TikTok 7,3 milyon kullanıcının hesabını kapattı

0 9

[ad_1]

İlk zamandan beri Çin merkezli toplumsal medya uygulaması TikTok, çeşitli ülkelerde evlatların güvenliği ve mahremiyetini yeterince korumadığı için oldukça eleştirildi. Son olarak ise bir şeffaflık raporu yayımladı. Raporda, bu senenin ilk 3 ayında 13 yaşın altındaki küçüklere ilişik olduğundan şüphelenilen 7.3 milyon şüpheli hesabın kapatılmış olduğu açıklandı.

Söz mevzusu hesapların küresel kullananların yüzde 1’inden daha azını oluşturduğu kaydedilen raporda, 61 milyon 951 bin 327 videonun kuralları ihlal etmiş olduğu için kaldırıldığı bildirildi. Bu videoların yüzde 82’sinin izlenmeden ilkin, yüzde 91’inin herhangi bir kullanıcı bildirmeden ilkin ve yüzde 93’ünün de yayınlandıktan sonraki 24 saat içinde kaldırıldığı ifade edildi.

Raporda ek olarak 1 milyon 921 bin 900 reklamın TikTok’un reklamcılık politikalarını ve yönergelerini ihlal etmesi sebebiyle reddedildiği ve kurallar ile hizmet şartlarını ihlal etmesi sebebi öne sürülerek toplam 11 milyon 149 bin 514 hesabın kapatılmış olduğu detayları yer aldı.

16 YAŞ VE ÜZERİ SINIRLANDIRILDI

TikTok yetkilisi Cormac Keenan, hususi mesajlaşma ve canlı gösterim şeklinde özelliklerin 16 yaş ve üstü kullanıcılarla sınırlanması da dahil olmak suretiyle gençleri korumak için çeşitli önlemler getirildiğini vurgulayarak şunları söylemiş oldu:

“Rapora, reşit olmayanları korumaya yönelik eylemlerimize daha çok görünürlük kazandırmak için reşit olmayan bir kişiye ilişik olduğu şüphesiyle kaldırılan hesapların sayısını ekledik. TikTok’un 13 yaş ve üstü kullanıcılara yönelik bir uygulama olarak kalması için sektör genelinde yaş güvencesi ile ilgili yeni teknolojileri geliştirmeyi amaçlıyoruz.”

TikTok’un kurallarına bakılırsa kullananların minimum 13 yaşlarında olması gerekiyor. Çinli ByteDance şirketinin bünyesinde bulunan TikTok, dünya genelinde bilhassa gençler içinde oldukça popüler bir uygulama.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku