Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Uçakta ele geçirilen 9,6 milyon dolar nakit para kimin?

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Uçakta ele geçirilen 9,6 milyon dolar nakit para kimin?
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Somali rotasında seyir eden uçakta ülkeye yasa dışı yollarla sokulmaya çalışılan yüklü miktarda para ele geçirildi. Somali’nin İç Güvenlik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre pazar günü ülkenin başkenti olan Mogadişu’da yer alan Aden Adde Havalimanı’nda BAE’ye ait Boeing 737 model uçakta 9,6 milyon dolar ele geçirildi. Bu para ile ilgili yapılan araştırmanın devam ettiği ve paraların uçaktaki üç büyük valiz ile Dubai’den getirilmeye çalıştığı belirtildi.

İstihbarat birimlerince el konulan paranın detaylı soruşturma için Somali Merkez Bankasına nakledildiği belirtildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

SOMALİLİ ASKERLERİN MAAŞI İDDİASI

Öte yandan, BAE’li yetkililer, söz konusu paranın BAE’nin Somali’deki Putland bölgesi ile ülkenin kuzeybatısında eğittiği Somalili askerlerin maaşlarını ödemek amacıyla gönderildiğini savundu.

Somalili yetkililer ise BAE’nin eğittiği askerlerin maaşlarının ödenmesi için gereken tutarın bir milyon dolar civarında olduğu bilgisini verdi.

Somali hükümetinin Körfez ülkeleriyle yaşanan Katar krizinde tarafsız kalmayı tercih etmesinden bu yana Somali ile BAE arasındaki ikili ilişkilerin düşük seviyede tutulduğu gözleniyor.

Somali Federal Parlamentosunda, 12 Mart’taki oylamada, özerk Somaliland ve Etiyopya yetkilileriyle Berbera Limanı’nın işletilmesine ilişkin anlaşma yapan Dubai merkezli DP World şirketinin ülkedeki tüm çalışmalarının yasaklanması ve şirketin en kısa zamanda Somali’yi terk etmesi yönünde karar alınmıştı.

Kararda, DP World şirketinin söz konusu 3 limanın işletmesiyle ilgili yaptığı anlaşmanın, anayasaya aykırı olduğu, ülkenin birliği ve bağımsızlığına karşı tehdit teşkil ettiği için geçersiz sayıldığı duyurulmuştu.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap