Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Türkiye’den Moğolistan’a seyahat uyarısı

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Türkiye’den Moğolistan’a seyahat uyarısı
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Bakanlığın internet sitesinde, “Moğolistan için Seyahat Uyarısı” başlıklı açıklama yayımlandı.

Açıklamada, Moğolistan makamlarının, Çin ile mevcut ağır ikili bağları ve karşılıklı seyahatler hasebiyle bu memlekette ortaya çıkan virüs salgınının Moğolistan açısından “yüksek riskli” olarak değerlendirdiği bildirildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Bu nedenle, Moğolistan’da mümkün yeni tip Corona virüs salgınının engellenmesi maksadıyla memleket umumunda eğitim kurumlarının 2 Mart’a kadar kapatıldığı belirtilen açıklamada, Ulanbator’da film, oyun, eğitim kursları, internet kafeler, örtük oyun park ve salonları üzere mekanların kapatılmasının kararlaştırıldığı kaydedildi.

Öte yandan, parti mekanları ve lokantaların çalışma saatlerine 24.00’te kapanacak formda sınırlama getirildiğine işaret edilen açıklamada, konferanslar, eğitim kursları, spor müsabakaları, piknikler, kültürel ve sanat aktiflikleri üzere tüm toplu tertiplerin yasaklandığı belirtildi.

Moğolistan makamlarının, Çin’den Moğolistan’a yabancı devlet vatandaşlarının gelişlerini yalnızca Ulanbator (Buyan Ukhaa) hava had kapısı ve Zamiin-Uhd demiryolu had kapısıyla sınırlandırdığının altı çizen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu çerçevede, 30 günlük vize muafiyeti kapsamında, Çin’den Moğolistan’a gelecek vatandaşlarımız da yalnızca Ulanbator hava hudut kapısı ve Zamiin-Uhd demiryolu hudut kapısını kullanabileceklerdir. 30 günlük vize muafiyeti kapsamında Türkiye’den yahut Çin dışındaki devletlerden Moğolistan’a gelecek vatandaşlarımız ise rastgele bir seyahat yahut hudut kapısı sınırlamasına tabi değillerdir.”

Moğolistan nüfusunun yarıdan fazlasını barındıran Ulanbator’da ve sair birtakım kentlerde, mevcut çok yüksek seviyedeki hava kirliliğinin virüslerin ve illetlerin yayılmasını kolaylaştırdığına dikkati çekilen açıklamada, yüksek ateşli grip ve zatürre vakalarının ağır olarak görüldüğü söz edildi.

Buna karşılık, Moğolistan’daki sıhhat kurumlarının imkanlarının sonlu olduğu vurgulanan açıklamada, “Moğolistan makamlarının getirdikleri sınırlamalar kaldırılıncaya kadar memlekete gelecek ziyaretçilerin turizm emelli tıp ve ziyaretler de dahil katılabilecekleri faaliyetler son kademe sınırlanmış durumdadır. Bu çerçevede, Moğolistan’a yolculuk planlayan vatandaşlarımızın yukarıdaki hususları dikkate almalarında yarar bulunmaktadır.” denildi.

Açıklamada, Moğolistan içerisinde bir sıhhat derdiyle karşılaşan Türk vatandaşlarının Türkiye’nin Ulanbator Büyükelçiliği “+976 9468 14 01” telefon numarasından ulaşılabileceği bildirildi.

Moğolistan, 27 Ocak’ta yeni tip Corona virüs nedeniyle Çin ile arasındaki had kapısını kapattığını duyurmuştu.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap