TİK TOK REKLAM TANITIM

TikTok 2018 senesinde en fazla indirilen 4. Uygulama olmasının ardından ByteDance, markalar için altı farklı TikTok reklam tanıtım modeli oluşturarak yeni bir sosyal ağ reklam tanıtım platformu haline gelmiştir.

Musical.Ly uygulamasını yüksek bir fiyatla satın aldıktan sonra TikTok uygulamasıyla bu iki mecrayı birleştiren Çin’li şirket ByteDance, dünya çapında yüksek bir kullanıcı sayısına ulaşmış ve bu zamana kadar en hızlı büyüyen sosyal ağ uygulaması olma yolunda ipi göğüslemeye gitmektedir.

Bu yazımızda, video odaklı bir medya olan TikTok’un global ve Türkiye istatistiklerine, TikTok reklam tanıtım modellerine, kitlelerine, nasıl reklam tanıtım verileceğine ve fiyatlandırma ile alakalı bilgiler paylaşacağız.

Global TikTok Kullanıcı Sayısı ve İstatistikleri


Dünya genelinde 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşan TikTok, 19 ülkede en fazla indirilen ilk on uygulama içinde yer almış ve 2018 senesinde en fazla indirilen 4. Uygulama olmuştur.

Z jenerasyonu olarak tabir edilen 1995+ sonrası doğumlu kitlenin %64’ü TikTok’u son derece aktif kullanmakta. Z jenerasyonun 2020 senesinde en geniş tüketici kitlesi ve yaş grubu olacağını öngören Forbes 2018 raporunu incelediğimizde markaların potansiyel müşterilerine en rahat ulaşabileceği yeni medya kanalı şu anda TikTok diyebiliriz.

Vlog-yetenek-komedi, Avrupa’da ki kullanıcıların en aktif olduğu kategoriler. Paylaşılan tüm içeriklerin kısa anlardan oluşan videolardan oluşması Vine uygulamasını anımsatmaktadır. TikTok’u Vine’dan ayrıştıran en büyük noktası, Musical.Ly uygulamasıyla birleşmiş olmasından kaynaklı kullanılabilecek müzik içeriklerinin çok fazla olması ve Snapchat gibi çok fazla filtre olanağı sunması diyebiliriz.

Türkiye TikTok Kullanıcı Sayısı ve İstatistikleri
Globalde olduğu gibi Türkiye’de de Tiktok kullanımı ve popülerliği fazlaca. TikTok Türkiye, kendi influencerlarını (fenomenlerini) şimdiden oluşturmaya başlamış ve markalarla iş birliği yapma aşamasına dahi ulaşmıştır. Çok fazla değil, 1 yıl içinde 1 milyon üstü takipçi sayısına ulaşmış ve takipçilerinde etkileşim yaratmış fazlaca Türkiye’den TikTok kullanıcısı bulunmakta.

İstatistiklere geçmeden çok kısa TikTok gözlemlerimi iletmek istiyorum. Türkiye’de, 7’den 70’e herkezin bu kadar aralıksız dans ettiğini bilmiyordum. Adeta bambaşka bir dünyaya geçmiş oluyorsunuz TikTok uygulamasını açtığınızda. Aşağıda ki karikatür hâlbuki TikTok’u biraz özetler gibi.

Tabii dans demişken influencer’lar da boşuna o kadar oynamıyor. 🙂 Şu an bazı sanatçılar TikTok influencer’ları ile anlaşarak kendi müziklerinde dans etmesi karşılığında işbirliği yapıyorlar. Müzik endüstrisi için de önemli bir mecra olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye’de;

-14 milyon tekil Tiktok ziyaretçesi bulunmaktadır.

-Günde ortalama 38 dk. Tiktok videoları izlenmektedir.

-TikTok kullanıcılarının %59’u erkek, %41 kadındır.

-TikTok kullanıcılarının yaş oranlarının %24’ü 13-18, %32’si 18-24, %32’si 24-39, %12’si ise 39-55 yaş grubundadır.

TikTok Reklam Modelleri


TikTok Reklam Modelleri; Top View, Brand Takeover, One Day Max, Brand Premium, In Feeds Ads Conversion, Hashtag Challenge şeklindedir.

Tiktok reklam modelleri

TikTok Top View Reklamı: TikTok uygulaması açıldığında ilk karşımıza çıkacak video reklamdır. Tüm ekranı kaplamaktadır. 5 ile 60 saniye arasında video içerikle kullanılabilmektedir. Günlük satın alım yapılmaktadır.

TikTok Brand Takeover Reklamı: TikTok açıldığında karşımıza ilk çıkan, tüm ekranı kaplayan görsel ya da 5 saniye video uzunluğunda ki reklamdır. Günlük satın alım yapılmaktadır.

TikTok One Day Max Reklamı: TikTok’ta ki ”sizin için” kısmında çıkan 60 saniye kadar video süresi olan reklamdır. Günlük satın alım yapılmaktadır.

TikTok Brand Premium Reklamı: Tiktok’taki ”sizin için” kısmında 60 saniyeye kadar gösterilebilen video reklamdır. One Day Max reklamından farkı Bin Gösterim Başı (CPM) maliyet ile satın alınmaktadır. Kullanıcıları hedefleme imkanı vermektedir. (Tiktok Hedefleme* seçeneklerini aşağıda açıklıyoruz.)

TikTok In-Feed Ads Conversion Reklamı: TikTok’ta e-ticaret siteleri için kullanılabilecek dönüşüm odaklı reklam modeli. Mevcut TikTok hedefleri dışında, veri odaklı hedefleme, benzer kitle oluşturma ve yeniden hedefleme seçenekleri kullanılabilmektedir. CPC ve CPI şeklinde satın alım yapılabilmektedir.

TikTok Hashtag Challenge Reklamı: Oluşturacağınız etiketle kullanıcının bu etiketlerde video çekimlerini sağlatabileceğiniz, marka etkileşimi sağlayacak bir reklam modelidir.

*TikTok Reklam Hedefleri arasında İlgi alanı, dil, mobil cihaz markası, işletim sistemi, ağ ve popüler içerikler bulunmaktadır.

TikTok’ta Nasıl Reklam Verilir? Maliyeti Nedir?


TikTok’ta reklam vermek için TikTok Ads adresini kullanıyorsunuz fakat TikTok Facebook Ads Manager gibi herkesin erişimine açık değil. Belirttiğim adrese erişiminizin açılması için TikTok’un yerel ajansı ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. TikTok reklam maliyetleri ise minumum birkaç bin dolardan başlamaktadır ve her reklam modelinin minumum maliyeti farklıdır.

Maliyet sebebi ile KOBİ’ler için TikTok reklamları ilk etap için çok uygun bir mecra olmayabilir. Gaming, FMGC, Turizm, Kozmetik, Elektronik sektörleri hedef kitle odaklı bu mecrayı pazarlama planlarının içerisine dahil edebilir. Türkiye’de TikTok reklamlarını kullananlar arasında Nike, Lipton, Trendyol, Rexonna gibi büyük çaplı markalar bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası