TEST: MINI 5 Kapı

0

 

Eğlenceli makyaj

Bağımsız Gazete – MINI ailesi makyajlandıktan hemen sonra Türkiye’de satışa sunuldu. 5 Kapı, makyaj sonrası daha sportif bir tasarıma kavuştu. İç mekanı da etkileyen makyaj otomobilin klasik özelliklerini ise değiştirmedi.

 

 

 

MINI, 3 Kapı, 5 Kapı ve Cabrio versiyonları bu yılın başından itibaren ağır makyajlı olarak satılımaya başlandı. MINI 5 Kapı, ülkemizde en az diğer kardeşleri kadar ilgi görüyor. 5 Kapılı MINI, Türkiye’de diğer kardeşleri kadar ilgili görüyor.

 

 

 

 

Bunda arka koltuklara rahat ulaşmanın etkisi büyük. Motor konusunda değişikliğe gidilmeyen makyajın etkisi dış tasarımda ve iç mekanda olduğu kadar teknolojik anlamda da otomobili etkiledi.

 

 

 

 

Makyajlı MINI’lerin dışı eskisine oranla aynı sempatikliği korurken daha sert bir görünüm kazandı.

 

 

 

 

Test aracımı MINI Cooper 5 Kapı’nın ön görünümünde ilk dikkat çeken detay yeni radyatör ızgarasının değişmesi olarak göze çarpıyor.

 

 

 

 

Altıgen ızgara daha belirgin hale getirilirken tamponda bu değişimden nasibi alıyor. Daha önce tamponun altında yer alan sis farları kaldırıldığından daha farklı bakışlar sunan bir ön görünüm karşımıza çıkıyor.

 

 

 

 

Ayrıca daha önceki sis farlarının yerini alan dikey hava ızgaraları da sportifliğe vurgu yapıyor. Klasik hale gelen yuvarlak farın içinde bulunan LED gündüz farları oldukça şık bir görünüm sunuyor.

 

 

 

 

Karakteristik yuvarlak aydınlatmaların iç muhafazası krom yerine artık siyah renkte, kısa far ve uzun far için kullanılan LED üniteler, yolun parlak ve eşit şekilde aydınlatılmasına imkan sağlıyor.

 

 

 

 

Opsiyonel olarak tercih edilebilen adaptif LED farlar, viraj ışığı, matris uzun huzme ve kötü hava aydınlatmasını da içinde barındırıyor.

 

 

 

 

Otomobilin yan görünümde ön tampondan etkilenen ufak tefek değişiklikler ve ön çamurluktaki yeni tip havalandırma ızgarasına plastik detay etkili oluyor. Jant seçeneklerine 5 yeni model eklendi.

 

 

 

 

Test otomobilimizi tavan tasarımı Multiton adı verilen seçeneğe sahip. Bu yüzden tavanın yan görüntüsünde koyudan açığa sonra tekrar koyuya dönen bir renk geçişi var. Bu degradeli tasarım otomobilin yan görünümüne şık bir hava katıyor.

 

 

 

 

Ayrıca isteğe bağlı olarak Jet Black, Aspen White ve Melting Silver renklerinin yanı sıra MINI John Cooper Works için özel olarak tasarlanan Chili Red ile birlikte Yeni 3 Kapı ve MINI 5 Kapı, farklı tavan renk skalası ile karşımıza çıkıyor.

 

 

 

 

 

Otomobilin arka kısmında tamponun makyajla beraber şeklinde değişiklik yapıldığı görülüyor. Ön tampondaki altıgen panjura benzer plastik aksam makyajlı MINI de yer alıyor.

 

 

 

 

Tamponun altındaki sis farının yerini daha şık LED sis farı alıyor. Union Jack, tasarımındaki karakteristik stoplar İngiliz bayrağı şeklinde ve yine markanın klasikleşen çizgileri arasındaki yerini koruyor.

 

 

 

 

MINI Cooper 5 Kapı’nın içine bindiğinizde yine sizi klasikleşmeye başlayan MINI unsurları ile karşılaşıyorsunuz. Orta konsoldaki şalter tarzı butonlar ve yuvarlak multimedaya alanı ilk göze çarpan detaylar.

 

 

 

 

Makyajın etkisi direksiyon simidinde kendini gösteriyor. Yenilenen direksiyon simidi üzerindeki butonlar daha modern bir havaya bürünmüş. Direksiyon simdi ısıtma sistemi makyaj sonrası MINI ailesinde opsiyonel olarak alınabiliyor.

 

 

 

 

Kokpitte yer alan kromların arttığı ve iklimlendirme ızgaralarının şeklinin değiştiği göze çarpıyor. MINI’de en büyük değişikliklerden biri ise gösterge paneli. Daha önce analog ve yuvarlak olan gösterge paneli oval ve dijital hale gelmiş. Yeni dijital gösterge paneli MINI Electric’in gösterge panelini anımsatıyor.

 

 

 

 

Orta konsolda yer alan multimedya ekranı 8.8 inç dokunmatik ve renkli ekranla kontrol ediliyor. Multimedya ekranı vitesin arkasında bulunan butonlarla da kontrol ediliyor. Sportif ön koltuklar otomobilin yapısı ile oldukça uygun.

 

 

 

 

Arka koltuk 3 yetişkinin beklentilerinden çok 2 kişi için daha uygun yolculuk imkanı sunuyor. Otomobilin arka kapıları ise koltuklara erişimi kolaylaştırıyor.

 

 

 

 

MINI 5 Kapı’da daha önce kullanılan 3 silindirli turbo beslemeli 1.5 lt hacminde benzinli motor kullanılıyor.

 

 

 

 

 

1499 cc hacmindeki motor 4500 d/d’da 136 HP güç ve 1480 d/d’da 220 Nm tork üretiyor. Otomobilin maksimum hızı 207 km/s ve 0-100 km/s hızlanma değeri 8.3 saniye. MINI Cooper 5 Kapı’nın ortalama yakıt tüketimi ise 5.7 saniye.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazı: A.Said Özen

Fotoğraflar: Mehmet Emin Sezer

 

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku