Türkiye’nin Kara Kutusu Mesud Barzani

0

KAYIP 7.2 MILYAR DOLAR NEREDE?

Mesud Barzani Antik Yunan efsanelerinde adı geçen ve içinde çok gizli bilgileri, sırları ve kötülükleri barındıran Pandoranın kutusu gibidir. Kendisine verilen önemin ve gösterilen ayrıcalığın tek nedeni budur. Barzani Türkiye Cumhuriyetini yöneten siyasi erkin hayati önemdeki gizli bilgilerine sahiptir. Çok ünlü ve isminin önünde kalabalık unvanları bulunan yazar, yorumcu ve analistlerin bu konuyu gerçeklerden çok uzak bir şekilde köşelerine taşımaları hayret verici olmaktan ziyade felakettir, korkunçtur ve bir nevi ihanettir. Mesud Barzani’n neden bu kadar önemli olduğunu gerçekten merak ediyor musunuz?

14 Mayıs 2013 tarihinde tüm dünyayı endişeye düşüren bir haber manşetlere düşüyordu. Haberde Türkiye’nin Kuzey Irak’la bir enerji anlaşması imzaladığı belirtiliyordu. Yapılan bu anlaşmadan Bağdat yönetimi habersizdi. İlk tepkiler Bağdat, Washington ve Moskova’dan geldi. İran ve diğer Ortadoğu ülkeleri bu anlaşmanın Irak’ın toprak bütünlüğüne yapılmış bir saldırı olduğunu savundular.
Bu sırada bir Türk yetkili çıkarak dünya kamuoyuna şu açıklamayı yapıyordu.
“Türk devletine ait enerji şirketlerinin Kuzey Irak’ta bulunan petrol ve doğalgaz yataklarında pay sahibi olabilmesi için Ankara’yla Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi arasında bu yılın başlarında bir anlaşmaya varılmıştır.”

Tam da bu günlerde Recep Tayyip Erdoğan Washington’a resmi bir ziyarette bulunuyordu. Erdoğan’ın ziyareti, Irak’ta ortamın gerildiği döneme denk geliyordu. Bu sırada Kürt yetkililer de bu gelişmelerden oldukça memnundu. En üst perdeden şu açıklamalar yapılıyordu.

‘Doğru konuşmak gerekirse, Türkiye dış dünyaya açılan penceremiz. İran, Suriye ve Irak’ın diğer bölgeleriyle sorunlu ilişkilerimize bir bakın. Türkiye bölgede büyük bir kuvvet ve şimdi yaptığı gibi iyi bir politika seyredecekse neden müttefiki olmayalım?’

Kuzey Irak petrolleri Türkiye üzerinden satılıyordu. Fiyatın varil başına 56 dolar olduğu ileri sürülüyordu. Bu tarihlerde Dünya petrol fiyatı ise varil başı 125 dolardı. Kürt petrolü satılınca aradaki farkın kimin cebine girdiğini ise kuşkusuz ki Mesut Barzani çok iyi biliyordu. Irak petrol pazarlama şirketi SOMO, Kürt petrolünün ucuza satılması nedeniyle Irak’ın aylık zararlarının 1.2 milyar doları bulduğunu belirterek, Türkiye’ye aleyhine dava açmıştı.

Kuzey Irak’tan gelen petrol Adana Ceyhan’daki depolarda tutuluyor. Petrol buradan gemilere yüklenerek dağıtılıyordu. Türkiye bu petrol trafiğinde dağıtıcı rolü üstlenmişti. Kuzey Irak petrolünden elde edilen gelir ise sürpriz bir şekilde anlaşmaya dahil olan Halkbank hesaplarında toplanıyordu. Böylece Halkbank’ın mevduat açısından zenginleşmesi de sağlanmış oluyordu.

Kuzey Irak petrol gelirlerinin transferinde Halk Bankasının merkez olmasına ve Kuzey Irak petrol parasının Halkbank’ta toplanmasına Amerika Birleşik Devletleri şiddetle karşı çıkıyordu. 6 aydır devam eden sevkiyattan dolayı kimin cebine girdiği belli olmayan 7.2 Milyar dolar kayıptı ve bu sevkiyat anlaşmasının tarafları olan Kuzey Irak Kürt lideri Mesud Barzani ve Türkiye’den tatmin edici hiçbir açıklama gelmiyordu.

6 ay sonunda ki 17-25 aralık olayları……..

“Bal tutan parmağını yalar” deyimini doğrularcasına Aralık 2013 tarihinde Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslanın evinde ayakkabı kutularına saklanmış paralar bulunduğu ve ayrıca 4 Bakanın ciddi yolsuzluklar yaptığı iddia ediliyordu. Sonraki gelişmeler hepimizce malum olan olaylardır. Montaj olduğu söylenen ses kayıtları, para sayma makinaları, çelik para kasaları vs.

Bu konuya daha fazla vakıf ve hatta olayların merkezin de olan kişi 17-25 aralık olaylarında tutuklanan Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslanın “Banka politikalarından sorumlu” yardımcısı olan ve 1 Kasımda AKP den Bayburt Milletvekili seçilerek meclise giren Sayın Doç. Dr. Şahap KAVCIOĞLU’dur.
Bilinmelidir ki; Mesut Barzani Yüksek öneme sahip bilgilerle Türkiye’nin kara kutusudur. Kayıp 7,2 Milyar Doları Türkiye’de ki ortaklarıyla paylaşan kişidir. Her dediği yapılmalı ve her istediği verilmelidir.
Saygılarımla

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku