Tasarrufta Ne Kadar Paranız Olmalı?

Eldeki ihtiyacınız olan miktarı belirlemek için bütçenize bakın.

0

Bir tasarruf hesabı, çoğu insanın kişisel finansmanının önemli bir bileşenidir. Hisse senedi, tahvil veya gayrimenkul yatırımlarından farklı olarak tasarruf hesapları, acil bir durumda ihtiyacınız olduğunda veya kısa süreli iş kaybı nedeniyle masrafları karşılamanız durumunda paranıza anında ve kolayca erişmenizi sağlar.

 

Sahip olmanız gereken tasarruf miktarı kişisel durumunuza bağlıdır. Tek gelirli haneler, çok gelirli hanelerden daha fazlasına ihtiyaç duyabilir. Emeklilerin, halen gelir elde eden insanlarla karşılaştırıldığında farklı tasarruf ihtiyaçları olabilir. Bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sayısı ve yaşı da ne kadar birikim yapmanız gerektiğini etkileyebilir.

Daha fazla mesaj

Sonbahar ve kış aylarında klimanın fişini çekmeli miyim?…

Kripto ETF’ler Bitcoin’i Yükseltiyor Ama…

Tasarrufta çok fazla olması mümkündür. Bu noktada, yatırımlar, fonlarınızın bir kısmı için daha iyi bir seçenek olabilir.

Grand Rapids, Michigan’daki Golden Goose Wealth Planning’in kurucusu, CEO’su ve sertifikalı finansal planlayıcısı Stephanie Trexler, “Anahtar dengeyi kurmaktır” diyor.

Birikim Hesabınızda Ne Kadar Olmalıdır?

Virginia Beach’teki PeaceLink Financial Planning’in kurucusu ve CEO’su Leland Gross, tasarruf hesabınızda ne kadar para olması gerektiğine dair tek bir doğru cevap olmasa da, üç ila altı aylık sabit harcamaların “sağlıklı bir basketbol sahası rakamı” olduğunu söylüyor. ve sertifikalı bir finansal planlayıcı. Sabit giderler, konut, kamu hizmetleri, temel ulaşım, yiyecek ve kredi ödemeleri gibi kaçınılmaz maliyetlerdir.

Gross, “Bir kişi veya çiftin aylık geliri güvenilir, tutarlı ve öngörülebilirse, belki üç aya daha yakın olur. Geliri tutarsız, daha az güvenilir ve daha az öngörülebilir olan diğerleri muhtemelen altı ay tutmaya teşvik edilir” diyor Gross. .

Denver’da bir finansal planlama firması olan Modern Millennial Wealth’in kurucusu ve CEO’su ve sertifikalı finansal planlayıcı Danny Lee, sigortanın da dikkate alınması gerektiğini söylüyor.

“Eğer varsa sakatlık sigortası ,” diyor Lee, “sigorta parası başlamadan önce zaman çok (tasarrufları ile) bu boşluğu kaplayan tipik 90 gün veya üç aydır çok önemlidir.”

Boston’daki Hereford Financial’ın kurucusu ve baş finansal planlayıcısı Jay Karamourtopoulos, bazı kişilerin bir yıllık harcamaları bir tasarruf hesabında saklamayı tercih ettiğini söylüyor.

Karamourtopoulos, “Eğer kendilerini rahat hissettikleri şey buysa, alınması gereken yaklaşım bu” diyor.

İstediğiniz kadar biriktirmediyseniz, harcamalarınızı kısmayı, ek bir koşuşturma eklemeyi , çek hesabınızdan bir tasarruf hesabına otomatik transferler ayarlamayı veya satın alımlarınızı toplayan ve fazladan kuruşları yatıran bir banka uygulamasını kullanmayı düşünün . tasarruf. Küçük miktarlar bile zamanla artabilir.

Bazı Birikim Hesapları Size Biraz Daha Fazlasını Sunar

Tasarruflarınızı artırmanın bir başka yolu, standart tasarruf hesaplarından biraz daha fazla faiz ödeyen yüksek getirili tasarruf hesaplarından yararlanmaktır.

Tasarruflar üzerindeki ulusal ortalama faiz oranının %0,06 olduğu ve bazı bankaların sadece %0,01 ödediği günümüzün düşük oranlı ortamında “biraz daha fazlası” hala çok küçük olabilir . Yüksek getirili bir hesap sizi %0,5’e getirebilse de, bu faiz oranı 10.000$’lık bir bakiyeyi bir yılda 10.050$’a veya beş yılda 10.252$’a çevirir.

Mevduat sertifikaları genellikle daha iyi faiz oranlarıyla gelir, ancak aynı zamanda CD’nin süresinin bitiminden önce uygulanan sıkı para çekme kısıtlamaları ile gelir – genellikle bir aydan üç yıla veya daha uzun süreye kadar.

Lee, önümüzdeki baharda satın almayı planladığınız bir tekne veya altı ay içinde ödenmesi gereken eğitim gibi yakın gelecekte belirli bir masraf için ayrılmış büyük bir meblağ tutmayı planlıyorsanız, CD’lere bir göz atmaya değer olabilir, diyor Lee.

Bir CD’ye para koyarsanız, “bu fonlar vadesi gelene kadar işlenmelidir çünkü vadesinden önce para çekerseniz cezalar olabilir” diye ekliyor, ancak cezasız CD’ler sunan bankalar var .

Erken para çekme cezaları nedeniyle CD’ler genellikle acil durum tasarrufları için en iyi seçim değildir.

Trexler, “Çok miktarda nakit tutacaksanız, kazandığınız faizi en üst düzeye çıkarmak mantıklıdır” diyor.

Acil Durum Fonu Hedefinize Ulaştığınızda Ne Yapmalısınız?

İlk tasarruf hedeflerinize ulaştığınızda, hisse senetleri, tahviller, yatırım fonları veya kiralık mülk gibi yatırımlara ek tasarruflar tahsis etmek isteyebilirsiniz.

Tasarruflarla karşılaştırıldığında, yatırımlar, anaparanızın bir kısmını veya tamamını kaybetme riskiyle birlikte daha büyük bir getiri fırsatı sunar. Yatırımlar, bir tasarruf hesabından en azından biraz daha az likit olma eğilimindedir.

Yatırım getirileri, genellikle enflasyon veya artan piyasa fiyatları nedeniyle zamanla azalan satın alma gücü kaybından korunmanıza yardımcı olabilir .

Trexler, “Geceleri uyuyabilmeli ve acil durumlar için bankada yeterli paranız olduğu için kendinizi rahat hissetmelisiniz; ancak nakit, enflasyona ayak uyduramaz” diyor. “Paranız gelecek yıl bu yıl değerinden daha az değerli olabilir.”

Bireysel emeklilik hesabı veya Roth IRA gibi bir emeklilik hesabına yatırım yapmak, gelecek için tasarruf etmenize yardımcı olmanın yanı sıra bazı gelir vergisi avantajları da sunabilir.

Karamourtopoulos, “Hedeflerinizi yatırımınızla (seçimleriniz) uyumlu hale getirmek, uzun vadeli tasarruflarınızı ve emeklilik için yatırım stratejinizi dengelerken, ihtiyacınız olduğunda paranıza erişmenizi sağlamaya yardımcı olabilir” diyor.

 

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku