“Teknik ve adli inceleme devam ediyor”

0 21

[ad_1]


Kahramanmaraş’ta orman yangınına müdahale eden Rus yapımı uçağı düştü. 


Vaka sonrası bölgeye giden Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, uçağın düşmüş olduğu bölgede helikopterle incelemede bulunmuş oldu.


Tayyare kaza kırım geçirdi


Kahramanmaraş Valiliği’nde oluşturulan kriz masasını ziyaret eden Pakdemirli, burada düzenlenen basın toplantısında, Orman Genel Müdürlüğünün orman yangınları için kiraladığı Rus yapımı Be-200 tipi uçağın Adana’da konuşlandırıldığını hatırlattı.


Uçağın bugün Kahramanmaraş’ta çıkan orman yangını için bölgeye intikal ettiğini ve 14.35 sularında kaza kırım geçirdiğini ifade eden Pakdemirli, “Ilk olarak bölgeye korucularımız yaya olarak ulaşmış, sonrasında ise JAK ve AFAD ekiplerimiz havadan indirme yaparak bölgeye ulaşmıştır. Üzülerek ifade etmek isterim, 3’ü Türk 8 emek harcama arkadaşımızı kaybettik. Cenab-ı Tanrı’tan arkadaşlarımıza rahmet arzuluyorum. Ailelerine sabır arzuluyorum” dedi.


“Daha çok bilgiye ulaştığımızda lüzumlu merciler lüzumlu açıklamayı yapmış olacaktır”


Pakdemirli, mevzuyla ilgili savcı ve Adli Tıp Kurumunun tespit çalışmalarına devam ettiğini dile getirerek, şunları kaydetti:


“Daha çok izahat yapabilmek için teknik incelemenin bitmesi son aşama mühim. Kaza kırım ekiplerinin halk içinde malum adıyla kara kutu ve yerinde fiili incelemesinin tamamlanmasıyla daha çok bilgiye ulaştığımızda lüzumlu merciler lüzumlu açıklamayı yapmış olacaktır. Enkazın olduğu bölgeye vali ve milletvekillerimizle araştırma yaptık. Enkazdan geriye elbet oldukça fazla bir şey kalmamış durumda. Hepimize geçmiş olsun, Tanrı rahmet etsin. Rabbim ülkemizi bu tür felaketlerden korusun.”


 


 


8 şahıs yaşamını yitirdi


Onikişubat ilçesi Kaplıca Mahallesi Almalı mevkiindeki ormanlık alanda yıldırım isabet etmesi sonucu yangın çıkmış, Orman Genel Müdürlüğü tarafınca Rusya’dan kiralanan ve Adana Orman Bölge Müdürlüğü hizmetinde kullanılan yangın söndürme uçağı düştü. Kazada tayyare mürettebatında bulunan 5 Rus ve 3 Türk görevli yaşamını yitirdi.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku