Türkiye’ye kaçak giren Afganlarla ilgili şok detay ilk kez ortaya çıktı!

0 9

[ad_1]

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ceyhan, akın akın Türkiye’ye gelen Afganlarla ilgili, “Aşı hikayeleri yok, hastalık durumları bilinmiyor. Hususi bir karar alınmadıkça bu kişilerin aşılanması olanaksız” açıklamasında bulunmuş oldu.

Türkiye ye gelen göçmenlerle beraber hastalıkların seyrinin iyi mi etkileneceği mevzusunun oldukca ciddi bir problem bulunduğunu belirten Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yaşanmış olan göçmen problemi hakkında değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

“SURİYE’DEN GELEN GÖÇMENLER GÖRÜLMEMİŞ HASTALIKLARI GETİRMİŞTİ”

YeniÇağ’dan Halil Yatar’ın haberine bakılırsa Suriye’den göçmenler vardığında de devletimizde görmediğimiz bazı hastalıkların yeniden ortaya çıktığını hatırlatan Prof. Dr. Ceyhan, “Örnek olarak ‘Doğu Çıbanı’ şeklinde hastalıklar görülmüştü. Fakat 2013’te kızamık salgını oldu onlardan bizlere bulaştı demedik tam tersine Suriyelilerde görülen kızamık hastalığı bizim ülkemizdeki kızamık virüsü ile aynıydı. Suriye özelinde düşünecek olursak bizlere yeni hastalık getirmekten ziyade aşı olmadıkları için bizim aşı ile bitirdiğimiz hastalıkların yayılması doğrusu artmasına niçin olmuştu” dedi.

“AFGANLARIN NE TÜR HASTALIKLAR TAŞIDIĞINI BİLMİYORUZ”

Afganistan’dan, Irak’tan ve Suriye’den gelen düzensiz göçmenlerin aşı olmadıkları için hem denetim altına aldığımız hastalıkların yaygınlaşmasına hem de bizde olmayan hastalıkların yayılmasına niçin bulunduğunun altını çizen Ceyhan, “Düzensiz göçmenler savaştan kaçarak ülkemize kaçak girdikleri için biz bu insanları tespit edemiyoruz. Bu düzensiz göçmenlerin ne tür hastalıklar taşıdığını ya da bizdeki hangi hastalıkları dolaştırdıkları mevzularında bir bilgimiz yok. Afganistan esasen oldukca sorun bir bölge bilhassa çocuk felcinin yaygın bulunduğunu biliyoruz. Biz bu hastalığı son olarak 26 Kasım 1998’de görmüştük bu hastalığı. Dünya’da yalnız Afganistan’ın Pakistan sınır bölgesinde görülüyor. O bölgeye aşı ekipleri giremiyor. Afganistan’dan gelen göçmenlerin muhakkak denetim altına alınması gerekiyor” diye konuştu.

Her insanın göçmen denildiğinde Suriyelileri aklına getirdiğini belirten Ceyhan, “Senelerdir söylüyorum sıhhat anlamında esas çekince Irak ve Afganistan bölgelerinden gelen düzensiz göçmenler. Kayıtları yok, aşı hikayeleri yok, hastalık durumları bilinmiyor ve bir araştırma yapılmıyor. Maalesef şu anki aile hekimliği sisteminde hususi bir karar alınmadıkça bu kişilerin aşılanması olanaksız” ifadelerini kullandı.

Ceyhan ek olarak Afganistan’ın kara kutu bulunduğunu söyleyerek, “Afganistan’da hangi varyant yaygın ve salgın ne seviyede bilgimiz yok. Bizde delta ve delta plus varyantı esasen oldukca yaygın durumda. Afganistan’da hangi varyantlar var kimse bilmiyor. Dünya Sıhhat Örgütü dahi o bölgede kafi örnek alamıyor ve aşılama yapamıyor” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku