Uzmanlar uyarıyor: Delta Plus’ın yayılmasında aşısızların etkisi var

0 5

[ad_1]


Delta mutasyonunun peşinden Delta Plus da hızla yayılıyor. Emareleri öteki varyantlarla aynı. Klinik seyri ise ilerleyen günlerde belli olacak.


“Daha kolay tutunabildiği için daha baskın hale gelecektir”


Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan, “Delta Plus’ta asla daha şu ana kadar görülmemiş mutasyonlar da var. O yüzden delta plus aslen fazlaca daha mühim bir hal alıyor. Daha güçlü bir virüs olduğundan, daha kolay çoğalabildiği, daha kolay tutunabildiği için daha baskın hale gelecektir” dedi.


Akhan, bilhassa aşıyı dikkatsizlik eden gençler bu varyantın yayılmasında etkili bulunduğunu söylemiş oldu:


“Genç olması hafifçe geçireceği anlamına gelmediği için o kişiler daha buna duyarlı bir haldeler şu anda toplumda ve daha da ağır seyri ne yazık ki onlarda görüyoruz. Ölümler de arttı yoğun bakıma gereksinimleri da arttı.”“Kim bilir yeni aşılar gelebilir”


Prof. Dr. Akhan, Delta Plus ile mücadelede yeni aşıların gelebileceğinin sinyalini verdi:


“Bunların esas olarak antikordan kaçma özelliği aslına bakarsanız Cenup Afrika varyantında olan mutasyon burada da var. Daha da artabileceği kuşkusu var. O yüzden de aşıların etkinliğini ve bundan sonraki seyrini de fazlaca yakından kovuşturmak gerekecek. Kim bilir bundan sonrasında yeni aşılar gelebilir.”[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku