Ücretli öğretmenlik başvuruları ne zaman 2021 bitiyor?

0 67

[ad_1]

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), 2021 ücretli öğretmenlik müracaat kılavuzunu yayımladı. Ücretli öğretmenlik başvuruları, 12 Temmuz 2021 zamanı itibarıyla alınmaya başladı. Pandemi sebebiyle başvurular elektronik ortamda alınacak. Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), yapmış olduğu açıklamada, 25.08.2021 zamanı itibariyle çalışmalarına başlamış olacak Komisyon tarafınca meydana getirilen görevlendirmeler sonucunda ilgili evraklar görevlendirilen Okul Müdürlüğüne elden teslim edileceği açıklandı.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), ücretli öğretmenlik başvurularını e-Devlet sistemi üstünden almaktadır. Ücretli öğretmenlik başvurusu için lüzumlu işlemler şu şekilde;

1. E-Devlet sistemi üstünden müracaat ekranına girin. Peşinden karşınıza kimlik bilgileriniz gelecek.

2. İletişim bilgilerinizin doğruluğunu deneyin.

3. Eğitim detayları bölümünde yer edinen; “Formasyonum var.”, “Köy Okullarında Çalışmak İstiyorum.”, “Ulusal Eğitim Bakanlığından Emekli Oldum.”, “Yurt dışı eğitim kurumlarından mezun oldum” ve “YÖK denkliğim var ya da Eğitim Enstitüsünden mezun oldum.” seçeneklerini inceleyin. Bunların arasından sizi ilgilendiren var ise birini tercih edin.

4. Yukarıdaki detayları tamamlandıktan sonrasında ‘Kaydet ve İlerle’ butonuna basın.

5. Bu işlemlerin sonunda kaydınız başarıyla oluşturulmuş olacak. Peşinden karşınıza “Tercih bilgilerinizi aşağıdan girmeye başlayabilirsiniz.” bildirimi çıkacak. Ön lisans ve lisans mezuniyeti bilgileriniz içinden tercihinize esas olan mezuniyet bilginizi belirtilen alandan seçin.

6. İl ve ilçe tercihinizle beraber branş belirtin. 2. dönem de bu tercihlere nazaran çalışmak istiyorsanız “İlgili tercihimin ikinci dönemde de geçerli sayılmasını isterim.” seçeneğini işaretleyin.

7. Son adımda da mecburi olmamakla beraber KPSS detayları yıl ve puan bilgisi tercih edin. Peşinden ekle ve kaydede basın, en sonunda işleminizi sonlandırabilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik müracaat ekranı için tıklayın.

Ücretli öğretmenlik müracaat şartları şu şekilde;

1) T.C. vatandaşı yada KKTC vatandaşı olunması gerekir.

2) Adayın öğretmenlik görevine engel olacak sıhhat problemi taşımaması gerekir.

3) Müracaat meydana getirecek adam bireyler için askerliğini yapmış, erteleme ettirmiş yada muaf olmuş olması gerekir.

4) Herhangi bir toplumsal güvenlik kurumundan bağlanmış emeklilik, yaşlılık ya da malullük aylığı bulunmaması gerekir.

5) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 48. maddesindeki genel şartları taşıması gerekir.

6) Devlet memurluğundan ya da öğretmenlikten ihraç edilmeyi gerektiren ceza almamış olması gerekir.

7) Ücretli öğretmenlik başvurusu için KPSS puanı şartı aranmıyor. Ek olarak formasyon şartı bulunmamasına rağmen formasyona haiz kişiler daha avantajlı görülecek.

8) Eğitim Fakültesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Dil ve Tarih ve Coğrafya Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Gövde Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nun aşağıda alfabetik sıraya nazaran adları sayılan alanlarından mezun olanların başvuruları kabul edilecek.

9) Eğitim Fakültelerinin Okul Öncesi Öğretmenliği alanı mezunlarının ihtiyacı karşılayamaması halinde görevlendirilmek suretiyle, Ev Ekonomisi Yüksek Okulu, Meslek Yüksek Okulu ve Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nun yalnız Çocuk Gelişimi kısmı mezunlarının başvuruları da alınacaktır.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK SONUÇLARI 2021

Ücretli öğretmenlik müracaat sonuçlarının açıklanacağı tarihe ilişkin hemen hemen resmi bir izahat yapılmadı. Görevlendirildiğiniz takdirde mezuniyet belgelerinizi ilgili ilçe ya da il ulusal eğitim müdürlüğüne ibraz etmeniz gerekir. Komisyon tarafınca görevlendirme yapıldıktan sonrasında görevlendirilen öğretmenler aşağıda belirtilen evrakların asılları ve fotokopileriyle beraber görevlendirildikleri Okul Müdürlüğüne elden teslim etmesi gerekmektedir.

Teslim edilmesi ihtiyaç duyulan evraklar şu şekilde;

1. Dilekçe (Evrak tesliminde ilgili okula teslim edilecek)

2. Mezuniyet belgesi (aslı ve fotokopisi)

3. Nüfus Cüzdanı (aslı ve fotokopisi)

4. Var ise Formasyon belgesi (aslı ve fotokopisi)

5. Sabıka Kaydı (E-Devletten alınabilir)

6. Sıhhat Raporu (6 Aylık)

7. Bir tane fotoğraf

8. Var ise öteki sertifikalar

9. Var ise KPSS Netice Belgesi

10. Askerlik Durum Belgesi

Ücretli Öğretmenlik devletin okullarda mevcud öğretmen açığını kapatmak için geliştirdiği bir sistemdir. Son yıllarda MEB bünyesine meydana getirilen öğretmen atama sayılarının azca olması; ücretli öğretmenliği ön plana çıkarıyor.

2020 senesinde ücretli öğretmenler, ders saatine nazaran 16 TL alıyordu. Dolayısıyla ücretli öğretmenlerin, averaj olarak aylık maaşı 2.000 TL tutarında idi. 2021 yılı ocak-temmuz döneminde ek ders ücretlerine meydana getirilen %7.33’lük zammın peşinden ücretli öğretmenlerin maaşları da artmış oldu.

2021 senesinde temmuz ayına kadar geçerli olan ve ücretli öğretmenlerin haftalık ders saati sayısına nazaran alacakları maaşlar şu şekilde;

– Haftalık 15 saat ve aylık 60 saat dersi olan ücretli öğretmen maaşı; 1.187,07 TL,

– Haftalık 20 saat ve aylık 80 saat dersi olan ücretli öğretmen maaşı; 1.582,76 TL,

– Haftalık 25 saat ve aylık 100 saat dersi olan ücretli öğretmen maaşı; 1.947,35 TL,

– Haftalık 30 saat ve aylık 120 saat dersi olan ücretli öğretmen maaşı; 2.283,16 TL’dir.

Ek olarak evli olup eşi çalışmayan ücretli öğretmenler 53,67 TL eş yardımı ve her bir çocuk için 37,31 TL ek ödeme alacak.

– Söz mevzusu ödemeler, %15 vergi dilimine nazaran ve 1 ay 4 tam hafta olacak şekilde hesaplandı.

– Fiilen yerine getirilmeyen hiçbir dersin tutarı, ücretli öğretmenlere ödenmeyecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku