UEFA, kulüplere anlaşmalarda daha fazla söz hakkı verecek

ECA üyeleri artık pazarlama hakları ve anlaşmalarında daha fazla hareket alanına sahip olacak.

0

UEFA, Avrupa’nın en iyi futbol kulüplerine Şampiyonlar Ligi pazarlama hakları ve anlaşmaları için istedikleri daha fazla kontrolü vermeye hazırlanıyor – bu, bazılarının ayrılıkçı Süper Lig’i başlatmasına yardımcı olan bir konu.

UEFA Salı günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, 2024-27 yılları arasında üç sezonluk kulüp müsabakaları için üzerinde anlaşmaya varılan bir strateji dahilinde anlaşmaları tamamlamak için “bir pazarlama ve satış ortağı arayışına başladığını” söyledi.

Kulüplerin artan talepleri, Mart ayında UEFA ile dönemin Avrupa Kulüpler Birliği liderleri arasında 2024’te yürürlüğe girecek olan müsabakalar için yeni formatlar hakkında görüşmeleri tamamlamasının önünde bir engeldi.

Şampiyonlar Ligi, etkili kulüplerin birbirlerine karşı daha fazla para ve daha fazla maç istediği için her birinin altı yerine 10 maç garantili olduğu 36 takımlı tekli sıralama tablosuna dört giriş ekleyecek.

Görüşmeler sırasında ECA üyesi 12 kulüp de Nisan ayında başlayan ve 48 saat içinde çöken Süper Lig’in planlarını yapıyordu.

Real Madrid, Barcelona ve Juventus projeden vazgeçmeyi reddederken, diğer dokuz kurucu takım 240 üyeli ECA’ya yeniden katıldı.

Yine de, bu isyancı kulüplerin savaştığı daha büyük ticari kontrol, UEFA tarafından şu anda Paris Saint-Germain başkanı Nasser al-Khelaifi tarafından yönetilen ECA’ya verilecek gibi görünüyor.

Al-Khelaifi, geçen ay Cenevre’de ECA üyelerine, “kulüp müsabakalarından elde edilen gelirleri daha iyi optimize etmek için” bir ortak girişim için UEFA ile anlaşma sağlandığını söyledi.

Katarlı yayıncı beIN Media Group, bir Şampiyonlar Ligi başkanı olan Al-Khelaifi, “Bu yeni model, kulüp yarışmalarının ticari ve ticari tarafı için nihai sorumluluğa sahip olacak ve yeni ve daha iyi ticari haklar stratejileri ve yönetimi ile sonuçlanacak” dedi. hak sahibi.

Kulüpler, Şampiyonlar Ligi para ödüllerinde artış sağlamaya yardımcı olmak için daha yaratıcı dijital içerik planları istiyor. 32 grup aşaması kulübü, 2024’e kadar üç sezonun her birinde 2 milyar Euro paylaşacak.

UEFA-ECA ortak girişimi, İsviçre merkezli TEAM Marketing ajansı tarafından Avrupa kulüp müsabakalarına yönelik tüm satışları münhasıran idare etmek için yürütülen 32 yıllık bir çalışmayı sona erdirebilir.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku