TEKNOFEST Türkiye Drone Şampiyonası’nın 1.Etabı Tamamlandı!

0 7

[ad_1]

Türkiye’nin en iyi 32 lisanslı pilotunun katılmış olduğu yarışın birinci etabı heyecanlı anlara sahne oldu. Şampiyonaya katılan pilotlar tasarım ve montajlarını kendilerinin yapmış olduğu araçlarla yarışmaya hususi olarak hazırlanan parkurda savaşım ettiler. Sıralama turlarının sonuçlarına nazaran gruplar halinde eşleşen sporcular, Türkiye Hava Sporları Federasyonu İHA Yarışma talimatı uyarınca yarışma sonucunda puanlamaya dahil oldu. Türkiye’nin en süratli pilotlarının yarıştığı ilk etapta birinci Atakan Mercimek, ikinci Batu Erilkun ve yarışmanın 9 yaşındaki en genç sporcusu olan Zirve Cengiz üçüncü oldu.

Türkiye Drone Şampiyonası’nın ikinci etap yarışları sonucunda en iyi puanı alan 16 sporcu, TEKNOFEST 2021 kapsamında 21-22 Eylül tarihlerinde İstanbul Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşecek olan Büyük Final’de yarışmaya hak kazanacak. Türkiye Drone Şampiyonası Büyük Final yarışının birincisi ise TEKNOFEST 2021 World Drone Cup’ta ülkemizi temsil edecek. Büyük finalin arkasından ilk 3’e giren sporculardan oluşturulacak Türkiye Drone Ulusal Takımımız da 2022 senesinde düzenlenecek Internasyonal yarışlarda ülkemizi temsil etme hakkına haiz olacak. Hız ve manevra kabiliyeti yüksek, tamamen kullanıcının kumanda kabiliyetine dayalı olarak tasarlanan araçların yer almış olduğu şampiyonada birincilik ödülü 7.000, ikincilik ödülü 5.000, üçüncülük ödülü de 4.000 TL olacak.

TEKNOLOJİ TUTKUNLARINI HEYECANLANDIRAN YARIŞMA!

Elazığ’da ilk kez düzenlenen TEKNOFEST Türkiye Drone Şampiyonası çevre illerde ve Elazığ’da teknoloji tutkunlarını heyecanlandırdı. Yarışmanın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kökçam, “Bir vakıf olarak Elazığ’da bulunmaktan oldukça büyük bir sevinç duyuyoruz. Türkiye Drone Şampiyonası, TEKNOFEST içinde düzenlediğimiz mühim bir yarışmadır. 5 senedir düzenlenen bir etkinlik ve bugün Elazığ’da birinci etabını gerçekleştiriyoruz. 32 sporcumuz yarışacak ve buradan 24 sporcumuz ile ikinci etabı Ağustos ayı içinde İzmir’de gerçekleştireceğiz. Hemen sonra 16 sporcumuz da TEKNOFEST’te İstanbul’da yarışıp arkasından iki sporcumuz Türkiye adına Dünya Drone Şampiyonası’nda yarışacak.” ifadelerini kullandı.
Şampiyona’nın Elazığ şehrinde düzenlenmesinin oldukça mühim bulunduğunu ifade eden Yırık, “Bu emek harcamalar neticesinde bu ülkenin ulusal teknoloji hamlesinin oldukça kuvvetli, mühim adımlarını atacak. Dün gıpta ettiğimiz ülkelerdeki emek harcamaları bugün bu ülkede son 20 senedir görmeye başladık. Geleceğe daha güvenle bakacak günlere yaklaştığımızı görüyoruz. Alın teri dökenlere, gençlerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

TEKNOFEST İLE HAYALDEN GERÇEĞE

Toplumun tamamında teknoloji ve bilim mevzusunda farkındalık oluşturmayı, Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST, Teknoloji Yarışmalarına katılan gençlere hem kişisel hem de mesleki becerilerini geliştirmeleri için pek oldukça olanak da sunuyor. Yarışmalara katılan gençler Türkiye’nin önde gelen teknoloji firmalarına düzenlenen teknik gezilere katılma ve alanında uzman kişilerle tanışarak network kazanma fırsatı yakalıyor. Projelerini hayata geçirebilmeleri için araç-gereç desteğinin yanı sıra finalistlere eğitim kampı, ulaşım ve konaklama desteği de sağlanıyor. Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumlarında yetişim yapma imkânı da sunan TEKNOFEST, gençlere parlak bir geleceğin kapılarını açıyor. Gençlerin millî teknoloji üretme ve geliştirme mevzusunda ilgilerinin arttırılması hedeflenerek bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine destek olmak için bu yıl ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 7 Milyon TL’nin üstünde araç-gereç desteği sağlanıyor. TEKNOFEST’te yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlar ise 5 Milyon TL’nin üstünde ödülün sahibi olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku