Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Suriye’de askeri havaalanına füze saldırısı gerçekleştirildi

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Suriye’de askeri havaalanına füze saldırısı gerçekleştirildi
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı
Suriye’nin resmi haber ajansı olan SANA bu sabah yayınladığı haber ile ülkenin merkezinde yer alan Tayfur askeri havaalanına bir füze saldırısı gerçekleştirildiğini duyurdu. Haberin devamında havaalanının birden fazla füze ile saldırıya uğradığı da eklendi. Saldırı sonucunda havaalanında yer alan kişilerden bazıları yaralandı veya hayatını kaybetti. Suriye devlet televizyonu da, Humus’Ta yer alan Tayfur havaalanı yakınlarında patlama sesleri duyulduğunu bildirdi.

Başkent Şam yakınlarındaki Doğu Guta’daki cihatçılar hükümeti kimyasal silahla saldırı düzenlemekle suçlamış, ABD Başkanı Donald Trump “hayvan” ifadesini kullandığı Beşar Esad için “büyük bir bedel ödeyecek” demişti.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre; Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri saldırıyı Washington’ın gerçekleştirmediğini söylüyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir sözcü, “Şu an, Savunma Bakanlığı Suriye’de hava saldırıları gerçekleştirmiyor” dedi.

“Ancak durumu yakından izlemeye devam ediyoruz ve Suriye ile başka yerlerde kimyasal silah kullananlardan hesap sorulması için diplomatik çabalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

BM GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANIYOR

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) bugün ABD’nin ve diğer sekiz üye ülkenin talebiyle acil olarak toplanıyor.
“Uluslararası barış ve güvenliğe yönelik tehditler” nedeniyle Rusya’nın talebi sonucu yapılacak BMGK acil toplantısı ise öğle saatlerinde olacak.
ABD’nin BM Büyükelçisi Nikki Haley yaptığı yazılı açıklamada, “Güvenlik Konseyi bir araya gelmeli ve ilk yardım müdahalesi yapanlara erişim talep etmeli, ne olduğuna dair bağımsız bir soruşturmayı desteklemeli ve bu gaddar eylemin sorumlularına hesap sormalı” demişti.

‘HAYVAN ESAD’

Twitter’dan bir mesaj paylaşan ABD Başkanı Trump, “Suriye’de aralarında çocuklar ve kadınların da olduğu çok sayıda kişi akılsız bir KİMYASAL saldırıda öldü. Katliam bölgesi Suriye Ordusu tarafından kuşatıldı ve dünya oraya erişemiyor. Putin, Rusya ve İran Hayvan Esad’ı destekledikleri için sorumludur” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Doğu Guta’nın Duma bölgesinden gelen iddialar bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanamadı, ancak en az 70 kişinin öldüğü iddia edildi.
Suriye hükümeti ve müttefiki Rusya ise bölgeden gelen görüntülerin kurmaca olduğunu söyledi.
Suriye resmi basını, “teröristleri” hükümet güçlerinin Doğu Guta’daki ilerleyişini durdurmak için kimyasal saldırı haberi uydurmakla suçladı. (HABER MERKEZİ)

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap