Tunceli’de Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma savaş topu parçaları bulundu!

0

[ad_1]

Tunceli’nin Pülümür ilçesinde Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma Rusya’ya ilişkin harp topuna ilişkin parçalar askeri helikopterle bölgeden alınarak Tunceli Müzesi’ne getirildi.

Tunceli’nin Pülümür ilçesinde yaylada 1’inci Dünya Savaşı’ndan kalma top parçaları bulunmuş oldu.

Ortalama yarım toh ağırlığındaki 3 parça, askeri helikopterle bölgeden alınarak Tunceli Müzesi’ne getirildi. Müze Müdürü Kenan Öncel, “Yöre halkının Ruslara karşı mücadelesi sonucunda ilerleyişi bu bölgede durdurduklarını ve komutanın Enver Paşa bulunduğunu biliyorduk. Bulduğumuz eserler de bu durumun somut belgeleri niteliğindeydi” dedi.

Pülümür’de güvenlik güçlerinin başarıya ulaşmış operasyonlarıyla bölgenin teröristlerden arındırılmasının peşinden geçimini hayvancılıkla elde eden göçerler için meraya oluşturulan 2 bin 500 rakımlı Kızılmescit’te vatandaşlar değişik bir cisimle karşılaşınca durumu jandarmaya bildirdi. Gelen takımlar, cismin harp topu parçası bulunduğunu belirledi. Bunun üstüne Tunceli Müzesi yetkililerine informasyon verildi.

Bölgeye giden Tunceli Müzesi Müdürü Kenan Öncel ve kazıbilimci Özgür Şahin, cismin 1’inci Dünya Savaşı’ndan kalma Rus harp topu parçaları bulunduğunu tespit etti. Ağırlığı ortalama 500 kilo olan 3 parça, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafınca Sikorsky tipi askeri helikopterle bölgeden alınarak şehir merkezine getirdi.

‘YÖRE HALKININ RUSLARLA MÜCADELE ETTİĞİNİN KANITIDIR’

Müze Müdürü Kenan Öncel, “Yurttaşlarımız bu bölgede top parçaları bulunduğunu söylemiş oldu ve hepimiz de bölgeye gittik. Top parçalarını almaya çalıştık, yarım ton civarında bir ağırlığa sahiplerdi. Ulaşım oldukça zordu.

Araçla bu tarz şeyleri almamız imkansızdı. Durumu sayın Vali Mehmet Ali Özkan’a bildirdik. Sayın valimizin talimatları ve güvenlik güçlerimizin yardımlarıyla beraber bugün helikopterle bölgeye gittik.

Yöre halkının Ruslara karşı savaşım ettiklerini, Rus ilerleyişinin bu bölgede durdurduklarını ve komutanın Enver Paşa’da bulunduğunu biliyorduk. Bulduğumuz eserler de bu durumun somut belgeleri niteliğindeydi. Lüzumlu bakımları yapıldıktan sonrasında ve bakanlığımızın izniyle müzemizde sergilenecek. Toplamda 3 parçaydı, 2 kısmı tablaydı bir parçası da namlu kısmıydı.” (DHA)

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku