Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

TRT, Akp’ye torpil geçti

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 TRT, Akp’ye torpil geçti
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Seçim yarışının başlamasıyla beraber, partilere ekranlarda ayrılan süre de bir kere daha gündeme geldi. Kamu yayıncısı TRT ekranlarında, AKP-MHP ittifakına 37 saat 40 dakika süre ayrıldı. Muhalefet partilerine ayrılan süre ise oldukça düşük.

Çalışma için TRT’nin 17 Nisan ile 6 Mayıs tarihlerini kapsayan aralıktaki yayın süreleri incelendi. Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, TRT ekranlarının daha önceki seçimlerde olduğu gibi 24 Haziran seçimleri öncesinde de iktidar ve iktidara yakın isimlere daha çok zaman ayırdığını gösterdi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Akp’ye Torpil Geçti

Muhalefet partilerine ve bu partilerin cumhurbaşkanı adaylarına ise toplamda 3 saat 13 dakika 58 saniye yer verdi.
TRT bu dönemde AKP ile ilgili yayınlara 36 saat ayırdı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ülke tarihini değiştiren açıklamalarına verilen payın ise 1 saat 40 dakika 2 saniye olduğu görüldü. Edinilen bilgiye göre seçimlerin erken yapılacağının netleştiği 17 Nisan ile 6 Mayıs tarihleri arasında TRT, haber yayınları hariç sadece canlı yayınlarda; Cumhurbaşkanı adayını kendisi çıkaran Saadet Partisi ve HDP’ye hiç yer vermedi.

Millet İttifakı ile vekil seçimine giren ve kendi cumhurbaşkanı adayını çıkaran İYİ Parti’ye ise sadece 9 dakika 30 saniye yayın ayrıldı. İYİ Parti için yapılan bu kısa yayın, tek bir günde, Cumhurbaşkanı adayı olacağını en başından beri açıklayan Meral Akşener’in Mersin mitingi sırasında canlı olarak yayımlandı.

CHP’ye TRT ekranlarında ayrılan süre ise 3 saat 4 dakika 28 saniye olarak hesaplandı. Bu toplamın büyük çoğunluğunu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM Grup konuşması oluşturuyor. Bu kapsamda CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce için 6 Mayıs’a kadar 27 dakika 20 saniye yayın yapıldı.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap