Türksat 5A uydusu bugün hizmete başlıyor

0 19

[ad_1]

Türksat’ın Gölbaşı yerleşkesinde Türksat 5A Uydusu Hizmete Alma Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilecek. Uydu geniş kapsama lanaıyla dünyanın oldukca sayıda bölgesine hizmet vermeye başlamış olacak.

Türkiye’nin, 3’ü (TÜRKSAT 3A, TÜRKSAT 4A, TÜRKSAT 4B) iletişim, 3’ü (GÖKTÜRK-1, GÖKTÜRK-2 ve RASAT) gözlem olmak suretiyle etken 6 uydusu bulunuyor. 7. uydumuz 5A, Türkiye’nin uzaydaki 7’nci gözü olma özelliği taşıyor.

‘UZAYDAKİ GÜÇ VE ETKİNLİK HAYATİ’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin uydu teknolojilerinde olduğu benzer biçimde uzay emekleri alanında da hızını yükselttiği bu zamanda, yeni ve yerli iletişim uydularının üretim, entegrasyon, kontrol ve fırlatma süreçlerinin iç içe yaşandığını söylemiş oldu.

Türkiye’nin uydu ve uzay emekleri alanında internasyonal oyuncu olma yolunda ilerlediğini vurgulayan Karaismailoğlu, yayıncılık ve web erişimi hizmetleri noktasında, stratejik iletişim sistemlerini devamlı güncelleyerek, dönemin gereği olan yenilikleri vatandaşlara dünyayla eş zamanlı sunduklarını dile getirdi.

Karaismailoğlu, uydular üstünden tv ve radyo yayıncılığıyla web erişiminde ve öteki katma kıymetli uydu hizmetleriyle bölgede önder, dünyada marka kıymeti yüksek ülke olmak istediklerine dikkati çekerek, ülkenin kara, hava, demir ve deniz ulaşımı kadar uydu iletişimiyle uzaydaki güç ve etkinliğinin de oldukca mühim ve yaşamsal bulunduğunu söyledi.

DÜNYANIN BİRÇOK NOKTASI KAPSAMA ALANINDA

Ocak ayı başlangıcında başarıyla fırlatılan Türksat 5A iletişim uydusunun yörünge yolculuğuna devam etmiş olduğu bilgisini veren Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“4 Mayıs itibarıyla uzaydaki jeosenkron yörüngeye ulaşan, 5 Mayıs’ta yörünge testlerine başlanan Türksat 5A’nın kontrol emekleri başarıyla tamamlandı. Uydumuz, 28 Haziran’da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Türksat AŞ’nin Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenecek törenle dünyaya hizmet vermeye başlamış olacak. Iletişim uydumuz hizmete girdiğinde, Türkiye ile Avrupa, Orta Doğu, Şimal Afrika, Orta-Batı ve Cenup Afrika’nın yanı sıra Akdeniz, Ege ve Karadeniz’i kapsama altına alacak.”

30 YILDAN FAZLA KULLANILACAK

Uydunun, tv yayıncılığıyla veri iletişim hizmetinde Türkiye’yi dünyada yeni Ku-Band kullanan öncü ülkeler ligine taşıyacağını vurgulayan Karaismailoğlu, Türksat 5A’nın elektrikli itki sistemi yardımıyla 30 yılı aşkın süreyle TV yayıncılığı ve iletişim alanlarında hizmet sağlayacağını bildirdi.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin iletişim uydu trafiğinin bundan sonrasında da artacağını sözlerine ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku