Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

TBMM Başkanı Şentop’tan Trump’ın planına tepki

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 TBMM Başkanı Şentop’tan Trump’ın planına tepki
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Yöneticisi Mustafa Şentop, Meclis’te basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Meclis’te gazetecilerin, ABD Lideri Donald Trump’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile açıkladığı kelamda Orta Şark barış planına ait sorularını yanıtlayan TBMM Lideri Mustafa Şentop, “Dün ABD Lideri, İsrail’in şu anda yolsuzluklarla ilgili olarak yargılanan başbakanını da yanına alarak, Filistin topraklarıyla velev Suriye topraklarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Bunun Orta Şark barışı, İsrail-Filistin barışı için bir plan olduğunu söyledi ama bu planın kesimde barışı değil tam bilakis çatışmaları körükleyeceği açıktır” diye konuştu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İsrail’in bugüne kadarki savları ve işgal altında tuttuğu topraklarla ilgili sahiplenme tezlerinin ABD tarafından onaylanmış gözüktüğünü lisana getiren Şentop, mahsusen ABD Yöneticisi Trump’ın güya yerkürenin tapusunu elinde tutan bir kişi üzere hareket etmesi ve Suriye toprakları üzere üçüncü memleketlerin topraklarıyla ilgili kararlar verebileceğini düşünmesinin memleketler arası hukuk bakımında çok vahim bir tablo olduğunu vurguladı.

Şentop, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Uluslararası yerde her sahada olduğu üzere hukuk vardır. Hukuk yoksa güç tasarrufu eşkıyalıktır. Bunun ismi memleketler arası eşkıyalıktır. Başkaca Filistin halkının talepleri, bu mevzudaki tezleri, görüşleri de dikkate alınmadan tek taraflı bir beyanla adeta Netanyahu’nun seçim kampanyasına destek üzere anlaşılabilecek bir hal vardır. Dün ben bununla ilgili görüşümü tabir etmiştim. Bugün de Meclisimizde kümesi bulunan siyasi partilerimizin küme başkanvekilleriyle görüştüm. Bir ortak bildiriyle, parlamento ismine da bunu kınayan, yanlışlığını söz eden bir açıklama yapacaklar inşallah. Bu bahis uzun bir tarihi olan mevzudur.

1947’den beri Filistin toprakları üzerinde İsrail’in işgali devam ediyor. Farklı farklı kesimler daha sonraki çatışmalarda da işgal edilmiş nahiyeler. Bu hususta milletlerarası hukuk ve BM kararları açıktır. İsrail’in işgalciliği milletlerarası kuruluşlar tarafından başta BM olmak üzere de söz edilmiştir, karar altına alınmıştır. ABD’nin bu hali, tavrı yalnızca yerde değil yerkürede da barışın önünde kıymetli bir beis olarak önümüze çıkacaktır.

Filistin-İsrail anlaşmazlığının geçmişine baktığımızda güç kullanarak nahiyede birtakım kazanımlar elde etmenin bugüne kadar imkansız olduğu görülmüştür. ABD de elindeki gücü kullanarak tıpkı yolu denemeye çalışmaktadır. Geçtiğimiz 70 yıllık müddet bunun mümkün olmadığını göstermiştir. Mümkün olmayacaktır. Ben bütün devletleri, milletlerarası hukuka ve başta BM olmak üzere milletlerarası kuruluşların kararlarına değerli davranmaya, memleketlerin egemenlik haklarına değer göstermeye davet ediyorum.”

Şentop, bir gazetecinin, İdlib’de yaşanan gelişmelere ait sorusu üzerine, Astana süreci kapsamında mahsusen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile yaptığı görüşmeler çerçevesinde yerde bir çatışmasızlık durumunun tesis edildiğini anımsattı. TBMM Yöneticisi Şentop, “Buna tarafların uyması gerekiyordu. Rejim güçlerinin buna uymayan kimi fiilleri, ihlalleri olmuştu. Türkiye orada gözlem noktalarında da çatışmasızlığı denetim eden bir hizmet üstlenmektedir. Bu mutabakatlar üzerine gerçekleşen bir durum. Bu mutabakatı bozan tarafla ilgili olarak da gereken görüşmeler, müzakereler yapılır” değerlendirmesinde bulundu.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap