Vatandaşın GSS tepkisi büyüyor: Bir tek kulağımızın arkası kaldı!

SGK’ya prim borcu olanlar tedavi hizmeti alamıyor. Halen 11 milyar liraya yakın Genel Sağlık Sigortası prim borcu bulunan sigortalıların sağlık hakkı 20 gün sonra doluyor. Vatandaş duruma tepkisini sosyal medya aracılığıyla dile getiriyor.

Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu bulunanlara 1 Ekim 2015 tarihinde geçici olarak sağlanan tedavi hizmetlerinden yararlanma süresi 30 Haziran’da sona erecek. Bu tarihe kadar tedavi olanlar, borçları dikkate alınmadan kamuya ait hastanelerde sağlık hizmetinden yararlanabilecek. Prim borcu bulunan 4.5 milyon GSS’li ile yüz binlerce Bağ-Kur’lu, 30 Haziran’dan sonra tedavi hizmetinden yararlanamayacak. Ancak bu süre içerisinde gelir testi yaptırıp borçlarını takside bağladıkları takdirde tedavi hakları devam edecek. Türkiye genelinde, 25 yaşından büyük olup bir işte çalışmadığı ve geliri olmadığı halde Genel Sağlık Sigortalısı olarak tescili yapılan kişi sayısı 5 milyon 113 bin. Bunlardan 556 bini, primlerini ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanıyor. Geri kalan 4 milyon 556 bin 397 kişinin prim borcu bulunuyor. Prim borcu olan Bağ-Kur’lular da eklenince risk altındakiler 5 milyona ulaşıyor. Prim borcu bulunanların tedavilerini yaptırabilmeleri için geçen yıl geçici bir olanak sağlandı. 1 Ekim 2015 tarihinde yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile SGK’ya prim borcu bulunan Bağ-Kur’lular ile GSS prim borcu olan gençlerin ve diğer kişilerin 31 Aralık 2015 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekleri öngörüldü.

BORCUN 25 YAŞINA KADAR KISMI SİLİNİYOR

17 Aralık 2015 tarihinde çıkartılan ikinci bir Bakanlar Kurulu Kararı ile de bu tarih 30 Haziran 2016’ya kadar uzatıldı. Ay sonuna kadar yeni bir karar alınmadığı takdirde Bağ-Kur ve GSS prim borcu bulunanlar 30 Haziran’dan sonra SGK’dan sağlık hizmeti alamayacak.

GSS prim affı, sadece 25 yaşın altındakileri değil, borcu bulunan herkesin 25 yaşına kadar olan borçlarını kapsıyor. Örneğin GSS kapsamında yer alan 27 yaşındaki bir kişinin 2012 yılından beri, yani 4.5 yıllık prim borcu varsa, bu borcun 25 yaşına kadar olan kısmı silinecek. Kalan tutar ise tahsil edilecek. Bugüne kadar borçlu olduğu SGK tarafından tebliğ edilmemiş olan kişi, örneğin ağustos ayında bir hastaneye gittiğinde geçmişe doğru GSS prim borcu bulunduğunu öğrenirse, bu kişinin de 25 yaşına kadar olan prim borcu silinecek. Geri kalan tutar tahsil edilecek.

Af yasası kapsamında prim borcu silinen kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için hastaneye gittikleri tarihten geriye doğru yıl içinde en az 30 günlük prim ödemeleri koşulu aranacak.

MEZUNİYET SONRASI 2 YIL MUAFİYET VAR AMA YAŞA DİKKAT ETMELİSİNİZ

Lise ve üniversiteden bu yaz mezun olacak gençler, 4 yıldan beri ilk kez GSS stresi yaşamayacak. Bu yılın başında TBMM’de kabul edilen bir yasayla, GSS için gelir testi yaptırma ve prim ödeme zorunluluğu konusunda mezun olduktan sonra 2 yıl süre tanındı. Normalde okul bittikten hemen sonra gelir testinin yaptırılması ve belirlenen tutar üzerinden 65.52 lira ile 395.28 lira arasında değişen tutarlarda aylık prim ödenmesi gerekiyordu.

Fakat ocak ayında yapılan yasa değişikliği dolayısıyla 517 bin dolayında gence, mezuniyetten sonra 2 yıllık muafiyet tanındı. Bunlar 2 yıl gelir testi yaptırmayacak, prim ödemeyecek ama gene de sağlık hizmetinden yararlanabilecek. Ancak lise ve dengi okul mezunları için 20 yaş, yüksek öğrenim mezunları için de 25 yaş kuralı geçerli. Örneğin üniversiteli bir genç 24 yaşında mezun olmuşsa, 2 yıllık muafiyet süresinin sadece 1 yılından yararlanacak. 25 yaşından sonrası için artık gelir testi yaptırıp prim ödemesi gerekecek.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ ÇIĞ GİBİ BÜYÜYYOR

Sosyal medya kullanıcılarından gelen tepkiler hızla büyüyor. Sadece Ekşi Sözlük kullanıcılarının yorumlarına bakarsak bile durum şu şekilde:

  • GSS prim borcu bulunan vatandaşların devlet hastanelerinde muayene olma dönemi 30 haziran 2016 tarihi itibariyle sona eriyor. Suriyelilerin ücretsiz sağlık hizmeti aldığı ülkemizde devlet kendi vatandaşlarına senin işin gücün yok devlet hastanesinde muayene olamazsın diyerek ölüme terk ediyor. Sağlıkta reform dedikleri bu olsa gerek.
  • Sen beni, benim haberim olmadan sigortala. Yıllarca bir köşede benden habersiz dağ gibi borç biriksin. Sonra haberim olmayan bir borç yüzünden vatandaşı olduğum ülkenin hastanelerine giremeyeyim. İşte sosyal devlet, işte vatandaş sevgisi.
  • 78 lira borcum var. parasızlıktan değil haksızca borç kesilen diğerlerine destek olmak için ödemiyorum. devlet hastanesine de neredeyse hiç gitmedim, gitmem de bundan sonra.
  • İnsanların borçları o kadar birikti ki, o parayla özel hastanede değil muayene ya da tedavi, birkaç kez ameliyat olabilecek hale geldi. Hal böyleyken, ödeyebilecek gücü olanlar senin … devlet hastaneni ne yapsın? Olan gerçekten zor durumda olan yoksul insanımıza olacak. Onların da büyük bir kısmının bu uygulamadan haberi bile yok.
  • Anlamadım, hangi tedavi hakkından bahsediliyor şimdi? GSS borcu olan biri olarak ben zaten devlet hastanesine gittiğimde ücretini ödeyip de tedavi oluyorum, daha 2 ay önce kanal tedavisi için 400 tl civarı para ödedim. Şimdi kendi paramla da mı tedavi olamayacağım, kapıdan mı çevirecekler bu mudur?Senelerce bu ülkede nesiller devlet baba mantalitesiyle yetiştirildi, halk devleti -şahsen inanmasam da öyle olduğuna- babası gibi gördü güvendi. Hep derlerdi de lafta kaldığını sanırdık çoğumuz ama anlaşılan o ki gerçekten de insanın babasına bile güvenmemesi gereken çağda yaşıyoruz.Buyrun kulak arkamızı hazırladık bekliyoruz…
  • Eskisinden farklı bir durum. Önceden vezneye gidip muayene ücretini ödersen muayene olabiliyordun, şimdi vezneye ücretini ödesen bile muayene olamıyorsun. İlla GSS prim ödemen lazım muayene olabilmen için.GSS prim borcu olan herkes muayene olabilmek için ya borcunu ödeyecek ya da haciz gelene kadar hastalığı nedeniyle muayene olmak istiyorsa mecburen özel hastanelere yönelecek.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası