Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Uçan Süpürge Ödülleri verildi

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Uçan Süpürge Ödülleri verildi
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin “Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor’a, “Bilge Olgaç Başarı Ödülleri”ni ise yönetmen Bingöl Elmas, görüntü yönetmeni Meryem Yavuz ve seslendirme sanatçısı Tülay Bursa aldı. Festivalin “Tema Ödülü” ise bu yıl Lisa Çalan’ın oldu.

bianet’in haberine göre bu yıl 19. yaşını kutlayan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festival’inin açılış töreni dün akşam Devlet Opera ve Balesi’nde yapıldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kültür Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Açık Toplum Vakfı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Çankaya Belediyesi’nin destekleriyle hazırlanan festivalin açılışına yüzlerce konuk katıldı.

Şenay Gürler ve Yetkin Dikinciler’in sunduğu tören, Devlet Tiyatroları sanatçısı Funda Mete’nin yönettiği ve tiyatrocu Elvan Eker’in oynadığı kısa bir oyunla başladı. Oyun, festivalin bu seneki teması olan “Sevgi neydi?” sorusunu tiyatronun diliyle tartışmaya açtı.

Törende ODTÜ’den “The Company” Müzikal Topluluğu ve Melis Danişmend sahne aldı. Şirincan Çakıroğlu ise tek kişilik gösterisiyle geceye katıldı.

Onur Ödülü Selda Alkor’un

Festival bu yıl da sinemaya farklı dallarda katkıda bulunan, kadın emeğinin görünür olması için mücadele eden ve kültür sanat yaşamına izler bırakan sinemacı kadınlara ödüllerini takdim etti.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin “Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor’a verildi.

Festivalin “Bilge Olgaç Başarı Ödülleri”ni ise yönetmen Bingöl Elmas, görüntü yönetmeni Meryem Yavuz ve seslendirme sanatçısı Tülay Bursa aldı.

Festivalin “Tema Ödülü” ise bu yıl Lisa Çalan’ın oldu. Sinemacı Lisa Çalan, Diyarbakır’daki bombalı saldırıda yaralan bir sinemacı.

Sevginizi hep diri tutun

Meryem Yavuz, “Her zaman kamera arkasındaki kadınları unutmadınız. Bu sene ise bu değerli ödüle beni layık gördünüz” diyerek ödülünü aldı.

Bingöl Elmas ise “Uçan Süpürge yıllardır bıkmadan uğraşıyor. Sinemacıların başı ise sansürle dertle. Ama Uçan Süpürge, sinemacıların yanında; sansürün karşısında. Bu ödülü ülkenin bir yakasında insanca yaşamak için savaşan insanlar için alıyorum” dedi

Festivalin ödül sunduğu bir diğer isim olan Tülay Bursa ise şöyle konuştu:

“Biliyor musunuz; bugün neyi farkettim. İlk oyunumu ben burada, bu sahnede oynadım. İlk ödülümü yine burada, bu sahnede aldım. Çok teşekkürler; değer verdiğiniz için, değerli kıldığınız için”. Bursa’ya ödülünü veren oyuncu Nur Sürer ise: “Bu serseriyi çok seviyorum ben. Duyar duymaz koştum, geldim. Ama şöyle bir şey de var: ‘Geçse de yolumuz bozkırdan, denize çıkar sokaklar’ diyor Murathan Mungan. Bugün Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idamlarının 32. yılı ve biz bu insanları asla unutmayacağız.”

Festivale video ile bağlanan Lisa Çalan: “Umudunuzu yitirmeyin. Sevginizi ise hep diri tutun. Çünkü; ben böyle devam ediyorum. Ben, içinde bulunduğumuz ve gelişen süreçte bu ödülü Diyarbakır, Ankara ve Suruç’ta yaşamını kaybedenlere adıyorum” diyerek festival izleyicisini selamladı.

Onur Ödülü’nü alan Selda Alkor, “Ben 1985 senesinde aslına bakarsınız başladım bu kadın hareketine (Kartallar Yüksek Uçar). Bir Hanımağa ile karşıladım seyircimi. Ben ne şanslıyım ki, oynadığım kadınlarımı bütün ülke kabul etti. Ben şunu da sormak istiyor: ‘Sevgi neydi?’. Biz bu kavramı son dönemde çokça unuttuk. Ama biz yaşanan her şeye rağmen de bu sevgiyi peşimizden sürükleyelim; olur mu?” dedi.

Alkor’a ödülünü sunan oyuncu Asiye Dinçsoy ise: “Biz Yeşilçam ile büyüdük. Onlarla böyle bir hayalin peşine düştük” diyerek Alkor’a ödülünü takdim etti. Gece ODTÜ “The Company” grubunun müzikleriyle ise son buldu.

KAYNAK : Birgün

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap