Türkiye’nin yıllar önce tanık olduğu başarı öyküsü: Mahir Gündoğdu şimdi ne yapıyor?

0

[ad_1]

Tunceli Çemişgezek’de yaşayan Mahir Gündoğdu, TEOG sınavında büyük bir başarı kaydederek Robert Kolej’ini kazanmıştır. Buradan mezun olduktan sonrasında Hollanda’da bulunan Tilburg Üniversitesi’ne giren Gündoğdu, gelecek planlarını Gerçek Gündem’e söyledi.

 Tunceli Çemişgezek’de yaşayan Mahir Gündoğdu, TEOG sınavında büyük bir başarı kaydederek Robert Kolej’ini kazanmıştır. Buradan mezun olduktan sonrasında Hollanda’da bulunan Tilburg Üniversitesi’ne giren Gündoğdu, gelecek planlarını Gerçek Gündem’e söyledi.

Daha fazla mesaj

Tüm Dünyanın Çin’den Daha Büyük Çaldığı Bir Bölge!

Elbet Bir Gün Konusu ve Oyuncuları Fox Tv: Elbet Bir Gün…

2002 senesinde Tunceli ilinin Çemişgezek kazasının Yemişdere Köyünde hayata merhaba dedi. Ailesi ile beraber geçimlerini ziraat ve hayvancılık yaparak elde eden Mahir Gündoğdu, eğitimini 13 yaşına kadar köy okulunda aldı ve sonrasında 2016’da girmiş olduğu Teog sınavında 1. Olduktan sonrasında araştırmaları ve çevresinden almış olduğu bilgiler neticesinde tercihini İstanbul’da bulunan Robert Kolej’inden yana kullandı.

Robert Kolej’inden mezun olduktan sonrasında, üniversite sınavında göstermiş olduğu başarı sebebi ile Hollanda’da bulunan Tilburg Üniversitesi’ne gitmeye hak kazanmıştır. Gerçek Gündem, 20.08.2021 tarihinde İstanbul’dan eğitimi için Hollanda’ya giden Mahir Gündoğdu ile görüştü. Gündoğdu, hem geçmiş eğitim yaşamı ile ilgili hem de bundan sonraki planları ile ilgili açıklamalar yapmış oldu;

*  13 yaşlarında, doğduğumdan beri yaşamış olduğum köyden ve ailemin yanından ayrılıp İstanbul’a geldiğimde kültürel anlamda başlangıçta oldukça zorlandım fakat bu güçlük ortalama 1 yıl sonunda ortadan kayboldu ve oldukça güzel arkadaşlıklar edindim.

*  Okuduğum okulda ilk yıl İngilizce hazırlık eğitimi aldım ve dersler tamamen İngilizce olduğundan başlangıçta oldukça zorlanıyordum, değişik bir kültürden geldiğim için de dostlarım 1 birim çalışırken benim 5 birim çalışmam gerekiyordu fakat Robert Koleji’nin yabancı dil eğitim seviyesi ve öğretmenlerimiz oldukça başarıya ulaşmış olduğundan 6 ay’ın sonunda yabancı dil eğitimim oldukça ilerledi.

*   Teog sınavına hazırlanırken köy okulunda bulunan öğretmenlerim, öğretmenlik mesleğinde olması gerektiği benzer biçimde her mevzuda bana oldukça destek oldular.

*    Ailemiz içinde yaşamın zorluğu ve para kazanma gerekliliği sebebi ile devamlı eğitim gören sayısı maalesef oldukça azca, fakat annem ve babam benim eğitimim mevzusunda bana hep destek oldular. Kardeşime de eğitim mevzusunda destek oluyorlar şuanda kendisi lise 2’ye gidiyor.

*  Robert Koleji’nde okuduğum dönemde bilhassa başlangıç dönemimde her şey oldukça zor geliyordu fakat mezun olduktan sonrasında her şeyin kıymetini daha iyi anlamış oldum.

*  Lise döneminden beri gayem bir şirkette beyaz yakalı bir çalışan olmak yerine, girişimci ruhlu birisi olduğum için kendi işimi yapıyor olmaktı. Aslına bakarsan lise zamanlarımda da girişimcilik ekosisteminin içinde yer alıyordum.

* Girişimcilik ruhum ve kendi işimi yapma isteklerimden kaynaklı olarak Tilburg Üniversitesi’nde İşletme kısmı seçtim.

*  Ek olarak Robert yurtdışı eğitim hazırlama sistemi oldukça güzel oturmuş misyoner bir okul. Öğrenciler üniversite sınavına hazırlanırken çoğunlukla yurtdışı odaklı hazırlanıyorlar bende tercihimi bu yönde kullanmış oldum. Açıkçası Robert’a girerken her şey belliydi bana yalnız yapmak düşüyordu ve bende yaptım.

* Z kuşağının göbeğinde bir kişiyim. Ülkenin şartlarını bizzat yaşayan ve farkındalığı yüksek olan bir kuşağız, benim okuduğum devrin yarısı şuanda eğitim hayatına yurtdışında devam ediyor.

*  Toplumsal Medya’yı etken olarak kullanıyorum bilhassa Twitter. Ülke gündemini ve haberleri takip ettiğim benzer biçimde, tutmuş olduğum ekip olan Beşiktaş ile ilgili de haberleri ve gelişimleri bu şekilde takip etmeye çalışıyorum.

*  Eğitim için yurtdışına gitmek en başından beri oldukça zor bir süreç, mesela Tilburg Üniversite’sinde yurt olmadığı için ilk aşamada ev mevzusunda oldukça sorun yaşadım. Gitmeme oldukça azca kala bir sürede bu problemi çözebildim.

*  Üniversiteden eğitimim için burs alacağım, devletten aldığım herhangi bir burs yok.

* Kendi ülkemde zor şartlarda elde ettiğim başarılardan kaynaklı meydana getirilen haberler benzer biçimde yurtdışında da haberler yapılıyor, Hollanda da bulunan bir ulusal kanal gelip burada benimle röportaj yapmış oldu. Yurtdışında eğitim harcaması oldukça olduğundan ve finansal anlamda da zorlandığım için bu biçim pozitif haberlerin yapılması sponsor ve destek anlamında güzel oluyor.

* Tilburg Üniversite eğitimim sonrasında, Harvard Üniversite’sinde de master yapma hedefim var.

* Seçmiş olduğum işletme kısmı tamamen hedeflediğim ve istemiş olduğum bir bölümdü. Girişimci yapımdan kaynaklı, eğitimimi de bu yönde almak isterim, hatta imkanım olur ise mezun olmayı bile beklemeden üniversite eğitim dönemimde startup oluşturmayı bile düşünüyorum.

* Geldiğim topraklarda yaşanılan sorunları da bildiğim için süt ürünleri ve hayvancılık üstüne girişimcilik emek harcamaları yapmayı hedefliyorum, akrabalarım yıllardı ziraat sektöründe ve niçin markalaşmayalım diye devamlı düşünüyorum. Bunun yanında bir de siber güvenlik sistemleri üstünde oldukça ciddi bir açık bulunduğunu ve bu alanda da yapılacak oldukça fazla gelişmenin bulunduğunu düşünüyorum . Şuanlık odak noktam bu 2 sektör üstünde.

* Şu anki düşüncem eğitim hayatım bittiğinde de yurtdışında yaşamak ve hayatımı buna bakılırsa şekillendirmek. Geleceğimi yurtdışında yaşamaya ve çalışmaya bakılırsa planlıyor olmak oldukça güzel olsa da ülkemden gittiğim için burukluk var. Ümit ederim ülke sistemimiz daha verimli bir hale gelir de ben ve benim benzer biçimde yurtdışında okumaya ve yaşam kurmaya gidenler kendi devletlerinde, ülkelerine de yararlı olacak bir halde yaşayabiliriz.

*  Çevremde bulunan insanoğlu bilimsel niteliği olan anlamda yurtdışına gitse bile, toplumsal medyadan gördüğümüz suretiyle gençler yurtdışına gidip yaşayabilmek için garson olmayı bile düşünüyorlar ve bunu düşünen mühendislik eğitimi almış insanoğlu bile olabiliyor.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku