Taliban’dan kaçan 143 Afgan asker Tacikistan’a geçti

0 7

[ad_1]


Tacikçe gösterim icra eden Ozodi Radyosu, içinde ikisi hanım 143 Afgan askerinin bulunmuş olduğu 3 tayyare ve 2 helikopterin dün gece Tacikistan’ın Afganistan sınırındaki Bohtar havaalanına iniş yaptığını duyurdu.


Tacikistan Acil Durumlar ve Sivil Müdafa Devlet Komitesi yetkilisine dayandırılan haberde, söz mevzusu Afgan askerlerinin geçici olarak Bohtar şehrinde ki bir üniversiteye ilişkin yurda yerleştirildiği ifade edilirken, Tacik makamlarının Afgan askerlerin başka bir yere yerleştirilmesiyle ilgili görüştüğü bilgisi paylaşıldı.


Haberde, Afgan askerlerinin bulundurdukları 56 silahı Tacik makamlarına teslim etmiş olduğu de aktarıldı.


Afganistan silahlı kuvvetlerine ilişkin ufak bir askeri uçağın, dün gece, Özbekistan’ın Afganistan ile sınırındaki Surhanderya bölgesine düşmüş olduğu, uçakta bulunan iki askerin yaralandığı kaydedilmişti.


Bazı basın organlarında, Taliban’ın Afganistan’ın tamamını ele geçirmesinin peşinden Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin d ün gece ülkesini terk ederek uçakla Tacikistan’a geçmiş olduğu iddia edilmiş, Tacikistan Dışişleri Bakanlığı ise bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını aktarmıştı.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku