Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

TikTok’un Sağlığa Zararları

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 TikTok’un Sağlığa Zararları
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Sosyal medyanın sağlığa zararları yıllardır tartışılan önemli bir konudur. Yapılan araştırmalar, sosyal medyanın aşırı kullanımının depresyon, kaygı veya stres gibi sorunlara yol açtığını ortaya koyuyor.

 TikTok Medya Bağımlısı mısınız?

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

 Telefonunuzu sürekli kullanıyor musunuz? Kendinizi sosyal medya hesaplarından uzak tutmak sizin için çok mu zor? Bu soruların cevabı evet ise, o zaman muhtemelen sosyal medya bağımlısı olduğunuz kabul edilebilir. Sosyal medyanın aşırı kullanımı akıl sağlığınız için zararlı olabilir. Araştırmalara göre sosyal medya kullanan insanların sayısı, dünya nüfusunun üçte birinden fazla. Ayrıca, dünya genelinde 200 milyondan fazla insan sosyal medya ve internet bağımlısı kabul ediliyor.

 Sosyal Medyanın Psikolojik Zararları Nelerdir?

 Araştırmalar, cep telefonu ve sosyal medyanın gün boyunca kullanılmasının bireylerde depresyona yol açabileceğini belirtiyor. Ancak, cep telefonu ve sosyal medya bağımlılığı kadınlarda daha fazla olumsuz etkilere neden oluyor. Cep telefonu ve aynı zamanda Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinin aşırı derecede kullanımı, erkeklere kıyasla kadınlarda daha fazla depresyona neden oluyor. Kadınlar arasında yapılan bir araştırmaya göre; kadınların yüzde 60’ının uyku bozuklukları ve sosyal medya bağımlılığı nedeniyle zihinsel sorunlar yaşadığı tespit edilmiştir. Ancak, bu rakam erkeklerde yüzde 12 olarak tespit edilmiştir.

  TikTok Beyninizi Nasıl Etkiler?

 Sosyal medya kullanımı ile kaygı ve stres seviyesi arasında doğrudan bir ilişki söz konusudur. Örneğin; sosyal ağ sitelerinde herhangi birinden bir gönderi aldığınızda veya sosyal medyada bir konu hakkında yorum yazdığınızda, stres altında olduğunuz için kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz. Diğer yandan, sosyal medya bağımlılığından kurtulmak ya da kullanımını azaltmak zor olabilir. Çünkü beyninizde bulunan dopamin adlı kimyasal sosyal medyada aktif haldeyken eğlenmenizi sağlayarak bu ortamlardan uzaklaşmanıza izin vermez. Bu da zamanla sosyal medya bağımlılığına neden olur.

TikTok ‘un Zararlarını Azaltmanın Yolları Nelerdir?

 Sosyal medyanın zararlarını tamamen yok etmek mümkün olmayabilir. Ancak, aşağıdaki çözüm önerileri, bu zararları azaltmak için yardımcı olabilir.

 * Bir Süre Ara Verin

 Sosyal medyayı kullanmak yerine kitap okuma, yemek yapma ya da başka bir hobiyle meşgul olmaya başlayın. Arkadaşlarla sosyal medya dışında daha fazla vakit geçirin. Sosyal medyaya bşr süre ara vermek, sosyal medya bağımlılığınızı azaltmanıza yardımcı olur. Bunun dışında bir süre sosyal uygulamalarını cep telefonunuzdan da kaldırmayı da deneyebilirsiniz. Bu şekilde sosyal medya detoksu yapmak zihnen ve ruhen toparlanmanızı sağlayacaktır.

 * Kişiselleştirme Özelliklerini Daha Aktif Kullanın

 En önemli kişiselleştirme özelliklerinin başında, bildirimleri kapatmak yer alıyor. İlgilenmediğiniz veya sizi strese sokacak kişilerin hesaplarını veya grupları sessize almak zihninizi rahatlatır ve gün içerisinde daha pozitif olmanızı sağlar. Ayrıca, size daha çok zarar verdiğini düşündüğünüz hesapları engellemek ise çok daha doğru bir davranış olacaktır.

 * Son Dakika Haberlerini Engelleyin

  TikTok , Facebook, Twitter gibi sosyal medya ortamlarında sürekli olarak son dakika haberleri yayınlanıyor. Ancak bu haberlerin birçoğu haberciler dışında hazırlanmış gerçek dışı haberler olduğu için boşuna kaygılanmanıza neden olur. Bu nedenle terör saldırısı, tecavüz vb. gibi sizi endişelendirip strese sokabilecek sansasyonel son dakika haberlerine ait bildirimleri mümkünse engelleyin. Gerçek dahi olsa birçok haberden anında haberdar olup kendinizi endişeye sevk etmeniz doğru bir davranış değildir.

 * Sizi Eğlendiren Faydalı Hesapları Takip Edin

 Bunun için TikTok Facebook ve Twitter’da sadece eğlence amaçlı açılmış hesaplardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca zihninizi sakinleştirecek komedi veya motivasyon içerikli videolar seyretmeniz oldukça faydalı olacaktır. Böylece, sosyal medyanın sağlığa zararları önemli ölçüde azaltılabilir.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap