Türk Akımı ve Akkuyu ile normalleşiriz

0

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan ile pazartesi günü kritik bir buluşma gerçekleştirecek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ziyareti öncesi Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak, Hürriyet’in sorularını yanıtladı. Aleksander Novak, iki ülke arasında normalleşme ve arzulanan ilişki seviyesine ulaşmak için en kısa yolun, Karadeniz geçişli Türk Akımı doğalgaz boru hattıyla, Akkuyu Nükleer Santral projelerinin gerçekleşmesinden geçtiğini söyledi.

Son üç ayda normalleşme süreci çerçevesinde yaptığınız görüşmeler hakkında bilgi verir misiniz?

– Türkiye bizim komşumuz, önem verdiğimiz partnerimiz. 2014 yılında ticaretimiz 35 milyar dolara çıkmıştı. 2016 ilk 8 ayında ise malum nedenlerden ötürü bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 40 geriledi. Aramızdaki ticaretin gerilemesinde elbette başka faktörler de var. Dünya piyasalarında enerji fiyatlarının hissedilir düşüşü gibi. Normalleşme sürecinde enerji, öncelikli konuların başında geliyor. Dolayısıyla hem ‘Türk Akımı’ hem ‘Akkuyu’ nükleer santrali aramızdaki ilişkileri canlandıracak kilit projeler.

Bu iki projedeki son gelişmeler hakkında bilgi verir misiniz?

– Türk Akımı projesi için müzakereler hızlandı. Görüşmelerin finali ise hükümetler arası anlaşma ve doğalgaz boru hattı yol haritasının belirlenmesi olacak. Tabi bu ilk bölüm 4 değil, sadece 2 borunun döşenmesi sürecini kapsıyor. Bu boruların ilkinden Türkiye’ye yılda ihtiyacı olan 15.75 milyar metreküp (bcm) gaz verilecek. İkinci borudaki gaz ise Avrupa ülkelerine yine 15.75 bcm olarak ulaştırılacak. Aramızdaki anlaşmanın nihai hal alması için hem Rusya Enerji Bakanlığı, hem de Türkiye Enerji Bakanlığı çalışma gurupları kurdu. Birçok çalışma yapıldı. Benzer durum Akkuyu Nükleer Santrali için de geçerli. Orada da inşaatın başlayabilmesi için izinlerin verilmesi bekleniyor. İnşaat başladığı andan itibaren ilk reaktörden elektriğin 7 yıl sonra alınmaya başlanması hedefleniyor. Akkuyu nükleer santral projesi 20 milyar dolarlık yatırım. Reaktörler birer yıl arayla devreye girecek. Üstelik bu yatırımın yüzde 35-40 bölümü Türk şirketleri tarafından kullanılacak. Türk tarafının süreci hızlandırmak için elinden geleni yaptığını söyleyebilirim. Türkiye, inşaatın bir an önce başlaması için yasalarında değişiklik bile yaptı. Yap, işlet, devret modelindeki bu proje bir an önce hayata geçirilirse Türk ekonomisine de yüksek katma değer sağlayacak. Aramızda daha kapsamlı ticari ve ekonomik ilişki istiyorsak, arzuladığımız hedeflere ulaşmamızın yegane ve ek kısa yolu bu iki projenin tamamlanıp çalışmaya başlamasından geçiyor.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku