Televizyona ‘Bağımlı’ mısın? İşte Bakmanız Gerekenler (ve Yapmanız Gerekenler)

0

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun  araştırmasına göre , Amerikalılar ortalama olarak boş zamanlarının yarısından biraz fazlasını TV izleyerek geçiriyor.

Bunun nedeni kısmen TV’nin son yıllarda çok daha iyi hale gelmesidir. Fantezi kablo eskisi kadar pahalı değil ve akış sitelerinde istediğiniz hemen hemen her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca, artık sadece TV setinizle sınırlı değilsiniz. Dizüstü bilgisayarlar, telefonlar ve tabletler de işi halledebilir.

Yine de TV’nin evrimi bazı istenmeyen sonuçlarla geldi. Zihinsel Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı (DSM), beşinci baskısında TV bağımlılığını içermiyordu. Yine de,2013 araştırması Güvenilir Kaynak aşırı TV izlemenin madde kullanım bozukluğu için DSM-5 ölçütleriyle önemli benzerlikler paylaştığını öne sürüyor .

İşte TV alımınızın ne zaman daha yakından bakmayı gerektirdiğine ve çok fazla geliyorsa ne yapılması gerektiğine bir bakış.

Ne izlemek için

 

Yine, TV bağımlılığı resmi olarak tanınan bir durum değildir. Bu, üzerinde anlaşmaya varılmış bir dizi semptom olmadığı anlamına gelir.

Ancak bazı araştırmacılar, TV bağımlılığını belirlemeye yardımcı olacak anketler geliştirmiştir. 2004’te yayınlanan bunlardan biri, TV bağımlılığını ve bağımlılığını ölçmek için madde bağımlılığı kriterlerini aşağıdaki satırlar boyunca ifadelerle kullanır:

  • “Bu kadar çok televizyon izlediğim için kendimi suçlu hissediyorum.”
  • “Aynı miktarda TV izlemekten daha az tatmin oluyorum.”
  • “Televizyonsuz gitmeyi hayal bile edemiyorum.”

Teksas, Sunnyvale’de bir terapist olan Melissa Stringer , sorunlu davranışın genellikle tipik günlük işlevlere müdahale ettiğini , ancak belirli belirtiler değişebileceğini açıklıyor .

Örneğin, TV izleyerek geçirdiğiniz zaman:

  • işinizi veya çalışmalarınızı etkilemek
  • ailenizi ve arkadaşlarınızı görmek için size daha az zaman bırakır

Diğer bağımlılık türlerinde olduğu gibi , TV izlemek beyninizdeki dopamin üretimini artırabilir . Ortaya çıkan zevkli duygular, televizyon izlemeye devam etme isteği uyandıran bir “ödül” görevi görür.

Araştırma Güvenilir Kaynak TV bağımlılığı ile meydana gelen beyin süreçlerinin madde bağımlılığı ile ilgili olanlara benzeyebileceğini öne sürüyor, ancak ikisi arasında kesin bağlantılar kurmak için daha fazla kanıt gerekiyor.

İşte aranacak daha spesifik şeyler.

Düzenli olarak planladığınızdan daha fazla TV izliyorsunuzHer gece kendine bir şeyin sadece bir bölümünü izleyeceğine söz veriyorsun ama bunun yerine üç ya da dört bölüm izliyorsun. Ya da işe başlamadan önce televizyonu açarsınız ve dikkatiniz o kadar dağılır ki hiçbir iş yapamazsınız. Daha az izlemeye karar verdiğinizde bile bu olmaya devam ediyor.

Aşırı izleme bağımlılık yapan davranışlara benziyor gibi görünebilir, ancak bazen aynı anda çok fazla TV izlemek, özellikle birden fazla bölüm izlemeyi planladığınızda ve sonrasında herhangi bir sıkıntı hissetmediğinizde, mutlaka bağımlılık anlamına gelmez. Herkesin zaman zaman dışarı çıkması gerekiyor.

TV izleyemediğinizde üzülürsünüz

Bir veya iki gün TV izlemediğinizde, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı duygusal sıkıntılar fark edebilirsiniz:

  • sinirlilik veya huysuzluk
  • huzursuzluk
  • endişe
  • TV izlemek için yoğun istek

Tekrar TV izlemeye başladığınızda bunlar hemen düzelebilir.

Kendinizi daha iyi hissetmek için TV izliyorsunuz

TV dikkati dağıtır ve kaçar. Zor veya stresli bir gün geçirdiyseniz, örneğin ruh halinizi iyileştirmek için komik bir şey izleyebilirsiniz.

Acı veren duyguları hafifletmek veya ifade etmek için ara sıra TV kullanmanın yanlış bir tarafı yoktur. Ancak TV, birincil başa çıkma stratejiniz haline geldiğinde ve sizi sıkıntıyla başa çıkmak için daha verimli yöntemler aramaktan alıkoyduğunda sorunlar ortaya çıkabilir.

TV, uğraştığınız her şeyi çözmenize yardımcı olamaz. Bir süre daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir, ancak büyük olasılıkla, iyileşen ruh haliniz, herhangi bir sorunu çözmek için adımlar atana kadar devam etmeyecektir.

Sağlık endişeleri geliştiriyorsunuz

Çok fazla TV izlerseniz, oturarak çok ve fiziksel olarak aktif olmak için daha az zaman harcayabilirsiniz .

Sağlık uzmanları genellikle yetişkinlerin her hafta en az 2,5 saat orta dereceli egzersiz yapmasını önermektedir .

TV izlemeniz aşırı hale geldiyse, haftalık önerilen egzersiz miktarına girmek için yeterli zamanınız olmayabilir ve bu da zamanla sağlığınızı etkileyebilir.

Ayrıca TV bağımlılığını uyku sorunlarıyla ilişkilendiriyor . Yeterli uyku almamak , fiziksel sağlığı da olumsuz etkileyebilir.

Kişisel ilişkilerinizde problemler fark ediyorsunuz

 

Aşırı TV izleme, ilişkilerinize iki şekilde zarar verebilir.

Boş zamanınızı televizyon izleyerek geçiriyorsanız, muhtemelen sevdiklerinizle fazla zaman geçirmiyorsunuzdur. Sohbet etmek ve yetişmek için daha az zamanınız olabilir. Dahası, onları gördüğünüzde, kendinizi sinirli hissediyorsanız ve sadece televizyon izlemeye geri dönmek istiyorsanız, birlikte geçirdiğiniz zamandan daha az keyif alabilirsiniz.

TV bağımlılığı, eşinizle kaliteli zaman geçirmek gibi ilişki sürdürme davranışlarından TV izlemek lehine vazgeçtiğinizde ilişkileri de etkileyebilir . Eşiniz veya çocuklarınız TV izlemeniz hakkında yorum yapabilir veya TV izlerken hayal kırıklığına uğrayabilir.

Geri adım atmakta zorlanıyorsun

 

Bu kadar çok televizyon izlemek sizi ev işlerinden, en sevdiğiniz hobilerden ve yapmak istediğiniz diğer şeylerden alıkoyduğu için kendinizi kötü, hatta suçlu hissedebilirsiniz.

Yine de, işten sonra (bazen iş sırasında bile) yapmak istediğiniz tek şey televizyon izlemektir. Sevdiklerinize ve kendinize daha az zaman ayırdığınız için suçluluk duyuyorsunuz ve hatta daha az izlemeye çalıştınız.

Duygusal sıkıntınıza rağmen, izleme sürenizi azaltamıyor gibisiniz.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku