Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Suriyeli sorunu nedeniyle Merkel’in istifası istendi!

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Suriyeli sorunu nedeniyle Merkel’in istifası istendi!
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Almanya’da, göç politikası konusunda Başbakan Angela Merkel ile anlaşamayan İçişleri Bakanı Horst Seehofer istifa tehdidinde bulundu. Aynı zamanda koalisyon ortağı Hristiyan Sosyal Birlik’in (CSU) lideri olan Seehofer’in çıkışı hükümetin geleceği konusunda soru işaretlerine yol açmıştı. Ancak CSU’nun önde gelen isimlerinden Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder, koalisyon hükümetinden ayrılarak Almanya’yı istikrarsızlaştırmak istemediklerini söyledi.

Markus Soeder, göçmen politikası konusunda Merkel ile uzlaşmaya varmalarını umduklarını söyledi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Horst Seehofer ise daha önce Merkel’in Avrupa Birliği (AB) ile göçmenler konusunda kabul edilebilir bir anlaşma sağlayamaması halinde sığınmacıları geri çevirmekle tehdit etmişti. İki lider, yaşanan siyasi kriz nedeniyle bugün saatler içinde ‘son bir kez’ buluşacak.

BBC Berlin Muhabiri Jenny Hill’e göre Merkel ve Seehofer’ın uzlaşması uzak bir ihtimal. Merkel’in başında olduğu Hristiyan Demokrat Parti ile Seehofer lideri olduğu Hristiyan Sosyal Birlik, İkinci Dünya Savaşı’nın sonundan bugüne siyasi ittifak yapıyor.

 

HAFTA SONU GERİLİM ARTTI

Pazar akşamı kabul edilen bir karar ile Hristiyan Demokratik Birlik, Başbakan Merkel’in göçmenler konusundaki siyasi duruşunu destekleme kararı aldı. Bu gelişmenin ardından, Angela Merkel’in Bavyera eyaletindeki kardeş partisi CSU’nun da liderliğini yapan Seehofer istifa seçeneğini gündeme getirdi. Almanya’da siyasi kulislerde, Seehofer’in Cumartesi günü Merkel ile bir araya geldiği toplantıda dile getirdiklerinin hiçbir etkisi olmadığını görmekten dolayı şikayetçi olduğunu belirttiği belirtildi.

Merkel’in koalisyonu içindeki kilit politikacıların, Seehofer’ı ikna etmeye çalıştığı, Alman politikacının da Pazartesi günü ülke ve koalisyon için son bir kez Merkel ile görüşmeyi kabul ettiği kaydedildi. Koalisyonun iki ortağı Pazar gününü, Merkel’in AB Zirvesi’nde kabul ettirdiği göçmen anlaşması üzerinde tartışarak geçirmişti. Yunanistan ve İspanya, Almanya’nın Bavyera eyaleti ile Avusturya sınırında durdurulan göçmenleri, AB’ye ilk giriş yaptıkları ülkelerin kendileri olması durumunda geri almayı kabul etmişlerdi.

BAVYERA, ‘MERKEL’DEN MEMNUN

14 Avrupa Birliği ülkesi daha Almanya’ya ulaşan göçmenleri geri alma konusundaki uzlaşıya dahil olmuş ancak Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Macaristan ‘Almanya anlaşmasına’ katılmadıklarını duyurmuşlardı. Uzun süredir Başbakan Merkel’in göç politikalarını eleştiren Seehofer’in bu duruşu, aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi’ne (AfD) kayan oyları geri alma çabası olarak da yorumlanıyor.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap