Terör üslerine ağır darbede ‘yerli ve milli’ imza

0 34

Son dönemlerde düzenlemiş olduğu nokta operasyonlarla terör örgütüne sınırın ötesinde de gün yüzü göstermeyen güvenlik güçleri, bu sefer aniden 28 hedefi son aşama başarı göstermiş bir operasyonla imha ederek, olanak ve kabiliyetlerini bir kez daha ortaya koydu.

Irak’ın ortalama 200 kilometre kadar derinine inen 20’den fazla tayyare MİT ve TSK’nın daha evvelde koordineli bir çalışmayla belirlediği hedeflere bombalar yağdırdı. Hava harekatı ile teröristlere ilişik barınak, sığınak ve cephane depoları, sözde karargah bölgeleri ile mağaralardan oluşan 28 hedef imha edildi.

Yerli ve ulusal mühimamtlar iş başlangıcında

Operasyonun büyük oranda yerli ve ulusal cephane kullanılarak tamamlandığının açıklanması gözleri bir kez daha müdafa sanayiine çevirdi. Türkiye’nin halihazırda terör hedeflerine karşı kullanabileceği fazlaca sayıda alternatifi var.

Sadece bu operasyonda bilhassa fazlaca sıkıntılı alanların hedef alındığı ve ek olarak teröristlerin ‘kale’ olarak görmüş olduğu bazı bölgeler ile mağaralara yönelik de harekat icra edilmiş olduğu gerçeğinden yola çıkarak ülkemizin yerli ve ulusal imkanlarla ürettiği bombaların ve sistemlerin kullanıldığı söylemek mümkün.

Türkiye’nin bu harekatta kullanımı en olası ürünlerin başlangıcında Nüfuz Edici Bomba (NEB) geliyor.

TÜBİTAK Müdafa Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafınca geliştirilen ve Makina ve Kimya Enstitüsü Kurumu (MKEK) tarafınca seri üretimi meydana gelen NEB haiz olduğu kabiliyetlerle adından söz ettiren mühimmatlardan biri.

Yer üstü ve yer altındaki hedeflere karşı kullanılmak suretiyle tasarlanan, ‘Ardışık Delici Harp Başlığı’ teknolojisine haiz, Türkiye’de geliştirilen ilk beton delici cephane olan NEB’in haiz olduğu teknoloji dikkate kıymet.

Ardışık Delici Harp Başlığı teknolojisi yardımıyla düşük çarpma açılarında ve çarpma hızlarında dahi öteki ülkeler tarafınca geliştirilen delici bombalara gore fazlaca daha yüksek etkinlik elde eden NEB, programlanabilir ateşleme zamanları ve değişik hedef tiplerine karşı kullanılabilme özelliğine haiz.

Ankara’nın elinde nüfuz edici bomba sınıfında kullanabileceği ABD yapımı BLU-109’un bulunduğunu da belirtelim ve işin ‘işaretleme’ kısmına da özetlemek gerekirse değinelim.

[Türkiye’nin sahip olduğu milli bombalar vurdukları yerde kritik hasarlar bırakıyor.]

Yalnız vuran değil işaretleyen sistemler de yerli ve ulusal

Bu tür harekatlarda mühimmatın başarısını perçinleyen en mühim etkenlerden biri onu hedefe gönderirken karşılaşmış olduğu bazı parametreler. Daha açık bir ifadeyle, siz hedefe dair işaretlemeyi ne kadar kusursuz yapmış olursanız, cephaneniz da hedefi o denli isabetli bir halde yapabilir.

Yalnız Irak’ın kuzeyine düzenlenen bu son operasyonda değil, terörle savaşım kapsamında icra edilen öteki harekatlarda da hem işaretleme hem de güdümleme mevzusunda yerli ve ulusal sistemler tehlikeli sonuç görevler üstüne alıyor.

[Lazer Güdüm Kiti, kanat altından bırakılan klasik bombaları nokta vuruşu yapan akıllı mühimmatlara dönüştürüyor.]

Burada da güdüm kitleri karşımıza çıkıyor… Ankara’nın bu alandaki kabiliyetleri son yıllarda düzenlenen nokta operasyonlarda kendini net bir halde gösterdi. TEBER, Lazer Güdüm Kiti, Duyarlı Güdüm Kiti, Lazer-Duyarlı Güdüm Kiti şeklinde seçenekler mühimmatın güdümlenmesi mevzusunda kullanılan ulusal alternatifler.

Bu alanda da gene ABD yapımı Paveway lazer güdüm kiti var. Kimi süre Paveway vazife alsa da harekatların büyük çoğunlukla yerli sistemlerle tamamlandığı biliniyor.

TEBER, LGK ve LHGK-84 için işaretlemede ise havada İHA’larda kullanılan CMX15D ve CATS şeklinde FLIR sistemleri, cenk uçaklarında kullanılan ASELPOD başta olmak suretiyle hedefleme podları, karada da saha unsurlarında kullanılan ENGEREK şeklinde sistemler mühim görevler üstüne alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku