Usluer’den imza açıklaması: “830 imza da götürsek bir şey değişmeyecekti”

24 Haziran sonrasında başlayan olağanüstü kurultay tartışmalarında muhaliflerin topladıkları imzalar CHP Genel Merkezi’ne teslim edildi. Genel merkeden yapılan açıklamada, “İlk incelememize göre yeterli imza toplanamadı” dendi. Resmi açıklamanın pazartesi yapılacağı kaydedildi.

İlk incelemelerin ardından CHP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, 614 noter onaylı imzadan 4’ünün mükerrer olduğu, 5 ismin de artık delege olmaması nedeniyle imzasının düştüğü kaydedildi. Genel merkez, olağanüstü kurultay çağrısı için teslim edilen imzaların sayısının 605’e düştüğünün tespit edildiğini belirtti. 605 isim içinde de 50 ila 80 arasında imzasını geri çeken delege bulunduğu da kulisler de konuşulanlar arasında.

“830 İMZA DA TESLİM ETSEK DEĞİŞMEYECEKTİ”

Muharrem İnce ekibinin sözcülerinden eski milletvekili ve CHP PM üyesi Gaye Usluer, HaberTürk canlı yayınında yaptığı açıklamada, “Genel merkezin açıklaması ve ardındaki detaylarla ilgili bilgim yok. Bize de resmi olarak tebligat yollamaları gerekecek. Biz dün saat 16.00’da belgeleri götürdük, genel başkan yardımcılarıyla sohbet ettik ve orada sorduk, genel merkeze gelen imza var mı, çeken var mı diye. Bize bilgileri olmadığını, bilgi veremeyeceklerini söylediler” dedi.

Usluer, şöyle devam etti:

“Biz 18.00’de ayrıldık, 10 dakika sonra ‘Yeterli olmadığı’ açıklaması yapıldı. Ben bunu samimi görmüyorum. Eğer samimilerse bize niye açıklamadılar; eğer yok ellerinde bilgi yoksa neden böyle bir açıklama yaptılar?

Şu anda genel merkezden yapılan açıklama ipe un sermektir. Biz 630 noter tasdikli imzanın 622’sini tekrar kayıt altına alarak teslim ettik. 830 imza da teslim etsek hiçbir şey değişmeyecekti. Siyasi partiler yasasında salt çoğunluğun yüzde 20’sinin imzasıyla toplanır diyor; tüzük ise yüzde 50+1. Bu tüzük zaten baştan başa antidemokratiktir, demokrasi garabetidir.”

“DELEGELERİMİZ ÜZERİNE YAPILAN BASKI HAYAL KIRIKLIĞIDIR”

Usluer, “İmza sayısı sizde hayal kırıklığı yarattı mı” sorusuna da şu cevabı verdi:

“İmzalarla ilgili hiçbir hayal kırıklığı yaşamadım. Delegelerimiz üzerine yapılan baskılar hayal kırıklığıdır. Görmek istemediğimiz, siyasal ahlakın, etiğin çiğnendiği durumlar bende hayal kırıklığı yaşattı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası