Türkiye’de sıcaklıklar 80 yıl içinde 6,5 derece artabilir

0 21

[ad_1]


ODTÜ İnşaat Mühendisliği Kısmı Su Kaynakları Mühendisliği Labaratuvarı’nda iklim değişikliği emek harcamaları yürüten Prof. Dr. İsmail Yücel, küresel ısınma ve etkilerine ilişkin değerlendirme yapmış oldu.


Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) açıklamış olduğu son raporu değerlendiren Yücel, “Birleşmiş Milletlerin yeni iklim raporunda da teyit edilmiş olduğu şeklinde küresel ısınma, önümüzdeki on yıllarda devam edecek ve tüm yeni IPCC senaryolarına dayanarak söylüyorum, 2100 yılı sonrasında da sürecek” sözlerini kullandı.


Raporda, atmosferdeki ısı düşürülebilmiş olsa dahi tehlikeli sonuç değişimlerin yaşanacağının belirtildiğini özetleyen Yücel, “Isınma, seneler arasından on yıllığa kadar çeşitli değişkenlikler sergilemeyi sürdürecektir. Raporda bilhassa dünyanın bazı bölgelerindeki sıcak hava dalgalarının sıklığında ve şiddetli yağış olaylarının sayısının arttığına dair kuvvetli vurgu yapılmıştır” dedi.


İklim değişikliği Türkiye’yi iyi mi etkileyecek?


Bu rapora paralel iklim değişikliğinin etkilerini Türkiye özelinde değerlendiren Yücel, küresel ısınmayla havanın su buharı tutma kapasitesinin ortalama yüzde 7 arttığını söylemiş oldu.


Daha sıcak bir iklimin değişik zamanlarda yada yerlerde hem kuraklık hem de sel riskini artırdığına dikkat çeken Yücel, “Hızla ısınan dünyamızda, averaj yağışın yüksek mekansal değişkenliğe haiz olması beklenirken, birçok bölge, artan sıklıkta yoğun kısa süreli aşırı yağış vakaları yaşayacaktır. Bu duruma, özgül nemdeki artış ve tropik bölgelerden daha yüksek oranda rutubet taşınması niçin olmaktadır” dedi.


Yaz kuraklığı genişliyor


En yeni iklim simülasyonlarına nazaran, Türkiye’nin yaz kuraklığının yüzde 30’a varan büyüklükte bir yayılımla sonbahara doğru genişlediğine işaret eden Yücel, şöyleki konuştu:


“Karadeniz Bölgesi’nin tüm yıl ıslak olarak malum yağış rejimi, yaz ve sonbahardaki yağış azalması ile birlikte kuvvetli mevsimsellik gösterecek. Karadeniz Bölgesi’nin doğusu ve Anadolu’nun kuzeydoğusu, kış ve ilkbahar mevsimlerinde gelecek dönemde artan yağış özelliği ile Türkiye’nin güneyinden pozitif yönde ayrılmaktadır. Yazları görülecek ısınma miktarı orta ve kötümser senaryolara nazaran Batı Akdeniz, iç Ege ve cenup bölgelerde yüzyıl sonunda 3,5 – 6,5 aşama içinde değişiklik göstererek üstün dereceli seviyelere ulaşacak. Bu durumda bununla beraber kuraklık riskini artırarak, sıcak hava dalgalarının daha sık görülmesine sebep olacaktır. Aşırı sıcakların ardışık olarak minimum 3 gün sürmesini özetleyen ‘sıcak hava dalgaları’, dünyada ve devletimizde meydana gelen yangın riskini de artıracak.”


Aşırı hava vakaları arttı


Prof. Dr. Yücel, yeni iklim simülasyonlarında mevsimler süresince soğuk-sıcak ve ıslak-kuru şeklinde aşırı anormalliklerinin daha net vurgulandığını söyledi.


“Ek olarak simülasyonlardan elde edilmiş aşırı yağış analizlerine nazaran, Türkiye’nin şimal ve cenup kıyıları içinde değişik bir aşırı yağış vakası modeli ortaya çıkıyor. Şimal kıyı rejimlerinin 2 saat ve daha kısa süreli aşırılıkların yoğunlaşmasıyla, cenup kıyı rejimlerinin çoğu zaman 6 saat ve üstü süreli senelik aşırı yağış vakaları sebebiyle en yüksek etkiye haiz olduğu tahmin ediliyor.”


Yücel, Akdeniz ve Karadeniz’de görülen anormal deniz seviyesi ısı değişimlerinin, şiddetli yağış olaylarının tesirini kıyı kesimlerden iç kesimlere ve yukarı seviyelere taşıyarak o bölgelerde de taşkına sebep bulunduğunu söyledi.


Bu durumun bilhassa Doğu Karadeniz bölgesinde heyelan riskini de bununla beraber getirdiğini kaydeden Yücel, “Çoğu zaman yalnız birkaç dakika kadar devam eden aşırı hava vakaları küresel ısınma ile artık birkaç saat sürebilmektedir” dedi.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku