TEKNOFEST 2021 heyecanı başladı

0 70

[ad_1]

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Teknofest 2021 tekrardan İstanbul Mustafa Kemal Atatürk Havalimanında gerçekleşecek. Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in tanıtım toplantısı 03 Şubat 2021 Çarşamba günü Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde yapılmış oldu. Türkiye Teknoloji Ekibi Vakfı ve T.C Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerinin de olduğu 67 paydaş kurumla beraber düzenlenen TEKNOFEST 2021’in tanıtım toplantısı İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Sivil Müdafa Başkanı İsmail Demir, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı – TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk BAYRAKTAR, Endüstri ve Teknoloji Bakan Yardımcısı – TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih KACIR, T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk BAYRAKTAR ve paydaşlarımızın üst düzey yöneticilerinin katılımlarıyla gerçekleşti.

Tanıtım toplantısı T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı – TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’ın hitabı ile başladı. Bayraktar; bu yıl dördüncüsünü düzenlemek için bir araya geldiğimiz Teknofest’in 21-26 Eylül 2021 tarihlerinde “Teknofest’in Evi” olarak gördüğümüz Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşeceğini belirtti. Bayraktar konuşmasında şu laflara yer verdi; ülkemiz, medeniyetimizin hakkaniyet ve acıma değerleriyle harmanlanmış Ulusal Teknoloji Hamlesi vizyonu yardımıyla dünyanın yaşamış olduğu benmerkezci kaygılara teslim olmadan vicdanıyla hareket etti. Afrika’da bir tek solunum aletine dahi haiz olmayan ülkelere bu cihazlar armağan edildi. Küresel hakkaniyet ve acıma değerlerimizi örnek bir tavırla tüm dünyaya göstermiş olduk. Kıymetli misafirlerimiz, hepimiz devamlı aslolan kıymetin insan olduğuna inandık. Ulusal Teknoloji Hamlesi’ni bu noktadan, hatta bu yüzyıldan alıp, ileriye, geleceğe taşıyacak en mühim unsur, nitelikli ve yetişmiş insan kaynağımız olacaktır. Ülkemizin birçok alanda tam bağımsızlığa Ulusal Teknoloji Hamlesi vizyonu ile haiz olacağına inanıyoruz. Kıymetli konukla, Teknofest iki yıl ilkin 2019’da gene burada 1.720.000 ziyaretçi ile üstün derece elde etti. Genel olarak bizi en oldukca sevindiren gelişme ise Teknoloji yarışmalarına gelen başvuruların her yıl katlanarak artması oldu. Teknofest 2021’de salgının izin verdiği seviyede; havacılık ve akrobasi gösterileri, sürpriz yarışmalar, sergiler, eğitimler ve yatırımcılarla girişimcilerin buluşacağı internasyonal girişim zirvesi şeklinde varlıklı aktiviteler düzenlemeyi hedefliyoruz. Bayraktar konuşmasını “Teknofest ekibi olarak 7’den 77’ye tüm milletimizi 21-26 Eylül 2021 tarihlerinde heyecanımıza ortak olmak için Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı’na bekliyoruz.” diyerek tamamladı.

Görüşmede gençlerin geleceğin teknolojileri üstünde çalışmalarını desteklemek için TEKNOFEST 2021 kapsamında bu yıl 35 değişik teknoloji yarışmaları ile ilgili bilgiler Endüstri ve Teknoloji Bakan Yardımcısı – TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih KACIR tarafınca aktarıldı. Kacır sunumunda Teknofest 2021 kapsamında ilk kere düzenlenecek olan yarışma kategorilerinden, geçtiğimiz yıllarda yaşanmış olan başarılardan da bahsetti. Teknofest’in ulusal gururumuz bulunduğunu vurgulayan Kacır, Teknofest’in ilk üç yılına ilişkin rakamsal verileri paylaştı.

Düzenlenmiş olduğu ilk yıldan bugüne Teknofest’in mühim paydaşları içinde yer edinen Müdafa Endüstri Başkanlığı’nın Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de görüşmede konuşma yapmış oldu. Demir; “Cumhurbaşkanlığı Müdafa Sanayii Başkanlığı olarak, Türkiye’nin ulusal teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi yolunda amaçlar edinmiş böylesine mühim bir organizasyonun paydaşı olmaktan duyduğumuz memnuniyeti sizlerle paylaşmak isterim. TEKNOFEST, gelişen ve güçlenen Türkiye’nin daha etkin şekilde varlık göstermesine büyük katkı sağlayacak pek oldukca unsurun ortaya çıkarılmasında öncü rol oynayacak aktörlerin doğmasına olanak elde eden bir zemin hazırlamaktadır. Neslimizden aldığımız enerji ile Küresel Güç Vizyonuna ulaşmak için, oldukca çalışmaya ve durmadan üretmeye devam etmeliyiz. Başkanlığımız, genç kardeşlerimizle önümüzdeki güzel günleri birlikte inşa etmek adına, gerek T3 Vakfı, gerekse öteki sivil cemiyet kuruluşları ile beraber çalışmakta; ulusal teknoloji hamlesi heyecanını gelecek nesillerle birlikte yaşamak adına değişik faaliyetlerle gençlerimize ulaşmayı hedeflemektedir. Biz inanıyoruz ki geleceğin Nuri Demirağ’ları, Vecihi Hürkuş’ları, tıpkı onların heyecanıyla bu festivalde emek harcayan, yeni fikirler üreten ve hayallerini hayata geçirmeye çalışan gençlerimizden çıkacaktır. Biz de her daim bu kardeşlerimizin destekçisi olacağız. TEKNOFEST’e başından beri desteğini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza, bu organizasyonu dünyanın en büyük teknoloji festivallerinden biri haline getiren Türkiye Teknoloji Ekibi Vakfına, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığına ve adını burada sayamayacağım tüm paydaşlara teşekkür ediyorum. TEKNOFEST 2021’in ülkemiz için hayırlı olmasını arzuluyorum.” dedi.

Tanıtım toplantısının son konuşmasını ise güzel şehrimiz İstanbul’umuzun Valisi Sayın Ali Yerlikaya gerçekleştirmiş oldu. Vali Yerlikaya konuşmasın şu laflara yer verdi; Teknofest, 3 yılda küresel kimlik kazanmıştır. Dünyanın en mühim bilim, teknoloji ve uzay festivalleri arasına girdi ve doğduğu yere İstanbul’a döndü. İstanbulumuzda bu dev organizasyona 2021’de tekrardan ev sahipliği yapmaktan büyük luk ve coşku duyuyoruz. Türkiye’nin istikbaline, medeniyetimizin baş şehri İstanbul’dan omuz veriyoruz. Eylül ayında ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyacağımız TEKNOFEST’te buluşmak suretiyle hepinizi muhabbetle selamlıyorum.”

Tanıtım toplantısında son konuşmayı gerçekleştiren İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın peşinden Teknofest 2020’nin şampiyonu gençlerle çevrimiçi bağlantılar gerçekleştirildi. İstanbul, Gaziantep, Manisa, Samsun, Isparta, Bursa, Denizli ve Sivas olmak suretiyle 8 ile meydana gelen bağlantılar ile gençler olanaksız diye bir şey olmadığını, TEKNOFEST’in hayallerinin kapısını açtığını ve unutulmaz bir edinim yaşattığını vurguladılar.

Teknofest 2021 Yarışmaları…

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST kapsamında meydana gelen “Teknoloji Yarışmalarına” başvurular başladı. Toplumun her kesiminden binlerce gencin merakla beklediği ve ilgiyle takip etmiş olduğu TEKNOFEST Teknoloji yarışmalarına geçtiğimiz yıl 81 il ve 84 ülkeden 20.197 ekip, 100 bin genç başvuruda bulunmuş oldu.

Bu yıl TEKNOFEST Teknoloji yarışmalarına gene ilköğretim seviyesinden ortaokul, lise, üniversite, lisansüstü ve mezun seviyesine kadar nitelikli binlerce gencimiz hayallerini gerçekleştirmek için birbirinden değişik kategorilerde düzenlenen teknoloji yarışmalarına katılabilecek. Son müracaat zamanı ise 28 Şubat.

Kendine Güvenen Gençler, 35 Değişik Kategori Sizleri Bekliyor!

Her yıl bundan önceki yıla nazaran daha çok yarışma kategorisinin açıldığı ve Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları olan TEKNOFEST Teknoloji Yarışmaları bu yıl 35 değişik kategoride düzenleniyor. TEKNOFEST 2020’den değişik olarak Karma Sürü Simülasyon, İletişim Teknolojileri, Savaşan İHA, Suni Zeka, Kültür ve Gezim Teknolojileri, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri, Tarımsal İnsansız Kara Aracı, Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışmaları ilk kez düzenleniyor.

Suni Zeka, Su Altı Sistemleri, Otonom Sistemler Değişen teknolojinin Her Alanında Yarışmalar

Toplumun tamamında teknoloji ve bilim mevzusunda farkındalık oluşturmayı, Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST, gençlerin geleceğin teknolojileri üstünde çalışmalarını desteklemek için Roket’ten Otonom Sistemlere, Ziraat’dan Sualtı Sistemleri’ne değişen teknolojinin her alanında düzenlemiş olduğu yarışmalarla Türkiye tarihinin en büyük Teknoloji Yarışmalarını gerçekleştiriyor. Gençlerin millî teknoloji üretme ve geliştirme mevzusunda ilgilerinin arttırılması hedeflenerek bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine destek olmak için bu yıl ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 5 Milyon TL’nin üstünde araç-gereç desteği sağlanıyor. TEKNOFEST’te yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlar ise 5 Milyon TL’nin üstünde ödülün sahibi olacak.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Türkiye Teknoloji Ekibi Vakfı ve T.C Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin destekleriyle düzenleniyor. 21-26 Eylül tarihleri içinde tekrardan İstanbul’da gerçekleşecek olan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in bir parçası olmak ve başvurularınızı gerçekleştirmek için https://teknofest.org/yarismalar.html adresini ziyaret etmeniz kafi olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku