Uzay alanında ilk ihracat için IDEF’te imzalar atıldı

0 5

[ad_1]


Cumhurbaşkanlığı Müdafa Sanayii Başkanı İsmail Demir, uydu alanında etkinlik gösteren TUSAŞ’ın INVAP ile yapmış olduğu iş birliğinin GSATCOM’u ortaya çıkardığını belirterek, “Bu iki firmanın Cenup ABD’nın ihtiyacını giderecek yeni bir projesi var. Bu uydu projesi 15 yıl hizmet edecek şekilde planlandı. Teslimat zamanı ise 2024 yılı olacak. Bu iş birliğinin iki ülke ve iki şirket açısından daha çok fırsat sunacağını umuyoruz.” dedi.


Cumhurbaşkanlığı Müdafa Sanayii Başkanlığı himayesinde TUSAŞ, GSATCOM ve INVAP içinde Türkiye’nin ilk uydu ihracatı olan ARSAT-SG1 Uydu Projesi’nin imza töreni, Internasyonal Müdafa Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021) gerçekleştirildi.


Törene Cumhurbaşkanlığı Müdafa Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TUSAŞ, GSATCOM ve INVAP yetkilileri katıldı.


“Bu antak kalma Türkiye’ye uzay ve uydu alanında yeni ufuklar açacak”


Demir, törende yapmış olduğu konuşmada, Türkiye’nin uzay çabalarının son yıllarda gelişme gösterdiğini belirterek, şunları kaydetti:


“Uydu alanında etkinlik gösteren TUSAŞ’ın INVAP ile yapmış olduğu iş birliği GSATCOM’u ortaya çıkardı. Bu iki firmanın Cenup ABD’nın ihtiyacını giderecek yeni bir projesi var. Bu uydu projesi 15 yıl hizmet edecek şekilde planlandı. Teslimat zamanı ise 2024 yılı olacak. Bu iş birliğinin iki ülke ve iki şirket açısından daha çok fırsat sunacağını umuyoruz. Bu antak kalma ile TUSAŞ ve ortak girişimine internasyonal alanda başarılar temenni ediyorum. Bu antak kalma ek olarak Türkiye’ye uzay ve uydu alanında yeni ufuklar açacak. Bu projenin gerçekleşmesinde alın teri dökenlere teşekkür ediyorum.


“Proje ülkemizin uydu teknolojileri alanındaki yeni nesil komünikasyon uydu ailesi teknolojilerinin ilk ihracatı olarak kayıtlara geçecektir”


Bugün imzaladığımız sözleşmeyle müdafa sanayimiz Ulusal Uzay Programı hedeflerine katkısını sürdürüyor ve bu alandaki kabiliyetlerini yurt dışına taşıyor. Türkiye’nin uydu üreticisi TUSAŞ’ın, iştiraki GSATCOM Uzay Teknolojileri AŞ ile beraber gerçekleştireceği proje ülkemizin uydu teknolojileri alanındaki yeni nesil komünikasyon uydu ailesi teknolojilerinin ilk ihracatı olarak kayıtlara geçecektir.”


Verilen bilgiye bakılırsa, Arjantin ulusal telekomünikasyon şirketi ARSAT’ın Cenup ABD’daki komünikasyon gereksinimlerini karşılayacak uydunun, yer senkron yörüngede minimum 15 yıl vazife yapması planlandı.


Yüksek çıkış kapasitesi ve elektrikli itki çözümüyle tasarlanacak ARSAT-SG1 Uydusu’nun, 2024 senesinde teslim edilmesi planlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku