“Taliban’la görüşme yapabiliriz buna kapalı değiliz”

0 4

[ad_1]


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı kıldığı Üsküdar’daki Kerem Aydınlar Camii çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının satır başları şöyleki;


Afganistan süreci 20 yılı aşkın bir süreç. Bu süreç içinde tüm dünya, başta Batı dünyası olmak suretiyle gerek İslam dünyası, bilhassa buraya  lüzumlu olan ihtimamı göstermemiştir. Rusya’nın müdahalesi olsun, ABD’nin müdahalesi olsun bunların asla birinde ne yazıkki bu itina gösterilmemiştir.


 


“Afganistan şu anda ciddi manada kendi başına bırakılmış”


Afganistan’a tüm imkanlarımızla gerek altyapı gerek üst yapıda elimizden gelen gayreti gösterdik, oralarda bu çalışmalarımızı sürdürdük ve halen de oralarda altyapı, üst yapı noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Fakat azca ilkin ifade ettiğim ülkeler buralara bir tek askeri yada tabanca, bu tür şeylerle yaklaşmışlardır. Trilyonlarca lira buralara kendileri aktarmışlardır. Bu trilyonlarca liranın nerelere harcandığı bu oldukça önemlidir. İşte eninde sonunda tüm bu atılan adımların geldiği yer belli olmuştur. Afganistan şu anda ciddi manada kendi başına bırakılmış.


“Ölümden uzak bir adımın atılmış olması bana bakılırsa Afganistan’ın en mühim kazanımıdır”


Taliban’ın buradaki takınacağı tavır belli olmasına rağmen başından itibaren Taliban’la çeşitli görüşmeler olmuş, bu görüşmelerin neticesinde gelinen netice de ortada. Şimdi kendileri söylüyorlar. ‘Biz tüm bu tabanca, vasıta, gereç, cephane, bu tarz şeyleri nereye bıraktığımız hemen hemen belli değil.’ benzer biçimde sözler söylüyorlar. Bir taraftan mesela ABD bizimle de bazı görüşmeler yapmış oldu. Taliban’la bazen bizim de görüşmelerimiz oldu. Bundan sonraki sürece yönelik gene biz bu tür görüşmeleri yapabileceğimizi de söyledik. Derdimiz o ki tüm buralarda şu anda ölümden uzak bir adımın atılmış olması bana bakılırsa Afganistan’ın ön mühim kazanımıdır.


 


“Maalesef ana muhalefetin de muhalefetin de söylediği bu rakamların hepsi yalandır”


Fakat şunu da söyleyeyim ki Türkiye’nin ana muhalefeti hep şunu söylemiş oldu. ‘Afganistan’dan Türkiye’ye 1,5 milyon düzensiz göç oldu. Maalesef ana muhalefetin de muhalefetin de söylediği bu rakamların hepsi yalandır. Türkiye’ye Afganistan’dan bu şekilde bir göç olmamıştır. Bunu nitekim dün de söyledim. Türkiye’de şu anda güvenlik kayıtlarımızda ve kayıt dışı 300 bin Afganistanlı göçmen söz mevzusudur. Tüm bu yapmakta olduğmuz önleyici duvarlar ülkemize bu tür düzensiz göçü engellemek içindir.


 


“Afganistan halkı bizim Müslüman kardeşlerimizdir biz onlara kapımızı kapatacak değiliz”


Şu anda gelişimleri takip ediyoruz. Gelişimleri takip ederken Afganistan politikalarını yakından bildiğimiz ülkeler ile görüşme halindeyiz. Başta Dışişleri bakanlığımızın bu ülkelerle olan görüşmeleri, mesela NATO’nun bu şekilde bir toplantısı var yarın. Dışişleri Bakanlığımızın orada görüşmeleri olacak. Gene Taliban ile görüşmeler noktasında şahsıma bu mevzu sorulduğunda söyledim. Biz gerekirse Taliban’la görüşme yapabiliriz buna kapalı değiliz. Ortada bir olay var gerçek var. Kapı çalındığında kapımızı açar görüşmelerimizi yaparız. Afganistan halkı bizim Müslüman kardeşlerimizdir biz onlara kapımızı kapatacak değiliz.


 


“ABD yalanladığı halde bunlar hala konuşuyorlar”


Bay Kemal sıfatıyla yalancı bay Kemal’dir. Akşam başka gündüz başka. Her hadisede yalanlarıyla temazül etmiş bir zattır. Bu vakada da gene ABD Büyükelçiliği yalanlamıştır fakat bunlar hala bunun üstünden yürümeye devam ediyorlar. Karadeniz’deki sel afetinde, öteki taraftan Antalya, Muğla’daki yangın afetlerinde. Bartın, Kastamonu, Sinop’taki sel afetlerinde yaptıkları her şey yalan. Yanlarında aslına bakarsan yalan makinaları var oldukça iyi çalışıyor. Yalan üstüne yalan, ülkede yıkım yaşıyoruz dayanışma yok yalan var. Bu millet yalanla bağdaşık değildir. Bu millet dürüsttür, dürüstlerle bugüne dek gelmiştir, bundan sonrasında dürüst yönetimlerle yoluna devam edecektir. Tüm felaketlerde dayanışma yok, yalan var. Dürüst olun. Milleti yalanla bir bölgelere taşıyacağınızı zannetmeyin. Bu şekilde bir felaketin olduğu dönemde ülkeyi yönetenlerin yanında yer almanız lazım. Yalan üstüne bunların bir akışı var gidişi var. Benim milletim zamanı ulaştığında ihtiyaç duyulan dersi sandıkta verecektir.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku