün üzerinde burada tescilli eser var, tarihi eserler var. Bunun 11 tanesi hasar görmüş eserlerimiz. Hasar gören eserlerimiz içerisinde Kurşunlu Camisi de var, Ermeni Kilisesi de var. İlk etapta projesi hazırlanan Kurşunlu Camasi’nin ihalesi yapıldı, bugünlerde başlıyorlar. Ermeni Kilisesini de onaracağız. Sonra da vakıflara ait olan hasar görmüş olan tarihi 11 tane eserlerin hepsi elden geçecek ve ayağı kaldırılacak” dedi.

“İSTANBUL’DA DA EV VERİLEBİLİR”

Sur İlçesi’nde yıkılan evlerin durumunu da açıklayan Özhaseki, “Buradaki hasar sahiplerinin ufak paraları ödeniyor zaten, ama yıkılmak zorunda kalan, içinde oturulamaz duruma gelmiş evlerinde hak sahipleri ile görüşmeye başlıyoruz. Bunlara değişik şekillerde alternatifler sunacağız. Eğer tapusu var, Sur içerisinde oturuyor ve böylede bir eser varsa, veya tarihi eser varsa yukarıda ne kadar hasar varsa hasarın bedelini kendisine vereceğiz. Yıkılmasının karşılığı neyse onun parasını kendisine vereceğiz. Kendisi bu plana uygun bir şekilde evini yapsın. Yok efendim ben bu planına uygun olarak ev yapmak istemiyorum, ben istediğim gibi evimi yapmak istiyorum, ok olmaz o zaman buna hiçbir kanun izin vermez. İki bölgede inşaatlarımız devam ediyor. Bunlar 2+1, 3 +1 büyük evler yapılıyor. Bu evlerin 2650 tanesinin ihalesini yaptık zaten, 10 ay sonra teslim edilecek. Kaba inşaat bitti, sıkıştırıyoruz ki kıştan önce bu evlerimizi alalım. Bir kısmı Üçkuyular bir kısmı da Çölgüzeli’nde. Eğer dersen ki vatandaş benim evim yıkılmış ben buradan ev istiyorum. İşte o zaman biz oradaki onun evinin hasar bedeli ile karşılaştırıyoruz. Zaten dışarıdan yapıldığı gibi TOKİ’nin yaptığı gibi fiyatlar da verilmiyor. Fiyatları geri çekeceğiz, eğer orada bir borçlanması kalırsa çok cüzi bile olsa o borçlanmayı yıllara yayarak ödemesini sağlayacağız. En azından girsin evinde otursun. Bunun dışında ev sahiplerine farkla alternatifler var. Mesela Mardin’de TOKİ ev yapmış Mardin’den istiyorsa Mardin’den ev verilebilir. Başka illerde de, İstanbul’da da ev verilebilir. Benim evim yıkılmış ver paramı, al paranı kardeşim. Dese ki ben evimi yapmak istiyorum yine kendisi bilir. Alsın parasını plana uygun yapsın. Yani hasar uğramış, zarara uğramış kim varsa onun mutlaka zararı giderilecek” dedi.

Bakan Özhaseki, Sur’da yapılacak olan tarihi mimariye uyarlanmış evlerin, yer ve sokakların yer verildiği slayt gösterisi izletti. Toplantı esnafların ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin önerilerinin alınmasıyla devam etti.

DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası