Ekonomi

Vatandaştan kesilen komisyonlar bankaları zengin etti!


Ekonomi

Banka temsilcileri son dönemde kârsızlıktan yakınırken vatandaştan kestikleri komisyon ve ücretler sektörün en büyük gelir kaynağı oldu.2015 yılı net kârı yüzde 10 artışla 26 milyar 62 milyon TL olan bankacılık sektörü, sadece ücret ve komisyonlardan 18 milyar lira gelir elde etti.

Yargı kararlarına rağmen bankaların vatandaştan kesmeye devam ettiği komisyon ve ücretler sektörün en büyük gelir kaynağı oldu. Türkiye Bankalar Birliği’nin Türkiye’de Bankacılık Sistemi Konsolide Tablolar Aralık 2015 verileri, bankaların vatandaştan almaya devam ettiği ücret ve komisyonları gözler önüne serdi. Verilere göre 2014 yılında 17 milyar lira olan ücret ve komisyonlar bir yıl içinde 18 milyar lirayı aştı. Son dönemde kârlarının sürekli düşmesinden yakınan sektör, geçtiğimiz yılı 26 milyar lira kârla kapattı.

SÖZDE AZALACAKTI AMA ARTTI

Uzun süre kamuoyunun gündeminden düşmeyen bankaların ücret ve komisyon gelirleri devasa bir boyuta ulaştı. Tüm eleştrilere rağmen vatandaşı canından bezdiren bu faiz dışı ücretlere ekonomi yönetimi bir çözüm bulamıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) düzenlemelerine rağmen bankaların bir yolunu bulup yine ücret ve komisyon adı altında vatandaştan aldığı para yüzde 7 artarak 18 milyar liranın üzerine çıktı.

ÖNCE SÖZ VERDİ ŞİMDİ…

Vatandaşların Tüketici Hakem Heyetleri aracılığı ile bu paraları geri almaya başlaması, bankacılık sektörünün tepkisiyle karşılaşıyor. Daha önce tüketicilerden aldıkları komisyon ve ücretleri mahkemeye gitmeden geri vereceklerini açıklayan Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, daha sonra ise 600 milyon liraya ulaşan komisyon geri ödemeleriyle sektörün sıkıtıya girdiğini söylemişti.

FAİZ GELİRLERİ 77 MİLYARA ULAŞTI

Bankaların vatandaşa kullandırdığı kredilerden elde ettiği faiz gelirleri ile devlete borç vererek yani Hazine bonosu alarak elde ettikleri net faiz gelirleri 2014 yılına göre yüzde 18 oranında artarak 77 milyar liraya ulaştı.

KAMU BANKALARI ÖNDE GELİYOR

Akla hayale gelmedik ücretler uydurarak vatandaşın sırtından geçinen bankaların kârları arasında net ücret ve komisyon gelirlerinin çok önemli bir payı bulunuyor. Özellikle ücret ve komisyon geliri artışında en hızlı iki bankanın kamu bankası olması dikkat çekti. Sektörün sermaye yeterlilik rasyosu 2015 yılında bir önceki yıla göre 0,6 puan azalarak yüzde 14,1’e geriledi.

Özgür Düşünce