TÜRKİYE

Tankerdeki gaz sızıntısı nedeniyle kapatılan Karadeniz Sahil Yolu ulaşıma açıldı


TÜRKİYE

Rize’nin Derepazarı kazasında, seyir halindeki tankerde sıvılaştırılmış doğal gazın (LNG) denetimli olarak boşaltılmasının akabinde Karadeniz …Rize’nin Derepazarı kazasında, seyir halindeki tankerde sıvılaştırılmış doğal gazın (LNG) denetimli olarak boşaltılmasının akabinde Karadeniz Sahil Yolu 3 saatlik aranın akabinde çift istikametli ulaşıma açıldı.

Alınan malumata nazaran, Karadeniz Sahil Yolu’ndan Rize istikametine giden Hasan Dere idaresindeki şahsi bir şirkete ilişkin 26 GR 513 plakalı LNG yüklü tankerden, Topkaya kavşağı yakınlarında sızıntı başladı.

Yoldan geçen vesair sürücüler, durumu fark ederek tanker sürücüsü Dere’yi uyardı. Bunun üzerine aracı yol kenarına park eden Dere, durumu polis ve itfaiyeye bildirdi.

Vaka yanına gelen polis, jandarma, AFAD ve Rize Belediyesi itfaiye ekipleri, güvenlik tedbiri alarak kelam konusu mevkide yolu çift cepheli trafiğe kapattı.

Ekipler, patlama riskine karşı tankerin yaklaşık 800 metre civarına kimsenin yaklaşmasına müsaade vermedi.

Elektrik firması yetkilileri de yerdeki sokak aydınlatma lambalarını önlem hedefiyle kapattı.

Yaklaşık 17 ton sıvılaştırılmış doğal gaz bulunduğu öğrenilen tankerin ilişkin olduğu firmanın yetkilileri ile gaz sızıntılarına karşı bilirkişi AFAD ekipleri, sızıntının giderilmesi için yürüttükleri çalışma sonucu gazın boşaltılmasına karar verdi.

Alınan önlemlerin akabinde ekipler denetimli olarak gazı boşalttı. Yapılan ölçümlerde yerdeki oksijen nispetinin alışılagelmiş seviyelere ulaşmasının akabinde tır ve kara yolu itfaiye ekipleri tarafından yıkandı.

Tır, AFAD ve polis ekipleri eşliğinde Artvin’e gerçek hareket etti. Kara yolu 3 saatlik aranın akabinde trafiğe açıldı.

AFAD Yöneticisi Şakir Kurk, gerekli önlemlerin alınmasının akabinde itfaiye ekipleri ile üç saatlik çalışma gerçekleştirdiklerini belirtti.

Patlama riskine karşı önlemli davrandıklarına değinen Kurk, gazın boşaltılması ve oksijen seviyesinin sıradana ulaşması ile yolu trafiğe açtıklarını söyledi.