Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

KIŞ MEVSİMİNİN GÖZDE YİYECEĞİ TURŞU

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 KIŞ MEVSİMİNİN GÖZDE YİYECEĞİ TURŞU
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Soğutma teknikleri oluşturulmadan önce gıdaları ve besinleri muhafaza etmenin tek yolu turşu kurmaktan geçiyordu. Turşu kurma tekniği mevsimlik gıdaları tüketebilmek amacıyla yapılmaktaydı. Uzun süre saklama amaçlı turşuların tek yolu da tuz içinde bulundurmaktan geçen bir oluşumdur.

Değişen çağın gelişen teknolojileri sayesinde gıdaların uzun süre bozulmasını sağlamak amacıyla buzdolapları ve derin dondurucular icat edilmiş ve turşu kurma tekniği yerini bu cihazlara bırakmıştır. Ancak günümüzde kış yemeklerinin yanında tüketilebilen sebze turşuları kurulmaya devam etmektedir. Turşu kurmak insan sağlığına yararlı mineral, vitamin ve antioksidanlar için en faydalı yollardan biridir. Turşu lezzetli bir çeşni olmasının yanı sıra karaciğerin korunması, diyabet rahatsızlıkları, sindirim sistemi için oldukça faydalı olan yiyeceklerin başında gelmektedir.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kuvvetli Bir Antioksidan

Turşu birçok sebzenin mayalanma şeklidir. Bu sebzeler turşu tekniğiyle fermente edildiğinde ortaya insan metabolizmasına yararlı olan sağlıklı bakterileri üretir. Bu bakteriler sindirim bozukluğu olan kişilerde sindirim sistemini zora sokan selülözü kırmak suretiyle ortadan kaldırır. Kısacası turşu bağırsak sistemi için faydalıdır. Turşu çok kuvvetli bir antioksidandır. Sebzeler turşu haline dönüştürüldüğünde uzun süre antioksidan özelliğini korur. Turşu aynı zamanda bazı özellikleri nedeniyle karaciğer sağlığına çok faydalıdır. Bunu sağlamanın yolu turşu yemekten geçer. Karaciğer rahatsızlığı olanların turşu yemeleri halinde organda meydana gelen karaciğer hasarı büyük ölçüde onarılmış olur. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda turşunun diyabet hastalıklarına iyi geldiği, hemoglobin düzeylerini arttırmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

A Vitamini, C Vitamini K Vitamini Açısından Zengin

Turşu temel besin değerlerini korurken iştah açıcı özelliğe sahiptir. A vitamini, C vitamini, K vitaminleri açısından oldukça zengindir. Kalsiyumlu besinler içerir. Turşu suyu içmenin vücuda pek çok faydaları bulunur. Turşu suyunun içinde bulunan sirke kas ağrılarını iyileştirir. Krampları durdurmak için bire bir faydalıdır. Turşu suyunda potasyum ve sodyum bulunur. Turşu suyu vücudun susuzluğunu ortadan kaldırır. Kilo vermek isteyenler için turşu suyu ideal bir sıvıdır. Turşu suyu yağ içermediğinden kilo vermede en büyük destekçidir. C ve E vitaminleri açısından çok güçlü antioksidanlar içerir. Bu özelliğinden ötürü içinde bulunan besin değerleriyle bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. İçindeki sirkeden dolayı vücuttaki fazla yağları yakma özelliği bulunur. Aynı zamanda kan şekeri düzeylerinin tutulmasına yardımcı olan özelliğe sahiptir. Turşu suyu ağızda bulunan kötü bakterilerle mücadele eder, ağız kokularını ortadan kaldırır, nefes tazeleyici etkisi bulunur.

Pek Çok Hastalığa İyi Geliyor

Alzheimer (bunama) hastalığına turşu tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu hastalığa iyi gelmesinden öteye kabızlık ve reflü gibi yaygın rahatsızlıklarda turşu tüketilmesi öncelik taşır. Turşu mayalanma esnasında laktik asit ürettiğin den tansiyonu indirir, kan dolaşımını düzenli hale getirir ve damar açıcı özelliğe sahiptir. Turşu’da bol miktarda doğal lifler bulunur. Yüksek miktardaki bu lifler sindirim sisteminin sorunsuz olarak çalışmasını sağlar. Turşu kurulumunda bulunan sebzeler besin açısından çok zengin olduğundan kanseri önleyici özelliklere sahiptir. Turşu yapımında genellikle kullanılan üzüm sirkesi pektin adı verilen bir madde içerir. Pektin biyolojik özellikler taşır, bir tür enzimdir. Kış mevsiminde bol turşu tüketmek vücudu soğuk algınlığına karşı korur. Kısacası turşu pek çok yönden oldukça sağlıklı bir yiyecektir.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap