Üç Rus’tan Biri Türkiye’yi Düşman Olarak Görüyor

Rusya’da sonuçların dün açıklanan bir anket, uçak krizinin Türkiye ile ilişkilerde yarattığı büyük tahribatı gözler önüne serdi: Türkiye’yi ”düşman ülke” sayan Rusya vatandaşlarının oranında rekor artış oldu. Ülkede her üç kişiden birinin gözünde Türkiye ”düşman” ülke.

Levada Center tarafından ülke çapında yapılan ankete göre yüzde 29’luk kitle bu görüşte. Oysa 2015’te, Rus savaş uçağı düşürülmeden yapılan bir ankette Türkiye’yi düşman sayanların oranı yüzde 1’di.

LİSTEBAŞI ABD

Ankete göre halkın yüzde 72’si “en büyük düşman” olarak ABD’yi görüyor. Ukrayna yüzde 48 ile ikinci sırada. Türkiye ise yüzde 29 ile üçüncü. “Rusya’nın en iyi dostları” sorulduğunda yüzde 59 ile Belarus ilk sırada.

“Dostlar” listesinde yüzde 39 ile Kazakistan ikinci, yüzde 34 ile Çin üçüncü sırada. Bu arada 2015 yılında Suriye’yi “dost ülke” sayanlar yüzde 2 iken, bugün oran yüzde 10’a çıkmış durumda.

AB’Yİ İSTEYENLERDE REKOR DÜŞÜŞ

Anket, Rusya halkının yüzde 70’inin ABD’ye, yüzde 62’sinin AB’ye soğuk baktığını gösteriyor. Sadece yüzde 24’lük kitle AB üyeliğine sıcak bakıyor. 2009’da bu oran yüzde 53’e kadar çıkmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası