Galeri

Tazı Kanyonu, yaz-kış turist ağırlıyor


Galeri

Nahiye halkının ‘Tazı Kanyonu’ olarak isimlendirdiği ve Köprüçay Nehri’nin yüksekliği 200 metreyi bulan kayalıklar arasından geçtiği tabiat …Nahiye halkının ‘Tazı Kanyonu‘ olarak isimlendirdiği ve Köprüçay Nehri’nin yüksekliği 200 metreyi bulan kayalıklar arasından geçtiği tabiat mükemmeli kanyon, tatilci ve turistlerin son devirde beğenilen merkezi haline geldi.

14 kilometrelik Köprülü Kanyon Ulusal Parkı içinde, her yıl binlerce tatilci ve turistin rafting başta olmak üzere trekking, tırmanış üzere birçok doğal aktivite için ziyaret ettiği nahiyenin üst kısmındaki kanyonun süper manzarası, tabiat yürüyüş kümelerinin da ilgisini çekiyor.

İŞTE TÜRKİYE’NİN 44 ULUSAL PARKI

İskandinav devletlerinin fiyortlarından farksız olduğu düşünülen, ‘Bilgelik Vadisi’ olarak da isimlendirilen Köprüçay Vadisi’nin sahip olduğu kanyonlardan biri olan Tazı Kanyonu’nda fotoğraf çektirenler arasında gelin ve damatların yanı sıra, tabiat fotoğrafçıları da konum alıyor.
Günümüzün fotoğraf ve görüntü teknolojisini dronelerin yardımıyla gökyüzüne taşıyan macera tutkunları, kanyonun üzerinde uçarak eşsiz manzarayı görüntülüyor. Günübirlik ziyaretçilerin yanı sıra, hususî fotoğraf çekimi için kanyona gelenler, manzaranın keyfini çıkarıyor.
Kanyon muhitinde, yaban hayatı canlılığı da kendini gösteriyor. Atmaca, kartal üzere yırtıcı kuşları kanyon üzerinde sık sık görmek mümkün.
Ziyaretçiler, Tazı Kanyonu’nun en tepesinde dev kayalıklar arasından Köprüçay Nehri’ni tam olarak gören noktada fotoğraf çektirmek için rafting merkezinin yaklaşık 10 kilometre kuzeyindeki Gaziler Köyü yolu üzerinden bu kanyona gidiyor.
Genç, yaşlı demeden kanyonun hoşluklarını keşfeden tatilciler, manzaranın sıklığını cep telefonlarıyla fotoğraf ve görüntü çekerek ölümsüzleştiriyor.
Turizm bölümünde çalışan, sık sık yurt dışı seyahatine çıktığını belirten Pelin Kozan, “Tazı Kanyonu eksiksiz bir mahal. Boş günümü kıymetlendirmek için buraya geldim. Burada kışın bahar havası yaşıyoruz” diye konuştu.