Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Tuz Gölü’nde masalsı gün batımı

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Tuz Gölü’nde masalsı gün batımı
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Ankara, Konya ve Aksaray illeri sınırları içeriside yer alan Türkiye’nin en büyük ikinci gölü olan Tuz Gölü, ilkbahar mevsiminin gelmesiyle farklı bir güzelliğe büründü.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Derinliği birçok yerde yarım metreden az olan göl, ilkbahar aylarında suyun çoğalmasıyla 164 bin 200 hektar alana ulaşıyor.

Türkiye’nin tuz ihtiyacının yüzde 70’inin karşılandığı göl ve kendine özgü doğal yapısı ve tarihi değerlere sahip bölge, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor.

Dünyanın aynı zamanda en tuzlu ikinci gölü unvanına sahip 7 bin 414 kilometrekare büyüklüğündeki bölge, uluslararası kriterlere göre “A” sınıfı sulak alan.

Göl, kuş varlığı yönünden de Türkiye’nin en zengin gölleri arasında gösteriliyor.

1. Derece Doğal Sit alanı olarak tescil edilen bölgede yürütülen Tuz Gölü Biyolojik Çeşitlilik Araştırma Projesi kapsamında 71 endemik bitki türü tespit edildi.

Dünyada flamingoların kuluçkaya yattığı önemli sulak alanlar arasında bulunan Tuz Gölü’nü her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor

Türkiye’nin önemli sulak alanlarından biri olan Konya’nın Cihanbeyli ilçesindeki Köpek Gölü Doğal Sit Alanı ise sulak alan ekosistemi içinde yer alan habitat zenginliği nedeniyle tür çeşitliliği de oldukça fazla.

Tuz Gölü’ne yakın olması nedeniyle başta orada üreyen flamingolar için yıl boyu önemli dinlenme ve beslenme alanı olma özelliği taşıyor.

Çok sayıda ördek, kıyı ve kum kuşları ile diğer su kuşları, ayrıca çok sayıda ötücü kuş türü için yıl boyu dinlenme ve beslenme alanı olarak kullanılan gölde, farklı dönemlerde yapılan arazi çalışmalarında da başta batağanlar, balıkçıllar, ördekler, kıyı ve kum kuşları, bazı yırtıcılar ile çok sayıda ötücü kuş türleri de düzenli olarak gözleniyor.

Göl ve bozkır bulunduran nadir bir alan olan ve bulundurduğu flora ve fauna sayesinde sadece bölgesel değil ulusal ve uluslararası bir enderliğe sahip alanda 201 bitki türü tespit edildi.

Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içerisinde yer alan bölgede bulunan endemik bitkilerin önemli bir kısmı tuzcul bitkilerden oluşuyor.

Alanda, 6 tür omurgasız, 3 tür amfibi, 8 tür reptila (sürüngenler), 72 tür aves (kuş) ve 42 tür memeli belirlendi.

Küresel ölçekte de IUCN koruma statüsüne göre tehlike altında bulunan Sibirya kazı, dikkuyruk, mezgeldek, şah kartal ve toy türleri için önemli bir sulak alan olan yer, korunacak hedef tür veya türlerin üreme alanlarını ihtiva ediyor.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap