Teknoloji

Telefon Dinlemek için Numara Yeterli!


Teknoloji

Hackerlar sadece telefonuz numaranızı bilerek sizi dinleyebiliyor! Kritik güvenlik açığı dünya üzerindeki 800’den fazla operatörü etkiliyor. Açığın detayları ve korunma yöntemleri haberimizdeAmerika‘da yayınlanan 60 Dakika isimli televizyon şovu geçtiğimiz günlerde teknoloji gündemini derinden sarsacak bir olaya imza attı.

Alman hackerlardan oluşan bir hacker grubu, bir Amerikan Kongre Üyesi‘nin telefonunu nasıl dinlediklerini anlattı. Hatta aynı yöntemle konum tespiti de yapabildiklerini gösterdi.

7 numaralı Sinyal Sistemi kısa adıyla SS7 üzerinden bulunan bir güvenlik zaafını manipüle ederek kişinin sadece cep telefonu numarasıyla, görüşmelerinin dinlenebileceğini hatta konumunun dahi tespit edilebileceği ortaya çıktı.

Aslında açık yeni keşfedilmedi. Aynı Alman hacker takımı 2014 yılında açık konusunda dünyayı uyarmıştı ve bunun üzerine sistemdeki zaafiyetlerin bir kısmı kapatılmıştı. 

Fakat görünen o ki tehlike tamamen geçmiş değil. Dünya üzerinde 800’den fazla operatör tarafından kullanılan SS7 sistemindeki açık sayesinde işletim sisteminiz ne olursa olsun, dinlenmeniz mümkün.

Açıktan korunmanın şu anlık herhangi bir yolu yok. Yapabileceğiniz tek şey, operatörünüz üzerinden arama yapmayıp görüşmelerinizi WhatsApp, Viber, Skype gibi şifreleme özelliğine sahip uygulamalar yapmak.

:: Ortaya çıkan bu güvenlik zaafiyeti hakkında ne düşünüyorsunuz?

KAYNAK : http://shiftdelete.net/telefon-dinlemek-icin-numara-yeterli-70658