Teknoloji

Tesla Biosilah Savunma Modunu Test Etti


Teknoloji

Tesla Model X’de yer alan biosilah savunma modu şirketin en çok sözünü ettiği şeylerden birisi olmasına rağmen ne işe yaradığı en az bilinen özellik.Geçen yıl piyasaya çıkan Tesla Model X’lerde olan bu özellik büyük HEPA filtreleri ve kimyasal çeviriciler ile araba kabini içerisinde yer alan zararlı partikülleri ve kirliliği arabanın dışına atıyor.

Tesla tarafından yapılan açıklamaya göre bu sistem dünyanın en kirli havasına sahip olan şehirlerde bile araç içerisinde sürekli kontrol altında tutulabilen kaliteli havaya sahip olunabiliyor. Bu özelliğin hedefindeki kullanıcılar ise Çin’in yüksek gelirli müşterileri.

Geçtiğimiz günlerde şirket yeni model bir Model X SUV modelini plastik dev bir balonun içine sokarak ve kapılarını açarak test yaptı. Testte balon dünyanın en kirli havasına sahip olan Pekin ve Mexico City’den yirmi kat daha kirli bir hava ile dolduruldu. Gaz maskeleri takan çalışanlar aracın içerisine girdi ve kapıları kapattı. Buradan sonra ise iş sadece arabanın filtrelerinde bitiyor. Dev HEPA filtreleri aktif hale gelmesi amacıyla biyosilah savunma modu açıktı. Tabii bu testin bağımsız bir laboratuvar tarafından yapılması daha önemli olsa da sonuçlar inanılmaz.

İki dakikadan kısa bir sürede HEPA filtre sistemi aracın içerisinde metreküp başına 1000 mikrogram partikül bulunan havayı insan duyusunun algılayamayacağı seviyeye getirdi. Hatta özellik o kadar etkili ki bir süre sonra aracın dışında kalan balon içerisindeki havayı da %40 oranında temizledi.

Haberin videosunu izlemek görseller için tıklayın.

 

KAYNAK : Milliyet