Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Terörü 4 yılda bitiremezsem siyaseti bırakacağım

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Terörü 4 yılda bitiremezsem siyaseti bırakacağım
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Kanal D’de “Kılıçdaroğlu ile Seçim Özel” adlı programda yaptığı konuşmada, ”Seçimleri kazandığımız takdirde 4 yıl içerisinde Türkiye’yi dolara boğacağız. Ortadoğu’da istikrar sağlayacağız. CHP’nin özü varlık nedeni Türkiye’nin çıkarlarını sağlamak terörü bitirmektir. CHP Türkiye’nin çıkarlarını savunur. Resmi organ, gayri meşru bir organla masaya oturur mu? AKP 16 yılda terörü bitiremedi. Ben 4 yılda çözemezsem siyaseti bırakacağım” dedi

Kemal Kılıçdaroğlu Kanal D’de 23.00’da başlayan  “Kılıçdaroğlu ile Seçim Özel” adlı programda Buket Aydın moderatörlüğünde; Hande Fırat ile Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İşte Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları:

KANDİL OPERASYONU

Terörle mücadele bizim meşru hakkımızdır. PKK terör örgütünün Kandil’den ayrılıp başka bölgeye konuşlandığı şeklinde duyumlar alıyoruz. Orada terörist var mı yok mu bilmiyoruz. Fakat geçmişten günümüze terör örgütünün yuvalandığı bir bölge olduğunu biliyoruz.

Türkiye’de PKK terör örgütü hangi partinin genel başkanına saldırdı? Bana saldırdı ve bir erimiz şehit oldu. Oslo’da gidip ben mi görüştüm PKK ile? CHP’nin özü varlık nedeni Türkiye’nin çıkarlarını sağlamak terörü bitirmektir. CHP Türkiye’nin çıkarlarını savunur. Resmi organ, gayri meşru bir organla masaya oturur mu? AKP 16 yılda terörü bitiremedi. Ben 4 yılda çözemezsem siyaseti bırakacağımTerörü bitiremezsem 4 yılda siyaseti bırakırım.

Sorunun çözüm yeri parlamentodur. Çözüm için dürüst olacaksınız. Gizli kişisel ajandanız olmayacak. Gizli kapılar ardında vaatlerde bulunmayacaksınız. Bu operasyonun seçmen tavrını değiştirmeyeceğini sanmıyorum. Kandil’e ilk defa gidilmiyor ki. Sorun Kandil’i almak değil, terör sorununu çözmektir. Terörle mücadele akıl işidir. Bu finans kaynakları nereden geliyor? Ahkam kesmek, uçak yollamak kolay. Akılcı politikalarla terörü sonlandırmak mümkün.

ORTADOĞU’DAKİ SAVAŞ DURUMU

Muharrem İnce cumhurbaşkanı seçilirse İran’ı Irak’ı Suriye’yi ziyaret edecek. Diyecek ki bu bölge bizim bölgemiz. Biz de zarar görüyoruz siz de zarar görüyorsunuz. Ölenler Müslüman. Niye biz kendi sorunlarımızı çözemiyoruz? Bölgeyi neden barış havzasına çevirmiyoruz?  Amerika’nın Batı’nın ipiyle kuyuya inilir mi? Sorunlar çözülür mü?

4 yıl içerisinde Türkiye’yi dolara boğacağız. Bölgede istikrar sağlayacağız. Barışı sağlayacağız. Yeniden inşa edeceğiz. Suriyelileri kendi ülkelerine geri döndüreceğiz. Onlara ikinci sınıf insan muamaleri yapmak istemiyoruz. Geldiler savaştan kaçtılar. Bunlara itirazımız yok. Ama barışı sağladığımız takdirde ülkelerine gideceklerdir.

Bizim ufkumuza Erdoğan ve arkadaşlarının ufku yetişemez. Çünkü onlar kısır, mezhep kültürü üzerine, kavga kültürü üzerine bir dış politika anlayışı benimsediler. Dış politika savaş üzerine inşa edilmez. Dostluk üzerine inşa edilir.

OHAL ve FETÖ

İnce 48 saat içerisinde OHAL’i kaldıracak. Merkez Bankası’na müdahale edilmeyecek. Erdoğan dün söylediğini bugün unutuyor. Ben onun söylediklerine güvenmiyorum. Süleyman Demirel Üniversitesi bizim zamanımızda kulurdu diyorsa, ben ona nasıl güveneyim? Erdoğan seçimden sonra OHAL’i kaldırmayacak. OHAL’i baskı aracı olarak kullanıyor. Grevleri yasaklamak için getirdik demedi mi Erdoğan? Bunu söyleyen kişi devleti yöneten kişi. Binali bey, bakanlar diyor ki FETÖ temizlendi. Siz OHAL’i FETÖ’yü temizlemek için getirdiniz. E o zaman OHAL hala neden kalkmadı?

Sayın Soylu AKP’ye gelmeden önce neler neler söyledi, o yüzden söyledikleri inandırıcı gelmiyor. Askeri öğrencilere müebbet hapis verildi. Bank Asya’nın önünden geçeni içeri atıyorsun, FETÖ’nün siyasi ayağı nerede? FETÖ’nün siyasi ayağı saraydaki kişidir. Bütün atamaları imzalayan odur. Kozmik odayı terör örgütüne açan kişinin yatacak yeri yoktur. O yüzden bizi kandırdılar falan inandırıcı değil.

GÜLEN’İN İADESİ

Gülen’in iadesine ilişkin bazı dosyalar 15 Temmuz’dan önce. 15 Temmuz yaşandıktan sonra bu dosyaları ABD’ye yolluyorlar. Neden daha önce yollamadılar? Herhangi bir vatandaş olsa çoktan yollarlardı. Bu soruya Erdoğan’ın cevap vermesi lazım.

Bana kalsa ABD’nin FETÖ’yü hemen vermesi lazım. Ancak oranın kuralları farklı. Somut bilgi göndereceksin diyor. Somut bilgiden anladığım şey şu; delillendirilmesi ve uygun şekilde, usulüne uygun talep edilmesi..

FİLİSTİN MESELESİ

66 Filistinli öldürüldü. Hükümet miting yaptı, bütün dünya gördü. İslam İşbirliği Teşkilatı geldi karar alındı. Türkiye ne yaptı? Ticari ilişkileri mi kesti?  Ambargo mu uygulama kararı aldı? Türkiye’nin itibarını beş paralık ettiler.

EĞİTİM SİSTEMİNDE DEĞİŞİKLİK

Ben niye imam hatipleri, ilahiyat fakültelerini kapatayım? Benim isteğim şu imam hatipteki öğrencilerde başarılı olsun. Ben imam hatipli öğrenciye burs veriyorum. 16 yılda 14 kez eğitim politikası değişti. Hep şunu söylerim bir ülkeyi geri bırakmak istiyorsanız eğitim sistemini bozacaksınız. Buyrun bakın eğitim sistemine. TEOG kaldırıldı, yerine başka bir sınav getirildi. Sınav sonuçlarını seçimden sonra açıkyacağız diyorlar. Neden seçimden sonra?

EKONOMİ 

Erdoğan ekonomi konuşmuyor neden? Faiz yükseliyor dolar yükseliyor. Merkez Bankası bağımsız hareket edemiyor. Erdoğan Londra’ya borç para dilenmeye gitti. Ama ikna edemedi. Sonra Mehmet Şimşek’i yolladı, borç para istedi. Borç para veririz dediler ama sizin ülkeniz riskli dediler. Borç alan emir aldı. Emir aldılar faiz yükseldi.

AVUSTRALYA’DA CAMİLERİN KAPATILMASI VE BATI’NIN SEÇİM ÇALIŞMALARINI ENGELLEMESİ

Avustralya’da camilerin kapatılması doğru değil. Siz eğer demokratsanız başka inançlara saygı göstermelisiniz. Biz bunu şiddetle kınıyoruz. Bu durumda Avusturya inançlara özgürlük tanıyoruz demesin.

Yurt dışındaki seçim propagandasına ilişkin yasaklar var. Ama biz kendi çıkardığımız yasalar gereği orada seçim propagandası yapmayacaktık. Kendi ülkesinin çıkardığı yasaya uymayan siyasetçiler var. Bizim ülkemizde seçimler gergin bir ortamda geçiyor ve yurt dışında da gerginliğe yol açabilir yurt dışınada yansıyor diye düşünüyorlar. Bizim yurtdışındaki seçim çalışmalarımız içişlerine karışmaya sebebiyet vermemeli.

ERDOĞAN VE İNCE ARASINDAKİ İSTİFA PROBLEMİ

Ne sayın Erdoğan ne de sayın İnce istifa eder. Meydanlarda birbirlerine laf söyleyeceklerine neden televizyonda karşı karşıya gelmiyorlar? Erdoğan ve İnce TV’de ekonomiyi dış politikayı tartışabilirler. Ayrı ayrı meydanlara konuşmak kaçmaktır. Özgüveni olan insan kaçmaz. İkisi de aday. Demokratik bir şekilde gazetecilerin sordukları sorulara yanıt verirler. Ona göre vatandaşta kime oy vereceğine karar verebilir.

CUMHUR İTTİFAKI 

Biri af çıkacak diyorlar, biri çıkmayacak diyor. İttifakın amacı ne o zaman? İlkesizlik üzerine ittifak kurarsanız böyle ayrılıklar çıkar. Meral Akşener, ittifak zoraki bir evlilik demişse çok iyi tanımlamış. Ortada bir Cumhur ittifakı yok. Bir partinin diğerinin gölgesine sığındığı bir pozisyon var. Bu benim içimi acıtıyor.

MİLLET İTTİFAKI

Biz eski sisteme dönmeyeceğiz. Onu eleştiren en çok bizleriz. Darbe yasasının değişmesi lazım. Demokratik parlamenter sistemin özünde hiçbir vesayetin olmaması lazım. Biz çağdaş bir demokrasi istiyoruz.

HDP VE BARAJ SORUNU

HDP’nin barajı geçeceğini anketlerden görüyoruz. Fakat CHP’lilerin HDP’ye oy vermesi barajı geçmeleri için söz konusu değil.

EMEKLİ MAAŞI VE İKRAMİYESİ

Emekli ikramiyelerini alanların Kılıçdaroğlu hakkını helal etsin demesi gerekiyor. Çünkü emekli ikramiyesinin yolunu biz açtık. Maliye Bakanı’nın açıklamasına göre en düşük emekli aylığı 2 bin liranın üstünde. Emekli aylığını 1800 liradan 718 liraya düşürdüler. Emeklilik yaşını 64 yaşına yükselttiler.

MUHARREM İNCE’NİN PERFORMANSI

Performans olarak çok başarılı, hitabeti enerjik olması olaylara vakıf, sorunları çözebiliyor. Kitleleri heyecanlandırıyor. Cumhurbaşkanı olacak.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap