Twitch Hacklendi: Twitch yayıncılarının gelirleri ortaya çıktı. Twitch Sızıntı Neleri Etkiledi?

0

Twitch Hacklendi: Twitch yayıncılarının gelirleri ortaya çıktı. Twitch yayıncılarının gelirleri ne kadar? Twitch Sızıntı Neleri Etkiledi? Twitch Güvenliği İçin Ne Yapmalı? Twitch platformu hack saldırısına uğradı. Twitch konuyla ilgili yorum yaptı ve bir saldırı yapıldığını  onayladı.

Twitch’e Ne Oldu?

Bir bilgisayar korsanına göre, Amazon’un akış platformu Twitch büyük ölçüde saldırıya uğradı. Twitch’ten geldiği iddia edilen 125 gigabayt büyüklüğünde bir veri koleksiyonu, herkesin indirebileceği 4Chan platformunda bulunuyor.

MontanaBlack dahil olmak üzere yayıncılardan elde edilen kazançlar  ve tüm Twitch kaynak kodu bu dosyanın içerisinde yer alıyor.

Twitch Güvenliği İçin Ne Yapmalı?

Akış platformu Twitch, görünüşe göre büyük bir hack kurbanı oldu. Güvenli tarafta olmak için Twitch kullanıcıları şifrelerini hemen değiştirmeli ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmelidir.

Bir İnternet forumunda, Amazon’a ait akış platformunun tam kaynak kodunun yanı sıra bazı dahili verileri içerdiği anlaşılan 120 gigabayttan büyük bir dosya ortaya çıktı. Bazı önde gelen yayıncılar için özellikle Ağustos 2019 ile Eylül 2021 arasında Twitch yayınlarında elde ettikleri tüm satışların yanı sıra ödenen tutarlar da sızdırılan verilere dahil edildi.

Twitch’te aktif olan herkes durumu yakından izlemeli ve hesabını güvence altına almalıdır. G DATA CyberDefense Güvenlik Evangelisti Tim Berghoff, özellikle iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmanızı ve parolayı değiştirmenizi öneriyor.

Diğer çevrimiçi hizmetlerde aynı veya benzer şifreleri kullanıyorsanız, bunları da değiştirmeniz mantıklı olacaktır. Bu, özellikle şirket hesapları veya çevrimiçi bankacılık için kullanışlıdır.

Twitch Sızıntının Kaynağı Bilinmiyor

Sızıntının kaynağı henüz bilinmiyor. Ancak son aylarda, iyi bilinen fidye yazılımı grupları, fidyeyi ödemeyi reddetmeleri veya suçluların talimatlarını dikkate almamaları durumunda kurbanlarıyla ilgili verileri ifşa etmekte başarısız oldular. Ancak bu noktada, sızıntının bir fidye yazılımı saldırısından kaynaklanıp kaynaklanmadığı doğrulanamıyor.

Sızıntının siyasi nedenleri de olabilir. Çünkü Twitch topluluğu içinde son aylarda sözde nefret baskınları ile ilgili tartışmalar yaşanıyor. Eleştirmenler, platformu aşırı sağcı nefret mesajlarına karşı yeterince kararlı davranmamakla suçluyor.

Twitch Yayıncılarının Gelirleri

Twitch yayıncılarının gelirleri ortaya çıktı. Aşağıdaki twitte bir dosyada yayıncı gelirlerini görmeniz mümkün:

Türkiye’deki Twitch Yayıncılarının Gelirleri

1.200.000 üstü takipçisi bulunan Jahrein, 1000 kişi ve üzeri aboneye sahiptir. Yayın başına yaklaşık 300 TL kazanır. Aylık ortalama geliri 40.000 TL’nin üzerinde seyreder.
800 bin üzeri abonesi bulunan Ferit Wtcn, yayın başı ortalama 300 TL bağış alır. Aylık ortalama geliri 40.000 TL olarak tahmin edilir,
500 bin üzeri takipçisi bulunan Kemal Can, yayın başına ortalama 200 TL ve 300 TL civarında kazanç elde eder. Aylık geliri ise, 30.000 TL’nin üzerindedir,
500 bin üzerinde aboneye sahip olan Cem Karakoç “Mihtrain” yayınlarda 200 TL ve üzeri bağış kazanır. Yıllık geliri iste tahmini olarak 20.000 TL’nin üzerindedir,
500 bin aboneye sahip olan Cantuğ Ulusoy “Unlost” yayın başına 300 TL bağış toplar. Aylık geliri, 15.000 TL olan Unlost, sponsorlardan da hatrı sayılır bir gelir elde eder,
500 bin üzerinde takipçi ve 50 aboneye sahip olan Kaan Atıcı “Elwind” aylık olarak ortalama 15.000 TL ve üzeri kazanç elde eder

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku