“Türk astronot” için gerekli kriterler ortaya çıktı

0 1

[ad_1]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ulusal Uzay Programı”ndaki hedefler kapsamında bir Türk vatandaşının uzaya gideceğini açıklamasının peşinden, bilimsel emek harcamalar meydana getirecek “uzay yolcusu”nun hangi kriterleri taşıyacağı da merak mevzusu oldu.

Endüstri ve Teknoloji Bakanlığından edinilen bilgiye bakılırsa, kriterler sıralaması, havacılık tecrübesi olan, havacılık ve uzay tıbbı bölümleriyle spor tıbbı uzmanları ve psikoloji uzmanları tarafınca oluşturulacak.

Bilim misyonuyla uzaya gitmesi hedeflenen Türk vatandaşının, öteki ülkelerde de olduğu benzer biçimde bazı eğitimlerden geçmesi gerekecek.

Eğitimin verileceği kurum tarafınca istenen yetkinlik ve becerilere haiz kişiler belirlenecek. Bu kişiler arasından 3 aday seçilerek, ortalama 2 yıl sürecek bir eğitim programına alınacak.

2023 yılına yetiştirilmesi planlanıyor
Aday astronotların geçmiş olduğu eğitim sürecinin peşinden, eğitici kurum tarafınca “en başarıya ulaşmış” olarak değerlendirilen aday, uzayda bilimsel emek harcamalar yapmak suretiyle seçilecek. Ondan sonra internasyonal iş birliği programları dahilinde takvim belirlenecek. Cumhuriyet’in 100’üncü yılına bu takvimin yetiştirilmesi hedefleniyor.

Astronot Programı, Internasyonal Uzay İstasyonu’nda gerçekleştirilecek bilimsel deneyleri de kapsayacak. Bu deneyler biyolojik deneyler olabileceği benzer biçimde, Türkiye’de geliştirilen malzemelerin uzay dayanım testleri ve deneyleri de olabilecek. Bilim misyonu, üniversiteler ve bilim insanlarıyla yapılacak görüşmeler sonucunda belirlenecek.

Uygun takvim planlanırsa Türk astronot tarafınca Internasyonal Uzay İstasyonu’ndan bir küp uydu gönderilmesi de gerçekleştirilebilecek.

Keskin görüş kabiliyeti aranıyor
Öte taraftan ulusal uzay ajansları çoğu zaman astronot adaylarında, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik benzer biçimde alanlarda ileri düzeyde data sahibi olmasının yanı sıra belirli fizyolojik özellikleri de karşılama şartını arıyor.

Astronot adaylarının havacılık ve uzay alanlarında tecrübe sahibi olması tercih sebebi olurken, adaylar sivil yada askeri personel arasından seçilebiliyor.

Uzay aracında uçmak ve uzay yürüyüşleri yapabilmek için, adayların uzay aracıyla giysisi mevzusunda antropometrik gereksinimleri sağlaması gerekiyor. Adaylar, söz mevzusu gereksinimleri karşıladıklarından güvenli olmak için değerlendirmeye doğal olarak tutuluyor.

Astronot adaylarının uzak ve yakın görme keskinliğinin her iki gözde de 20/20 seviyesinde olması yada cerrahi işlemlerle bu seviyeye getirilmesi umut ediliyor. Adaylarda, gerilim problemlerinin olmaması şartı da aranıyor.

Uzayda bilimsel emek harcama yapacakların, alkol ve sigara kullanmaması, herhangi bir hastalık yada ruhsal rahatsızlığının bulunmaması gerekiyor.

Düzgüsel eklem ve kemik yapısına haiz olmak, uzay misyonunu yerine getirebilecek zihinsel, kişisel ve ruhsal kabiliyetlere haiz olmak da lüzumlu kriterler içinde yer ediniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku